PIT: KOLEJNY WZROST TURYSTYKI ŚWIATOWEJ

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) podała, że liczba zagranicznych podróży turystycznych w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. wzrosła o 4% – do 671 mln, w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Dane te pochodzą z najnowszego Barometru Turystyki UNWTO, który został opublikowany przed 23. Zgromadzeniem Ogólnym Światowej Organizacji Turystyki.

 

Największy przyrost zanotował Bliski Wschód (+ 8%) oraz Azja i Pacyfik (+ 6%). Liczba zagranicznych przyjazdów do Europy wzrosła o 4%, podczas gdy w Afryce (+ 3%) i obu Amerykach (+ 2%) liczba podróży rosła w sposób bardziej umiarkowany. W pierwszej połowie tego roku na całym świecie turyści odbyli 671 mln zagranicznych podróży, czyli prawie 30 milionów więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Wskaźnik 4% to powrót do stałego trendu i jest zgodny z prognozą UNWTO na 2019 rok, w której podróże zagraniczne szacowano na poziomie + 3–4%.

W latach ubiegłych motorem napędowym turystyki była silna ekonomia, tanie linie, rozwój siatki połączeń i ułatwienia wizowe. Jednak słabsze wskaźniki gospodarcze, przedłużająca się niepewność co do Brexitu, napięcia handlowe i technologiczne oraz rosnące wyzwania geopolityczne zaczęły odbijać się na zaufaniu przedsiębiorców i konsumentów, co znajduje odzwierciedlenie w bardziej ostrożnych szacunkach UNWTO. W samej Europie ruch turystyczny wzrósł o 4%.

W pierwszym kwartale lekko na plus, a następnie z wysokim wzrostem w drugim kwartale (kwiecień: + 8% i czerwiec: + 6%), co odzwierciedlało kumulację podróży na Wielkanoc i początek sezonu letniego. Były to podróże głównie w ramach kontynentu (chociaż wyniki na głównych europejskich rynkach źródłowych były nierównomierne w warunkach słabnącej gospodarki), do stabilnego wzrostu przyczyniły się także podróże z takich rynków, jak USA, Chiny, Japonia i kraje Zatoki Perskiej (GCC).

Więcej informacji http://www2.unwto.org/press-release/2019-09-09/international-tourism-4-first-half-2019-world-tourism-organization-reports

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top