MALTA ZAPRASZA NA POBYTY JĘZYKOWE

Malta od wielu lat jest popularnym celem turystyki językowej. Ma bardzo mocne atuty. Język angielski jest tam, obok maltańskiego, urzędowym i mówią nim praktycznie wszyscy. Kraj oferuje około 300 słonecznych dni w roku, dobre plaże oraz niezliczone zabytki z 10 tysiącleci. W tym megalityczne, średniowieczne oraz wspaniałe sakralne z epoki baroku.

 

Pod względem zabytków skoncentrowanych na tamtejszej niewielkiej powierzchni, zajmuje I miejsce w świecie w przeliczeniu na kilometr kwadratowy powierzchni. Są tam również liczne inne atrakcje turystyczne, a jeżeli chodzi o ceny, to są one konkurencyjne w porównaniu z innymi krajami, w których, ze względu na obowiązujący w nich język angielski, organizowane są kursy i pobyty językowe.

Przedstawicielstwo turystyki maltańskiej w Polsce, MTA, zorganizowało w Warszawie, wspólnie z biurem podróży ATAS specjalizującym się w turystyce językowej, prezentację Malty i jej oferty w tej dziedzinie. Uczestniczyli w niej J.E. Ambasador Malty w Polsce, Pan John Paul Grech oraz dyrektor d/s marketingu MTA, John Mary Attard.

Prezentację prowadziła Emilia Kubik, przedstawicielka turystyki maltańskiej w Polsce. W słowie wstępnym ambasador powiedział m.in. o atrakcjach jego kraju, sytuacji gospodarczej oraz dobrych stosunkach z Polską. Sporo również o turystyce, bardzo tam ważnej, gdyż dochody z niej stanowią 30% PKB.

Wyraził też zadowolenie systematycznie rosnącymi liczbami gości z Polski odwiedzającymi wyspy maltańskie, a także dwukrotnym wzrostem w ciągu ostatnich 5 lat liczby uczestników kursów języka angielskiego w tamtejszych szkołach.

Turystyczne walory kraju przedstawił również J.M. Attard, przytaczając m.in. niektóre liczby, później obszerniej omówione w multimedialnej prezentacji. Wyraził również nadzieję, że rosnący ruch turystów językowych z Polski, a nasi rodacy stanowią 5% uczestników nauki i doskonalenia angielskiego na Malcie, przybywających na nią w tym celu z całego świata, będzie się nadal rozwijał.

Biuro podróży ATAS i organizowane przez nie od 30 lat wyjazdy językowe, głównie młodzieży, na Maltę, zaprezentowała jego przedstawicielka, Urszula Czyżewska. Biuro jest członkiem Warszawskiej Izby Turystyki oraz Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej. W dziedzinie tej uzyskało tytuł Touroperatora Roku 2019.

ATAS współpracuje ze stałym, od 2012 r, sprawdzonym partnerem, jedną z maltańskich szkól językowych dla cudzoziemców. Biuro oferuje wyjazdy całoroczne i wakacyjne dla młodzieży we współpracy ze szkołami w całej Polsce i dla dorosłych.

Przez cały rok można wybrać się z ATAS-em na warsztaty języka angielskiego, obozy oraz kursy zwykłe i intensywne – comfort. Pierwsze z nich trwają 8 dni, podczas których, jest 16 lekcji w grupach do 20 os. Ponadto zwiedzanie atrakcji wyspy w Valletcie, Mdinie i na wyspie Comino.

Uczestnikami jest młodzież w wieku od 12 do 18 lat, pod opieką polskiego pedagoga – anglisty. Każdy uczestnik otrzymuje też specjalne zeszyty ćwiczeń. Obozy są w większych grupach, 40-50 osobowych z podobnym programem i dla młodzieży w analogicznym wieku. Oprócz wychowawcy, jest też kierownik obozu.

