NAGRODY KURIERA 365

 

 

Redakcja portalu Kurier365.PL przyznała pierwsze w 2014 roku nagrody. Otrzymali je:

 

Lech Wojciech Królikowski – varsavianista – za wizję,

 

Liliana Olchowik-Adamowska za talent, fachowość i rzetelność dziennikarską oraz

 

Sieć Przedszkoli AMO Play & Learn za stworzenie przedszkoli, w których dba się o prawidłowy i harmonijny rozwój dzieci.

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie. A oto sylwetki laureatów:

 

 

Lech Wojciech Królikowski, który otrzymał nagrodę Kurier365.pl , to polski varsavianista i samorządowiec, autor wielu publikacji związanych z Warszawą – od 1993 roku jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Działa w samorządzie terytorialnym stolicy: w latach 1990-1992 burmistrz Dzielnicy-Gminy Warszawa-Mokotów i radny tej gminy, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Stołecznego, radny dzielnicy Ursynów; obecnie – przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

 

Laudację dla prof. Lecha Królikowskiego wygłosił Paweł Ludwicki, redaktor naczelny „Kuriera Warszawskiego” i jego wieloletni przyjaciel. Wymieniając kolejne zasługi Nagrodzonego dla Warszawy powiedział, że „gdyby Warszawa miała przynajmniej kilku Lechów Królikowskich, nasza stolica byłaby jednym z najpiękniejszych miast Europy”.

 

Sieć Przedszkoli AMO Play & Learn. Nagrodę odebrał jej dyrektor Jerzy Blum. Laudację wygłosiła Aleksandra Ciejek, aktorka i mama dwójki dzieci, która doskonale wie, jak ważne dla rodziców jest miejsce i ludzie, którym powierzają na wiele godzin swoje pociechy. Sama prowadzi wiele działań artystycznych skierowanych do najmłodszych i zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest twórczo zająć wymagających młodych ludzi.

 

Dodatkową korzyścią zajęć prowadzonych w sieci przedszkoli AMO Play & Learn jest prowadzona w nich nauka angielskiego. W Warszawie uruchomiono już cztery przedszkola AMO. Znajdują się one na Okęciu przy ul. Sabały 29a, na Mokotowie przy ul. Kwiatowej 28, na Targówku przy ul. Złotopolskiej 1 oraz w Radości przy ul. Garncarskiej 48.

 

Liliana Olchowik-Adamowska, dziennikarka od wielu lat zajmująca się tematyką turystyczną w sposób niezwykle profesjonalny, a która nie mogła być obecna na uroczystości. W jej imieniu nagrodę Kurier365.pl odebrali synowie – Edward Adamowski i Jan Jakub Ślifierz. Laudację dla Liliany Olchowik-Adamowskiej wygłosili: dziennikarz, również zajmujący się od wielu lat tematyką turystyki Grzegorz Micuła oraz Tomasz Ławecki, który jest współautorem wielu książek napisanych przez Lilianą Olchowik-Adamowską.

 

Obaj mówili zarówno o jej wyjątkowej fachowości, profesjonalizmie, wiedzy jak też o rzetelności. Zwrócili uwagę na kilka książek popularnonaukowych napisanych przez dziennikarkę, m. in.: „Krzyżacy. Historia, Zamki, Bitwy”, „Polska międzywojenna”, „I i II wojna światowa. Polska i Polacy”, „Wielcy Polacy”, autorski przewodnik „Śladami słynnych zbrodni” (nagroda „Najlepsze publikacje turystyczne 2011 roku”) i album „Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach”.

 

                                                   *  *  *

 

Nagroda Kurier365.pl . Na jesieni 2013 roku portal rozpoczął przyznawanie własnych nagród. Ideą jest wskazywanie wartościowych inicjatyw i przedsięwzięć, Nagrody przyznawane są osobom i instytucjom, które w widoczny albo ważny sposób wpływają na życie społeczne lub odnoszą znaczące sukcesy. Celem jest też uhonorowanie postaci zasłużonych oraz takich, na które jeszcze nie pada światło sławy, choć absolutnie na to zasługują.

 

Do tej pory wśród laureatów znaleźli się: Bogusław Schaeffer – dramaturg i kompozytor o międzynarodowej sławie, Franciszek Maśluszczak – jeden z najlepszych polskich grafików, Czesław Czapliński – wybitny fotograf, Galeria Delfiny – nowa instytucja kulturalna, Mariusz Gryżewski – twórca i wydawca prasowy, Artur Jarczyński – uznany polski restaurator.

 

Idea nagród już spotkała się z sympatią internautów, czytelników i opinii publicznej. W uroczystościach wręczania nagród uczestniczą osobistości świata biznesu i kultury, dziennikarze oraz publiczność. Inicjatywa portalu KURIER365.PL została też dostrzeżona przez media, które informują o samej nagrodzie i jej laureatach.

 

Nagrodami są akwarele znanego warszawskiego malarza Janusza Dziurawca. Jego prace obejmują dwa nurty: realistyczny i quasi-abstrakcyjny. Chętnie tworzy cykle tematyczne, wśród których znaczące miejsce zajmują miejskie pejzaże, obrazy Warszawy i mazowieckich miasteczek, a także pełne uroku wizerunki przyrody. Swoje prace prezentował na ponad 60. wystawach indywidualnych, brał udział w prestiżowych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: w Nowym Jorku, Berlinie, Delhi i Sztokholmie. Jego obrazy znajdują się m. in. w zbiorach Zachęty i Muzeum Narodowego w Warszawie, a także w Musée des Arts Contemporaines w Paryżu oraz w wielu kolekcjach w kraju i zagranicą.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top