Rok 2020 w Niemczech upływa w dziedzinie kultury pod znakiem 250 rocznicy urodzin jednego z największych kompozytorów w muzyce światowej, Ludwiga van Beethovena. Jemu, ale także innym ważnym wydarzeniom w niemieckiej turystyce i prezentacji skarbów oraz atrakcji Saksonii, poświęcono konferencję prasową zorganizowaną w Warszawie przez DZT – przedstawicielstwo Niemieckiej Centrali Turystyki oraz Saksońską Organizację Turystyczną.
Z Drezna przybyły: jej prezeska Verionika Hiebl i Dorothea Scheffler. Było to nietypowe spotkanie z mediami, gdyż połączone z częścią muzyczną. W przerwach między prezentacjami grał na fortepianie Tomasz Betka, kolejno: „Dla Elizy” – bagatelę a-moll Beethovena, „Preludium” c-dur Johanna Sebastiana Bacha, „Sonatę Księżycową” (I część) Beethovena, „Marsz weselny” Felixa Mendelssohna-Bartholdiego i „Interstellar” Hansa Floriana Zimmera.
Krótkie informacje o tych kompozytorach i utworach przedstawiała Agata Płońska z DTZ. O turystyce saksońskiej mówiła V. Hiebl. Natomiast całą konferencję prowadził dyrektor przedstawicielstwa niemieckiej centrali w Polsce, Tomasz Pędzik.
Systematyczny rozwój turystyki niemieckiej
Przedstawił on bilans roku 2019 w turystyce niemieckiej i zamierzenia na rok 2020. O jej znaczeniu dla gospodarki naszego zachodniego sąsiada najlepiej świadczą fakty i liczby. Już w 2017 roku, a od tamtego czasu zanotowano dalszy wzrost, turyści krajowi i zagraniczni wydali w Niemczech 287,2 miliarda €, a turystyka dawała zatrudnienie 3 milionom ludzi.
Rok 2018 zamknął się liczbą 87,7 milionów noclegów turystów tylko w hotelach i obiektach o co najmniej 10 miejscach. Stanowiło to 4,5% wzrost w porównaniu z 2017 r. Rok ubiegły był dziewiątym kolejnym wzrostu w turystyce niemieckiej. Co prawda skromniejszym, gdyż tylko o 2,6%. Do końca listopada, bo nie ma jeszcze danych za cały rok, turyści skorzystali z 83,6 noclegów.
Rok 2019 zamknie się prawdopodobnie wielkością ponad 90 tys. noclegów. Stanowi to ogromny, bo ponad 2,5 – krotny skok w porównaniu z rokiem 1993. Już po raz 9-ty z rzędu Niemcy znalazły się na drugim miejscu jako cel przyjazdu Europejczyków, po Hiszpanii, a przed Francją i Włochami. Zaś na 7-tym w statystyce przyjazdów gości zagranicznych.
Pod tym względem nadal przoduje Hiszpania – 300 mln noclegów, Włochy – 214 mln i Francja – 141 mln. Polska – mówił T. Pędzik – należy do najważniejszych rynków w tym zakresie. W 2018 r. Polacy skorzystali z 3.289.250 noclegów – o blisko 370,7 tys. więcej, niż w roku poprzednim.
W roku 2019 nastąpił w tej dziedzinie kolejny skok: w ciągu 11 miesięcy o 6,3% – do 3.272.509 noclegów. Znajdujemy się w nich na 9 miejscu, ale już, lub wkrótce, przesuniemy się 8, wyprzedzając Belgów. Czołówkę stanowią: Holandia – 11,4 mln, Szwajcaria 6,9 i USA – 6,7 mln.
Ciekawe są również dane czym przyjeżdżają, w jakim celu oraz wieku dominujący goście z Polski. 60% przyjeżdża samochodami, przy czym 42% z nich na urlopy, a 37% aby zwiedzać miasta. 41% jest w wieku 15-34 lat, a 57% rezerwowała miejsca noclegowe one line.