Natomiast uczestnicy mają do wyboru dwa programy zwiedzania wysp maltańskich. Oprócz już wymienionych miejscowości i miejsc, także Trzech Miast oraz wyspa Gozo. – Udział w tych obozach – podkreśliła uczestnicząca w prezentacji nauczycielka wyjeżdżająca z uczniami na Maltę – umożliwia młodzieży, i to jest głównym celem, a w mniejszym podniesienie umiejętności językowych, przede wszystkim przełamanie bariery wypowiadania się w języku obcym.

W trakcie zajęć zarówno z nauczycielami, jak i koleżankami i kolegami można porozumiewać się tylko w języku angielskim. Uczestnicy mieszkają u rodzin maltańskich, muszą się więc i z nimi porozumiewać w języku angielskim. Kursy Comfort trwają 15 dni, przeznaczone są dla uczestników z zaawansowaną znajomością języka.

Także z programami zwiedzania wysp, a zajęcia popołudniowe polegają głównie na grach i zabawach, oczywiście w języku angielskim. Biuro organizuje również inne kursy. Wakacyjne dla młodzieży, a dla dorosłych całoroczne. 2-4 – tygodniowe, w grupach wiekowych 8-12, 12-17 i 14-21 lat, 20 lub 30 osobowych międzynarodowych. Dla dorosłych w wieku 30 lat +.

W ofercie na 2020 rok są m.in.: dwa 8-dniowe obozy językowe, z wylotami z Warszawy i Katowic, dla młodzieży w wieku 12-18 lat. z 16 lekcjami w szkole językowej, zwiedzaniem oraz zakwaterowaniem u rodzin maltańskich. Natomiast kurs Comfort, dla uczestników w wieku 11-17 lat trwać będzie 15 dni, z 40 lekcjami w grupach międzynarodowych i bogatym programem zwiedzania.

Są też kursy w St. Pauls’ Bay z zakwaterowaniem w hotelu 4* i pełnym wyżywieniem oraz dolotem samolotami. ATAS organizuje również na Malcie obozy turystyczne dla młodzieży. W ub. r. we wszystkich wyjazdach uczestniczyło ponad 12 tys. młodzieży szkolnej i studenckiej, z czego 4 tys. w obozach wakacyjnych.

A od początku działalności biuro miało już ponad 300 tys. klientów. Więcej na temat oferty ATAS znaleźć można na: www.atas.pl i www.kursy.atas.pl. Atrakcje turystyczne Malty i dolot na nią samolotami z Polski przedstawiła Emilia Kubik. Latają tam z Warszawy i 5 innych polskich miast linie Rynair i Wizz Air, a w sezonie letnim także Air Malta.

Bardzo ciekawą okazała się informacja, że ruch turystyczny na Maltę z naszego kraju nie ma charakteru sezonowego, lecz rozkłada się na cały rok. Latem udaje się tam 30,2% polskich turystów, wiosną 26,6%, jesienią 22,6%, a zima 20,6%.

W bogatej i ciekawej multimedialnej prezentacji wysp maltańskich uwzględnione zostały: Historia i zabytki; Morze i plaże, z których 12 pod błękitną flagą oznaczającą najwyższy poziom czystości. Wypoczynek aktywny: nurkowanie i żeglowanie, konie, rowery, wspinaczka skałkowa. Kuchnia i maltańskie smakołyki oraz wina.

Festiwale: muzyczne, rycerskie i fajerwerków. Mnie zabrakło wśród tych tematów słynnych maltańskich sanktuariów interesujących wielu polskich turystów, że wspomnę chociażby o grocie i katakumbach św. Pawła oraz innych miejscach związanych z pobytem tego apostoła na wyspach maltańskich.

I o sanktuarium maryjnym Mellieha (The Grotto of Our Lady) z „cudownym obrazem” NMP – freskiem namalowanym, według legendy, przez apostoła św. Łukasza. Uczestnicy spotkania otrzymali sporo drukowanych materiałów o Malcie, jej ofercie turystycznej oraz biura podróży ATAS. Niektóre przedstawiamy na zdjęciach.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top