TURCJA: FESTIWALE SZLAKU KULTUROWEGO

Fot. Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce

Organizowane przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki „” (Türkiye Cultural Route Festivals) obejmują swym zasięgiem pięć miast, w których odbędzie się więcej imprez niż kiedykolwiek wcześniej. Ruszyły 16 września i potrwają do 23 października.

Zorganizowane po raz pierwszy w 2021 r. pod nazwą „Festiwal Szlaku Kulturowego Beyoğlu” (Beyoğlu Culture Route Festival), a w tym roku rozszerzone o Szlak Kulturowy Ankary, „Festiwale Szlaku Kulturowego Turcji” tym razem oferują doświadczenie kultury i sztuki z jeszcze bardziej różnorodnymi wydarzeniami w 5 prowincjach:. w Stambule, Ankarze, Çanakkale, Diyarbakır i Konyi. W sumie weźmie w nich udział prawie 15 000 artystów oraz zorganizowanych zostanie ponad 3 000 imprez – od sztuki po kino, od literatury po taniec oraz od muzyki po sztukę cyfrową.

– Dzięki „Festiwalom Szlaku Kulturowego Turcji”, organizowanym z myślą o zaprezentowaniu dziedzictwa kulturowego naszego kraju na światowej scenie, nie tylko rozwijamy szlaki kulturowe naszych miast, ale także sprawiamy, że kultura i sztuka stają się dostępne dla każdego – powiedział Mehmet Nuri Ersoy, minister kultury i turystyki Türkiye (Turcji). – Chcemy dzielić się naszym festiwalowym entuzjazmem, który zapoczątkowaliśmy w zeszłym roku Szlakiem Kulturowym Beyoğlu, z szerszą publicznością, organizując tym razem o wiele bardziej inkluzywne i rozmaite wydarzenia we wszystkich pięciu prowincjach.

Ponad 100 wydarzeń w Çanakkale

Podczas trwającego od 16 do 25 września Festiwalu Szlaku Kulturowego Troi w Çanakkale było ponad 100 wydarzeń: wystaw, koncertów, paneli dyskusyjnych i warsztatów. W sumie zaangażowało się w nie ponad 1 000 artystów, a odbywały się w ponad 40 różnych miejscach.

23 festiwalowych dni w Stambule i Ankarze

Festiwale Szlaku Kulturowego Beyoğlu i Ankary odbędą się w tym samym czasie (1-23 października). Ponad 6 000 artystów w 46 różnych miejscach spotka się z miłośnikami sztuki podczas ponad 1 000 wydarzeń organizowanych w ramach Festiwalu Szlaku Kulturowego Beyoğlu. Na Szlaku Kulturowym w Ankarze odbędzie się z kolei ponad 500 imprez z udziałem prawie 5000 artystów w 70 różnych punktach na trasie mającej 5,7 km w stołecznej dzielnicy Ulus.

500 wydarzeń w Diyarbakır

Ponad 2000 artystów i 500 wydarzeń przedstawi światu bogactwo kulturowe i artystyczne Turcji z Diyarbakır na Festiwalu Szlaku Kulturowego Sur, który się odbędzie 8-16 października.

Miejsce spotkań muzyki mistycznej na świecie

19. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Mistycznej w Konyi, włączony do „Festiwali Szlaku Kulturowego Turcji”, przeniósł miłośników sztuki do innego świata. Muzycy z Turcji, Hiszpanii, Egiptu, Azerbejdżanu, Niemiec, Uzbekistanu, Indii i Iranu występowali na imprezach, które trwały do 30 września w ramach obchodów 815. rocznicy urodzin Mevlany Celaleddina Rumiego.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top