W ub. roku DTZ przeprowadziła w Polsce kilka kampanii promocyjnych i wizerunkowych: „Saksonia po sąsiedzku”, „Top of Germany” z ponad 2,8 mln odsłon w mediach społecznościowych, „Niemcy – cel podróży” ze szczególnym uwzględnieniem tematów:
Miasta i kultura, Natura i aktywność, Podróże bez barier i Zrównoważony rozwój. Natomiast najważniejszymi kampaniami promocyjnymi w 2020 roku są, lub będą: Niemieckie miasta na weekend, Turystyka przygraniczna – Brandenburgia i Saksonia, Zamki i pałace w Niemczech oraz #Wanderlust Germany.
250 rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena
Jej promocja uwzględnia fakt ogromnej popularności turystyki kulturowej w Europie. Do Niemiec odbywa się 21,8 mln podróży z takim celem rocznie, co stanowi 12% udział w tej turystyce i lokuje ten kraj na 1 miejscu w statystyce tych podróży w Europie. Przed Francją, Włochami i Hiszpanią słynnymi przecież z zabytkowych miast, muzeów i imprez kulturalnych.
Popularność muzyki BTHVN, jak podpisywał się urodzony w Bonn Beethoven, oraz liczne poświęcone mu koncerty, wystawy i inne imprezy, powinny jeszcze bardziej zwiększyć liczbę turystów kulturowych i umocnić pozycję Niemiec w tej dziedzinie. Ich potencjał jest zresztą ogromny. Dyr. Pędzik wymienił m.in. ponad 500 teatrów – najwięcej na świecie w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
W tym ponad 80 oper z 6000 przedstawień operowych i operetkowych, co daje krajowi wiodącą pozycję w świecie. 6750 muzeów rocznie odwiedzanych przez 114 mln gości. 46 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli chodzi o Beethovena, to prelegent przypomniał, że skomponował on 340 utworów: symfonii, koncertów fortepianowych i skrzypcowych, kwartety smyczkowe i jedną operę.
Wymienił też oraz scharakteryzował, współczesne „Miejsca Beethovnowskie”. Bonn i Nadrenię – Północną Westfalię, a w mieście rodzinnym kompozytora jego Dom, w którym zgromadzono, w 12 pomieszczeniach, ze 150 oryginalnymi eksponatami, największy w świecie zbiór pamiątek po nim.
Poinformował też o już trwającej, od listopada 2019 do września 2020 roku, wystawie z 5 zakresami tematycznymi, 30 interaktywnymi przystankami i ekspozycją „Od Beethovena do Beyoncé – z Europy naokoło świata”. Miasto oraz okręg Rhein-Sieg proponują do końca br. multimedialne „Spacery z Beethovenem”, z życiem artysty umiejscowionym w przestrzeni publicznej itp.
Inny program, „Ren w ogniu” obejmuje m.in. wielki spektakl świetlny, 60 oświetlonych statków na Renie, a cały rok pod znakiem beethovenowskiej „Muzyki Prometeusza”. Główna wystawa w Bonn „Beethoven. Świat. Obywatel. Muzyka” przedstawia najważniejsze momenty z życia kompozytora i jego twórczości W programie jest też Opactwo Michaelsberg w Siegburgu, w którym młody kompozytor grał na organach.
Bogate są też programy słynnego Gewandhaus – Sali koncertowej w Lipsku słynnej z legendarnego wykonania wszystkich symfonii Beethovena i corocznych koncertów IX Symfonii. Od stycznia do 7 czerwca br. realizowany jest tam również program „Beethoven &Mendelssohn”. Nie brak w programie Roku Beethovenowskiego 2020 również stolicy Saksonii – Drezna. Cykl koncertów, w tym 1-5 symfonii, zapowiada tamtejsza Staatskapelle.
