AUSTRIA: WIOSNA 2020 – A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE… CZY OŚRODEK NARCIARSKI ISCHGL W TYROLU STAŁ SIĘ ŹRÓDŁEM ZARAŻEŃ KORONAWIRUSEM?

Władze Austrii zamknęły 16 marca, o czym natychmiast poinformowaliśmy, ze względu na epidemię koronawirusa, wszystkie ośrodki narciarskie, a w nich hotele, pensjonaty oraz kolejki linowe, wyciągi i trasy narciarskie. Ale zdaniem kilku krajów, decyzja ta była spóźniona przynajmniej w przypadku ośrodka Ischgl w Tyrolu. I jedną z tamtejszych restauracji wskazują jako miejsce, w którym zaraziło się sporo zagranicznych turystów. Późniejsze badania potwierdziły, że osoby z restauracyjnego personelu rzeczywiście były zarażone.

 

Rząd Islandii już 4 marca poinformował, że grupa jej obywateli zaraziła się koronawirusem w Ischgl. Władze Tyrolu zlekceważyły ten sygnał, decyzję o pełnej izolacji tego ośrodka podjęto dopiero 9 dni później. A lokale gastronomiczne zamknięto następnego dnia po tej decyzji. Władze Danii twierdzą, że 298 duńskich turystów przywlokło wirusa z Tyrolu.

Również władze Norwegii wskazują Ischgl jako źródło zakażenia dużej grupy norweskich amatorów sportów zimowych. Skrócenie o ponad dwa miesiące tegorocznego sezonu zimowego w alpejskich ośrodkach, nie tylko austriackich, to ogromna strata dla nich, gdyż turystyka stanowi podstawę ich bytu.

Jak to się odbije m.in. na Ischgl także w przyszłości, pokaże czas. Na razie wszystko wskazuje na to, że wiosną 2020 r. żaden ośrodek, nawet te na lodowcach, już ponownie otwarty nie zostanie.

A miało być tak pięknie… W obszernej informacji Austria Info o urokach wiosennego „szusowania” na tyrolskich lodowcach, z której publikacją czekaliśmy trochę bliżej wiosny, znalazło się mnóstwo zachęt dla turystów, także polskich, do przyjeżdżania tam właśnie o tej porze roku. Zwłaszcza na duże imprezy. Oto ta informacja napisana przed pandemią, podobnie jak wiele innych, które publikujemy, przez Urszulę Kalinowską z Austria Info.

 

WIOSENNE NARTY NA TYROLSKICH LODOWCACH

 

Lodowce wiosną to jazda na nartach w promieniach słońca, malownicze krajobrazy i liczne wydarzenia. Gdy sezon narciarski powoli kończy się w nisko położonych ośrodkach, białe szaleństwo na pięciu tyrolskich lodowcach trwa jeszcze w najlepsze. Entuzjaści narciarstwa i miłośnicy gór mogą liczyć na dodatkową porcję zimowych atrakcji: doskonałe stoki, przyjemne temperatury, mało ludzi i mnóstwo słońca. Dla wielu fanów zimy jest to najlepszy czas sezonu narciarskiego.

Dni są zauważalnie dłuższe. I cieplejsze. W dolinie przebijają się już pierwsze krokusy, ale śnieg w górach obiecująco lśni w słońcu. Dzięki dużej wysokości noce są tam wciąż mroźne, dlatego wiosną zbocza prezentują się w doskonałej formie. Śnieg gromadził się przez całą zimę. O tej porze roku wielu narciarzy najchętniej rozpoczyna dzień na nartach już z samego rana: stoki są wtedy doskonale przygotowane, a śnieg ma idealną konsystencję.

Później w ciągu dnia na nasłonecznionych stokach tworzy się fantastyczny firn. Kolejna zaleta wiosny: fani białego szaleństwa mają teraz wyciągi i stoki praktycznie dla siebie, nie ma już tłumów, jak w zimie. Widok na otaczające szczyty o wysokości ok. 3000 m jest imponujący jak zawsze. Przerwa na lunch zajmuje często więcej czasu niż planowano.

Na tarasach gospód górskich panują takie temperatury, że można siedzieć w koszulce. Koniecznie trzeba pamiętać o kremie przeciwsłonecznym. Trudno się zdecydować: zostać z drinkiem na leżaku lub ruszyć się jeszcze raz i zjechać kilka razy na nartach. Ponadto na tyrolskich lodowcach organizowane są wiosną ekscytujące wydarzenia – od festiwali muzycznych, po konkursy dla freestylerów, każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Lodowiec Hintertux (1500 do 3250 metrów):

Tygodnie Flower Pow(d)er w dniach 18.4.-3.5.2020 Wiosenna oferta na lodowcu Hintertux jest pełna ciekawych wydarzeń: Spektrum waha się od koncertu Hintertux Glacier Open Air z Voxxclub (3 kwietnia 2020 r.) do wiosennego otwarcia sezonu w snowparku Betterpark Hintertux, który ponownie w perfekcyjnej formie otworzy swoje podwoje 18 kwietnia, jako najwyżej położony freestylowy hotspot w Austrii.

