AUSTRIA: MUZYKA BEETHOVENA NA ŻYWO

W roku beethovenowskim 2020 wiedeńskie orkiestry i instytucje muzyczne oddają hołd wybitnemu kompozytorowi licznymi aranżacjami i projektami.

* Filharmonicy Wiedeńscy rozpoczęli cykl Beethovena już jesienią 2019 r. i będą prezentować muzykę kameralną w sali Gustava Mahlera w Wiedeńskiej Operze Narodowej przez dziesięć wieczorów do połowy czerwca 2020 roku. Natomiast 1 i 2 lutego 2020 roku członkowie zespołu Wiedeńskiej Opery Narodowej wykonają wszystkie piosenki mistrza na czterech koncertach w ciągu jednego weekendu. W gmachu wiedeńskiego Konzerthaus głównie Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna w szczegółowy sposób przedstawi twórczość Beethovena.

Spektrum rozciąga się od 9. Symfonii w Nowy Rok do „Dziewiątej” ponownie w Sylwestra. Najważniejsze wydarzenia to rekonstrukcja „Wielkiej Akademii Beethovena” z 1808 roku i jednoczesny koncert z Beethoven Orchester Bonn – impreza na świeżym powietrzu z publicznością, która połączy mostem na żywo dwa beethovenowskie miasta, Bonn i Wiedeń.

* Jedyna opera Beethovena Fidelio będzie obecna w dwóch wiedeńskich operach do 2020 roku. W Wiedeńskiej Operze Narodowej najnowsza wersja opery Beethovena jest wystawiana prawie co sezon, w 2020 roku wystawiona zostanie także jej oryginalna wersja. Theater an der Wien, w którym Beethoven był zatrudniony, a nawet mieszkał przez pewien czas, stanie się „miejscem pamięci”. Zdobywca Oscara Christoph Waltz wystawi w nim Fidelia (16–27 marca 2020 r.).

W ten sposób dzieło Beethovena powraca do miejsca, w którym miało swoją premierę. Musikverein świętuje Beethovena w 2020 roku, a także obchodzi 150. rocznicę powstania budynku Musikverein. Rudolf Buchbinder gra swój własny cykl Beethovena, Daniel Barenboim zaś sonaty fortepianowe Beethovena, a Filharmonicy Wiedeńscy wystąpią pod batutą Andrisa Nelsona. Muzykę kameralną Beethovena zestawiono ze współczesnymi utworami w cyklu pt. „Beethoven heute”.

* Orkiestra musicAeterna of Perm Opera z Nowosybirska wykona wszystkie symfonie Beethovena w Konzerthaus pod koniec marca 2020 roku pod kierunkiem założyciela i dyrygenta „rebelianta muzyki klasycznej” Teodora Currentzisa. 16 października 2020 roku w Konzerthaus będzie można usłyszeć „Dziewiątą” w wykonaniu Orkiestry symfonicznej i radiowej ORF pod dyrekcją Marina Alsopa. Wydarzenie jest częścią globalnego projektu „All Together: A Global Ode to Joy”.

Podczas dziewięciu koncertów z dziewięcioma partnerskimi orkiestrami na pięciu kontynentach „Oda do radości” zabrzmi za każdym razem w odpowiednim języku narodowym.

Orkiestra grająca na oryginalnych instrumentach z epoki, prowadzona przez Martina Haselböcka, Wiener Akademie, kontynuuje serię koncertową „Resound Beethoven” – w przytulnej atmosferze w miejscach światowych premier. Do 2020 roku ukaże się pełne nagranie wszystkich symfonii i koncertów fortepianowych Beethovena, zarejestrowane przez Wiedeńską Akademię na historycznych instrumentach. Oto odsyłacze do organizatorów koncertów:

• Filharmonicy Wiedeńscy www.wienerphilharmoniker.at • Wiedeńska Opera Narodowa, Opernring 2, 1010 Wiedeń, www.wiener-staatsoper.at • Filharmonicy Wiedeńscy www.wienersymphoniker.at • Konzerthaus, Lothringerstraße 20, 1030 Wiedeń, www.konzerthaus.at • Theater an der Wien, Linke Wienzeile 6, 1060 Wiedeń, www.theater-wien.at • Musikverein, Musikvereinsplatz 1, 1010 Wiedeń, www.musikverein.at • ORF Radio Symphonieorchester, rso.orf.at • Orkiestra Wiener Akademie, www.wienerakademie.at

Zdjęcia: Wien Tourismus

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top