Od 12 maja do 12 czerwca w mieście odbędzie się również cykl koncertów w ramach Festiwalu Dresdner Musikfestspiele. Sześć znanych zespołów muzycznych z 6 krajów zaprezentuje w ich trakcie wszystkie kwartety smyczkowe kompozytora. Cały program jubileuszu beethovenowskiego znajduje się na stronie: www.bthvn.de, wiele innych informacji na www.germany.travel/beethoven 2020.
Saksonia. Kraj na miarę świata
Jej atrakcje turystyczne przedstawiła, w multimedialnej prezentacji „Saksonia. Kraj na miarę świata”, Dorothea Schäffler. Zaczęła od Nowości i pomysłów na zwiedzanie Saksonii, z informacjami na temat tego, sąsiadującego z nami niemieckiego kraju związkowego, z którym w przeszłości Polska i Polacy mieli bliskie związki. Z danymi ogólnymi, dojazdem do Drezna różnymi środkami transportu itp.
Przedstawiła dynamiczny rozwój turystyki z Polski w latach 2009-2018, z 28.825 do 79.610 gości rocznie. Co w przypadku noclegów oznaczało skok z 53.190 do 200.934 rocznie. Był to zarazem największy, 277%, wzrost liczby turystów przyjeżdżających do Saksonii z wszystkich krajów. W przypadku Chin, drugich na tej liście, wyniósł on w tym samym czasie 238%, zaś trzecich, sąsiedzkich Czech, 182%.
Mówiła też o nowościach 2019 roku i zapowiedziach na 2020. W ub.r. udostępniono do zwiedzania m.in. ponownie otwartą małą salę balową i apartamenty królewskie Augusta Mocnego w zamku rezydencyjnym w Dreźnie. A także ponownie otwartą Twierdzą Drezno i program „Fortress Xprience” – podróż w czasie po Dreźnie i najstarszej twierdzy w Niemczech.
Poza stolicą, do szczególnych atrakcji należy, wpisane na Listę UNESCO, pasmo górskie Rudawy (Erzgebirge) z ponad 800 – letnią historią górnictwa oraz 17 obiektami po stronie niemieckiej i 5 po czeskiej. Wśród tamtejszych ubiegłorocznych nowości wymieniła kopalnie, miasta górnicze, kompleksy obróbki metali, kościoły oraz stare, zakorzenione tradycje i zwyczaje.
A także region jako Krainę Bożego Narodzenia. Natomiast do nowości i pomysłów na zwiedzanie w 2020 roku, 4-tą Saksońską Wystawę Krajową „Boom! 500 lat kultury przemysłu w Saksonii”. Wystawa ta główna zlokalizowana została w Zwickau, a pozostałe także w Chemnitz, Crimmitschau, Freibergu i Oelsnitz.
W propozycjach na br. są też zabytki przemysłu górniczego, spożywczego, tekstylnego, papierniczego, drukarskiego oraz transportu i architektury. Ułatwi to „Szlak kultury przemysłowej” oraz „51 „świadków” Złotego Wieku na terenie Saksonii. Ciekawa jest również oferta „Od dziedzictwa przemysłowego do przemysłowej przyszłości”, ze zwiedzaniem zakładów Volkswagena w Dreźnie i Zwickau oraz BMW i Porsche w Lipsku.
W dziedzinie kultury, to przede wszystkim ponowne otwarcie, 29 lutego, Galerii Malarstwa Starych Mistrzów i kolekcji rzeźb powstałych do roku 1800. Można będzie w niej obejrzeć 700 obrazów i 450 rzeźb, m.in. Rafaela, Vermeera, Belotto (Canaletta), Cranacha, Rembrandta i Tycjana. W ramach zaś obchodów 350–lecia urodzin Augusta II Mocnego, na zamku w Moritzburgu wystawę „August Mocny – historia, mity, legendy”.
W lecie w zrekonstruowanej Galerii Broni w dawnej stajni zamku drezdeńskim otwarta zostanie prezentacja 390 sztuk starej, cennej broni.