Kolejne wydarzenia to Erdinger Glacier Spring – oczywiście przy dobrym porannym drinku i imprezie z Dj’ami, a od 18 kwietnia 2020 roku także 14-dniowy program w ramach tygodni Flower Pow(d)er z jazdą na nartach wczesnym rankiem Early Morning Skiing, terenem testowym, po którym można jeździć ratrakiem i możliwością zajrzenia za kulisy. Zawody snowboardowe Välley Rälley są zaplanowane na 25 i 26 kwietnia na lodowcu Hintertux.

Lodowiec Stubai (1000 do 3210 metrów):

Wydarzenia w ramach DC Stubai Zoo Spring Sessions w dniach 4.4.-10.5.2020 Jeśli szuka się idealnego snowparku na wiosnę, lodowiec Stubai to miejsce dla Ciebie. Przyjeżdżają tutaj freestylerzy z całego świata. Od początku kwietnia, prawie co tydzień odbywają się tu obozy młodzieżowe, mini-konkursy, imprezy z grillowaniem oraz sesje zdjęciowe i wideo. Absolutną atrakcją wiosennych sesji jest Pro-Line z trzema dużymi kickerami – dzięki umiejscowieniu na południowym stoku miękkie lądowania są gwarantowane przez cały dzień.

Sölden (1350 do 3340 metrów):

Festiwal Electric Mountain w dniach 2.-3.4.2020 oraz zawody The Audi Nines w dniach 13.-18.04.2020 Najwyższej klasy DJ-e i żywiołowe imprezy w wyjątkowej lokalizacji: Dzięki tej kombinacji teren narciarski na lodowcu wabi fanów muzyki elektronicznej na śnieg. Wstęp na koncerty z ważnym karnetem narciarskim jest bezpłatny. Główny występ w tym roku: Dimitri Vegas i Like Mike

W dniach 13-18 kwietnia 2020 r. w Sölden i Gurgl po raz trzeci odbędą się zawody Audi Nines. Konfiguracja i projekt snowparku są absolutnym wyzwaniem dla sportowców. Dużo akcji w powietrzu oraz na muldach i skoczniach z pewnością zachwyci entuzjastycznych widzów podczas nocnej sesji w Gurgl 15 kwietnia 2020 r. oraz podczas publicznego konkursu w Sölden 18 kwietnia 2020 r.

Lodowiec Pitztal (1640 do 3440 metrów):

Zawody Gletscher Vertical 3.440 by Dynafit w dniu 1 maja 2020 Narty turowe czy sprzęt do biegania po trasach? Oto kluczowe pytanie w przypadku zawodów Vertical 3.440 na lodowcu Pitztal. Trasa zawodów prowadzi od stacji górnej na wysokości 2840 metrów do najwyżej położonej w Austrii kawiarni na wysokości 3440 metrów. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy znajdzie się na szczycie. Zasady obowiązują zarówno tych, którzy chcą ponownie założyć narty turowe, jak i uczestników, którzy stają w szranki już w sprzęcie do biegania po trasach.

Lodowiec Kaunertal (1273 do 3113 metrów):

Zawody Spring Classics w dniach 4.4.-24.5.2020 Jak co wiosnę, dwukilometrowy snowpark na lodowcu Kaunertal znów ma idealny kształt, a tym samym jest bezapelacyjnie „miejscem, gdzie warto być”.

Kickery i przeszkody dla wszystkich, od początkujących po zawodowców, prezentują się w całej okazałości. Oferta obejmuje również wiele wydarzeń, obozów i konkursów.

Przy stacji górnej Karlesjoch czeka mega wyzwanie dla dobrze wyszkolonych narciarzy i snowboardzistów: do stacji dolnej Ochsenalm do pokonania jest ponad 1000 metrów różnicy wysokości, 175-metrowy tunel narciarski i stok Steinbockwand z nachyleniem do 75 procent. Zdecydowanie warto zaplanować także „lot” nad lodowcem: Nowa kolejka Falginjochbahn na wysokości 3113 m dosłownie unosi się nad światem lodowców.

                                                                          * * *

   Tak miało być wiosną 2020 roku. Kiedy, jak, i czy będzie w przyszłości po głębokim załamaniu, jakie już przeżywa turystyka nie tylko austriacka? I ilu zagranicznych, w tym polskich, miłośników sportów zimowych, będzie znowu stać na urlopy w Alpach w okresie światowego kryzysu gospodarczego, którego – niestety, wszystko obecnie na to wskazuje – nie uda się uniknąć? 

 

Zdjęcia: Austria Info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top