9 listopada br. przypada 30. rocznica otwarcia granicy NRD do Republiki Federalnej Niemiec. „Pokojowa rewolucja” i upadek Muru Berlińskiego po niecałych jedenastu miesiącach zaowocowały zjednoczeniem Niemiec, które nastąpiło 3 października 1990. Z tej okazji Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) rozpoczyna światową kampanię „Niemcy jako cel podróży – 30 lat po upadku Muru Berlińskiego”, której partnerem premium jest HanseMerkur. Jej cele strategiczne wykraczają daleko poza uhonorowanie tej historycznej chwili.
Ma ona umożliwić reprezentatywne rozeznanie w możliwościach turystycznych w Niemczech. Kraj w ciągu ostatnich 30 lat dynamicznie się rozwija, zyskując coraz większą popularność wśród turystów zagranicznych. Kampania oferuje partnerom ze wszystkich 16 krajów związkowych – w tym wielu mniejszym i średnim przedsiębiorstwom – platformę do zaprezentowania swoich produktów turystycznych.
Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT, komentuje: „Zainteresowanie tematem upadku Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec jest za granicą szczególnie duże. Przy okazji poprzednich jubileuszy prowadziliśmy już ciekawe kampanie, które miały pokazać zjednoczenie jako największy zysk dla niemieckiej turystyki. W 30 rocznicę upadku Muru skupiamy się na cyfrowej komunikacji, wykorzystując Instagram Stories i prowadząc działania marketingowe w mediach społecznościowych.“
Influencerzy z najważniejszych rynków źródłowych odbywają od czerwca do września szereg podróży po całych Niemczech i dokumentują swoje wrażenia. Uzyskany w ten sposób „content“ jest publikowany z hasztagami #Germany30reunified, #HanseMerkur oraz #HandinHand na kanale instagramowym DZT, innych platformach w mediach społecznościowych, stronie internetowej www.germany.travel oraz na własnych kontach i blogach influencerów. Składnikiem kampanii jest dodatkowo zainteresowanie tematem przedstawicieli klasycznych mediów, którzy we wrześniu odbywają podróże studyjne po nowych krajach związkowych i Berlinie.
Event PR w Berlinie 20 września będzie stanowił ważny element tych wyjazdów. Zaprezentuje on gościom jak rozwinęła się turystyka niemiecka w ciągu tych ostatnich 30 lat. Mocne impulsy dla niemieckiej turystyki przyjazdowej Upadek Muru Berlińskiego w listopadzie 1989 r. i zjednoczenie Niemiec w następnym roku stały się najsilniejszymi motorami wzrostu niemieckiej turystyki przyjazdowej. Zaraz po upadku komunizmu (od 1993 istnieje wspólna statystyka) w starej Republice Federalnej notowano 31 milionów noclegów gości z zagranicy rocznie, a w byłej NRD 3,4 miliona. Od roku 1993 do 2018 liczba noclegów gości zagranicznych w Niemczech wzrosła ponad dwukrotnie, z 34,7 do 87,7 mln.
Od czasu zjednoczenia, niemiecka turystyka przyjazdowa rozwija się w dłuższej perspektywie szybciej niż turystyka europejska i światowa. Świetna pozycja Niemiec W 2006 r., bezpośrednio po mistrzostwach świata w piłce nożnej, GfK Roper Nation Brands Index, który odzwierciedla wartość marki danego kraju, umieścił Niemcy na pierwszym miejscu pośród 50 porównywalnych krajów. Od tego czasu zawsze zajmują one miejsce w pierwszej trójce. World Economic Forum postrzega Niemcy jako kraj wysoko rozwinięty gospodarczo, umieszczając je na 3. miejscu w ogólnoświatowym zestawieniu 140 państw. Znajduje to również odzwierciedlenie po stronie podaży:
3. miejsce w Travel & Tourism Competitiveness Index. Zjednoczone Niemcy osiągnęły pierwsze miejsce jako cel wyjazdów kulturalnych Europejczyków, a także międzynarodowych targów branżowych, konferencji i kongresów oraz podróży miejskich i dla młodych Europejczyków w wieku 15 – 24 lat. Ponadto drugie miejsce jako cel międzynarodowych podróży luksusowych. Szczególnie silne efekty widoczne we wschodnich krajach związkowych Wschodnioniemieckie kraje związkowe zyskiwały szczególnie na dynamicznym rozwoju turystyki. Tylko w nich, w tym w Berlinie, liczba międzynarodowych noclegów w okresie 1993 – 2018 wzrosła sześciokrotnie, z 3,4 mln do 20,5 mln.
Berlin dominuje w turystyce przyjazdowej w nowych krajach związkowych z 15,1 mln noclegów turystów zagranicznych. W rankingu wszystkich 16 krajów związkowych Saksonia zajęła w 2018 r. 9. miejsce z 2,2 mln noclegów zagranicznych, następnie Brandenburgia i Meklemburgia-Pomorze Przednie z 1,1 mln noclegów na 11. i 12, Turyngia i Saksonia Anhalt z 0,6 mln noclegów na 13. i 14. miejscu. Podczas gdy udział wszystkich nowych krajów związkowych, w tym Berlina w niemieckim rynku turystyki przyjazdowej w 1993 r. wynosił tylko 10 procent, to do 2018 r. liczba ta podwoiła się do ponad 23 procent.
Zdjęcie: wycieczka rowerowa wzdłuż resztek muru: DZT