Będzie to zarazem ważny krok na drodze do całkowitej rewaloryzacji tego zamku. Jesienią udostępniona zostanie nowo odrestaurowana część Zwingeru. A w niej m.in. multimedialne muzeum „Zwinger Xperience” i podróż w czasie do barokowego Drezna.
Już dostępna jest na dziedzińcu Zwingeru wystawa „1719 – Ślub Stulecia”. Jeżeli chodzi o Rok Beethovenowski, to zapowiadane są również koncerty w drezdeńskim Kulturpalast, operze Sempera, kościele MP (Frauenkirche) oraz na wielu scenach w Saksonii. A także w Graupa, w miejscach związanych z Wagnerem. Przypomniany zostanie też tygodniowy pobyt Beethovena w Dreźnie podczas jego trasy koncertowej w 1796 roku.
W Lipsku, poza już wymienionymi w programie ogólnokrajowym, znalazło się muzyczne „Breitkopf & Härtel”. W Dreźnie tegoroczne zapowiedzi muzyczne obejmują nie tylko tematykę beethovenowską, ale i inne imprezy.
M.in. Drezdeński Festiwal Muzyczny (12 maja – 12 czerwca), 50. Międzynarodowy Festiwal Dixieland (17-24 maja), 20. Drezdeński Festiwal Jazzowy (21 października – 23 listopada) oraz w ramach 150-lecia orkiestry Filharmoników Drezdeńskich, w listopadzie, festiwalowy tydzień pod kierownictwem Marka Janowskiego. Ciekawie zapowiadają się też imprezy muzyczne w Lipsku.
M.in. „Pierścień Nibelunga”, Festiwale: Muzyki Gotyckiej, Bacha, Mahlera, Wagnera, Tydzień Muzyki Schumanna, W innych dziedzinach turystyki natomiast Dwa znane miasta: Drezno i Lipsk, „Z innej perspektywy”, z paroma nowościami w każdym z nich. Oferta „Natura – zamki, pałace i ogrody” obejmuje ponad 1000 obiektów ze wszystkich epok. Muzea, wystawy, restauracje, hotele, ciekawe miejsca na eventy.
A także poznawanie zamków Saksonii z „Kartą Zamków” (Castles Card). Pod koniec roku zaś, jak zwykle, liczne imprezy adwentowe i bożonarodzeniowe, ze sławnym, najstarszym w Niemczech „Streizelmarktem” w Dreźnie, paradami górników i poznawaniem manufaktur w Rudawach itp. Realizowany będzie również ogólnokrajowy program wyjazdów (a z Polski przyjazdów) weekendowych.
Szczególnie do Miśni – kolebki saksońskiej i europejskiej porcelany, Gőrlitz promowanego jako „Gwiazda filmowa”, renesansowego Torgau, średniowiecznego Budziszyna, Pirny pod hasłem piaskowca i Canaletta oraz Żytawy (Zittau) na szlaku Via Sacra. Ponadto miejsca wypoczynku rodzinnego i turystyka aktywna.
Wędrówki górskie – piesze i rowerowe, trasy rowerowe, sporty zimowe i światowe oraz międzynarodowe imprezy w tej dziedzinie. Saksoński szlak wina i regionalna gastronomia. Więcej na temat Saksonii i jej walorów oraz atrakcji turystycznych można znaleźć w języku polskim na: www.saksonia.pl oraz w facebooku i na instagramie. Goście z Saksonii przywieźli i przekazali uczestniczącym w konferencji i prezentacji przedstawicielom mediów kilka ciekawych, bogato ilustrowanych, publikacji w języku polskim.
Album „Największe skarby Saksonii”, obszerny folder dużego formatu oraz mniejszego składaną mapę ze zdjęciami i opisami wybranych miast, „Miejskie piękności Saksonii”. Magazyn „Saksonia 2020/2021”, a w języku angielskim m.in. Kalendarz koncertów, wystaw i festiwali na lata 2020 i 2021 „Cultural Highligis in Saxony”. Była to więc bardzo interesująca i pouczająca konferencja.
Zdjęcia autora