CZECHY: KARNAWAŁ NA LIŚCIE UNESCO

Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza, ale sam zwyczaj ma źródło w czasach pogańskich. Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze.

 

Słodkie pączki, przysmaki ze świniobicia, a przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału. Korowody zapustowe w regionie Hlinecko, leżącym niedaleko Pardubic, zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Głównymi postaciami biorącymi udział w tamtejszych korowodach są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym przebierańcy wędrują po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno.

W pobliskim skansenie Wesołe Wzgórze można obejrzeć stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych, a na tradycyjne pochody masek i zabawę skansen zaprasza 1 lutego (www.nmvp.cz/vysocina, www.czechy-wschodnie.info).

Imprezy karnawałowe organizują niemal wszystkie czeskie miasta i skanseny. Warto np. odwiedzić w sobotę 15 lutego skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm na Morawach Wschodnich. Tak jak każdego roku, na gości czekać tam będą barwne korowody, degustacje przysmaków ze świniobicia i liczne konkursy, m.in. o najlepszą wołoską kiełbaskę i salceson (www.nmvp.cz/roznov , www.vychodni-morava.cz).

 

Zdjęcia: Czech Tourism – Petra Pliskova i Jan Kollář

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top