MROT: ODKRYWANIE ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH MAZOWSZA

Konferencja prasowa Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Konferencja prasowa Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Trzy główne kierunki promocji turystycznych atrakcji Mazowsza były tematami ostatniej przed wakacjami konferencji prasowej Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.


Prowadził ją rzecznik Adam Gronau, a o tym, na czym koncentruje się MROT w nadchodzącym sezonie letnim i co proponuje miłośnikom turystyki, a od razu podkreślę, że są to bardzo ciekawe akcje promocyjne, mówili:* Prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – Izabela Stelmańska, * Członek Zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza – Artur Andrysiak, * Członek Zarządu MROT – Jarosław Jóźwiak oraz * Dyrektorka MROT – Dorota Zbińkowska. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele policji: * Podinspektor Marcin Zimoń – z wydziału prewencji KSP, * Młodszy Aspirant Mariusz Bazylak – z wydział ruchu drogowego KSP i * Młodszy Aspirant Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, którzy mówili oraz demonstrowali zasady bezpieczeństwa w trakcie urlopów, zwłaszcza na drogach i wodzie.
Czołową tegoroczną akcją MROT w rozpoczynającym się okresie wakacyjnym, będzie #PoznajcieMojeMazowsze 2024. Jest to inicjatywa, mówiła Izabela Stelmańska, która ma pokazać, jak wiele pięknych i nieznanych zakątków kryje nasze województwo. Skrywa ono nadal mnóstwo tajemnic i nieodkrytych jeszcze przez turystów miejsc. Rozwijają się one nieustannie, pojawiają nowe parku tematyczne, gospodarstwa turystyczne oferujące wyjątkowe doświadczenia oraz odnawiane są zabytki, które przez dziesięciolecia były zapomniane.
Głównym celem akcji jest ich odkrywanie i popularyzacja, a w tym projekcie najważniejsi są ludzie, którzy je znają, wiele o nich wiedzą i mogą pomóc, aby ta wiedza stała się powszechną. Apeluję więc do wszystkich mających taką wiedzę i zainteresowania, mówiła Dorota Zbińkowska, aby stali się przewodnikami po tych miejscach i regionach. Wystarczy napisać do MROT dlaczego warto je odwiedzić, dodać kilka zdjęć i wysłać na profil Moda na Mazowsze na Facebooku i Instagramie. Spośród wszystkich zgłoszeń przysłanych do 31 lipca wybranych zostanie 10 najbardziej zachwycających i wzbudzających ciekawość. Zostaną one odwiedzone, powstaną o nich reportaże, które opublikowane zostaną w portalach społecznościowych i serwisie Moda na Mazowsze.
Drugą zapowiedzianą akcją, której celem jest poznawanie i promowanie atrakcji największego województwa w Polsce, jest konkurs fotograficzny „Podróże z flagą Mazowsza”. Organizują go MROT i Agencja Rozwoju Mazowsza zapraszając wszystkich fotografujących do udziału w nim. W br. jest to już trzecia edycja tego konkursu, z możliwością zgłaszania, po raz pierwszy, prac w dwu kategoriach: OPEN – dla amatorów nie zajmujących się zawodowo fotografowaniem i PRO dla profesjonalistów. W roku ubiegłym napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Pulę nagród w 2024 r. powiększono do 25 tysięcy zł. W każdej kategorii będą trzy w wysokościach po: I – 4500 zł, II – 3000 zł i III – 2000 zł. Ponadto po jednym wyróżnieniu 1 tys. zł.
Flagi Mazowsza, które razem z innymi materiałami informacyjnymi i promocyjnymi też otrzymali uczestniczący w konferencji dziennikarze, można bezpłatnie otrzymać w wybranych punktach informacji turystycznej na terenie województwa oraz w trakcie imprez plenerowych. Zgłoszenia konkursowe, do 15 września, ze zdjęciem, a przypadku osób niepełnoletnich również zgodą opiekunów na udział w konkursie, należy wysyłać na formularzu elektronicznym na stronie: https://forms.gle/beWnxzX1j1GXACVs9. Natomiast regulamin, szczegóły konkursu oraz listę punktów IT biorących udział w konkursie na stronie: www.flagamazowsza.pl oraz www.mrot.pl.
Trzecim tematem konferencji oraz fragmentem akcji Moda na Mazowsze były sprawy bezpieczeństwa nad woda i na drogach. MROT ogłosiło listę 12 plaż i kąpielisk, które uznano na Mazowszu za najbardziej godne polecenia. Są na niej Zalewy: Żyrardowski, Na Borkach w Radomiu, Muchawka w Siedlcach. Sobótka w Płocku i Szydłowiecki. Kąpieliska: Staw Górny w Pionkach, Krubin w Ciechanowie i Miejskie w Pułtusku. A ponadto plaża w Nieporęcie i park wodny Moczydło. Podkreślono, mówili o tym zwłaszcza przedstawiciele policji, konieczność uznania bezpieczeństwa za absolutny priorytet oraz przypomniano 10 podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Demonstrowali je także z przywiezionym sprzętem. Jak już wspomniałem, nie zabrakło również przypomnienia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czwartym punktem konferencji była prezentacja tras rowerowych oraz wydany właśnie atlas: „Mazowsze na rowery”. Ale bardziej szczegółową informację o nim i recenzję zamieścimy wkrótce osobno. Dziennikarze poza tym atlasem, otrzymali również mapki: Atrakcji Mazowsza, Kajakowych szlaków Mazowsza, Mazowieckich plaż i kąpielisk oraz Campingów i caravaningu na Mazowszu. Mogli sobie ponadto wybrać interesujące ich, liczne pozycje z zakresu ochrony przyrody, parków i ogrodów w Warszawie itp.
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top