MONACHIUM: WALKING TOUR ŚLADAMI FREDDIEGO MERCURY’EGO

Walking Tour śladami legendarnego lidera Queen – Odkrywanie ulubionych miejsca Freddiego Mercury’ego w Monachium, to nowa propozycja stolicy Bawarii dla turystów. W 2021 roku polscy turyści wykupili w Niemczech 2,6 miliona noclegów, o 14 procent więcej niż w roku 2020. To dało Polakom trzecie miejsce po Holendrach z wynikiem 4,7 miliona noclegów i Szwajcarach z 2,6 miliona noclegów.

Na czwarty miejscu uplasowali się Austriacy z 1,9 miliona i dalej Amerykanie z 1,8 miliona. Turystyka budzi się więc z pandemicznej stagnacji. Turyści przyjeżdżający do Niemiec najchętniej odwiedzali duże miasta wśród których znalazły się: Berlin, Monachium, Frankfurt, Hamburg, Kolonia i Düsseldorf. Ogromną popularnością cieszy się oferta kulturalna – nie bez powodu Niemcy zajmują 1. miejsce wśród kulturowych celów podróży Europejczyków. Dzięki 8 milionom wycieczek kulturalnych z Europy do Niemiec, udział tego sektora w rynku zwiększył się w 2021 roku o 13%. Idąc za trendem, Monachium opracowało nowy szlak turystyczno-muzyczny „Śladami Freddiego Mercury`ego”. Uważany za jedną z największych gwiazd rocka wszech czasów Brytyjczyk przez sześć lat, z krótkimi przerwami, mieszkał w Monachium (1979-1985). Podążając śladami wokalisty Queen w ramach „Freddie Mercury Walking Tour” fanki i fani jego muzyki mogą spojrzeć na stolicę Bawarii jego oczami, odkryć jego ulubione miejsca i zdobyć wiedzę dostępną tylko dla wtajemniczonych.

Podczas spaceru, który liczy 13 przystanków, począwszy od bramy Isartor przez Glockenbachviertel i kończąc przy Sendlinger Tor, uczestniczki i uczestnicy przenoszą się do czasów, gdy sam gwiazdor rocka przemierzał ulice Monachium i brał udział w legendarnych już imprezach. Wycieczka odbywa się co tydzień od maja do końca października, a w okresie zimowym raz w miesiącu. Dla uczczenia 31. rocznicy śmierci wokalisty, przypadającej 24 listopada i upamiętnienia pierwszego koncertu zespołu w Monachium, który odbył się 2 grudnia 1974 roku, organizowane są dwie specjalne wycieczki skoncentrowane wokół tematów związanych z Queen prowadzone przez znawców muzyki Freddiego. Każda z około trzygodzinnych wycieczek kosztuje 39 euro od osoby. Rezerwacja możliwa jest na stronie muctours.de. Trasa wycieczek pozwala uczestnikom nie tylko odkryć nieznane dotąd fakty, ale także zetknąć się na żywo z miejscami, których światowa gwiazda była stałym bywalcem. W punkcie startowym wycieczki, przy bramie warownej Isartor, uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się więcej o historii samego zespołu Queen i o tym, dlaczego Freddie Mercury tak dobrze czuł się w Monachium.

Po pierwszej wizycie w knajpie, co było typowym elementem życia artysty, wycieczka kieruje się ku Glockenbachviertel, dzielnicy, która ze swoimi kultowymi barami i klubami nocnymi do dziś uchodzi za centrum monachijskiej sceny LGBT. Kolejne przystanek to Musicland Studios, przy stacji monachijskiego metra Arabellapark, gdzie Queen i Freddie Mercury nagrali wiele albumów. Specjalnym programom w dniach 24 listopada 2022 r. i 2 grudnia 2022 r. towarzyszyć będzie dwóch wyjątkowych gości: Herbi Hauke, założyciel i były dyrektor Muzeum Rocka w Wieży Olimpijskiej, który był obecny na pierwszym koncercie Queen w Niemczech, oraz ekspert w zakresie wiedzy o Freddiem Mercurym Nicola Bardola, autor książki „Mercury w Monachium – jego najlepsze lata”. Wieczory rozpoczną się powitalnym drinkiem i przekąskami w Hard Rock Café przy Platzl, a zakończą „rozchodniakiem” w Vertigo Bar lub Pimpernel. 2 grudnia uczestniczki i uczestnicy będą mieli również okazję zakończyć wieczór w Paradiso Tanzbar (wówczas Mrs. Henderson), gdzie w 1985 roku Freddie Mercury obchodził swoje 39 urodziny i gdzie powstał teledysk do jego piosenki „Living on my own”. Wycieczki startują o godz. 19.00.

Fot. DZT/Dietmar Scherf

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top