MALTA: Z POKŁADU ŁÓDKI LUZZU

Morska bryza we włosach, szum fal i dźwięk wioseł uderzanych o wodę. Warto zasmakować tradycyjnego śródziemnomorskiego życia, odkrywając Wyspy Maltańskie z pokładu tradycyjnej rybackiej łodzi luzzu.

 

Historia budowy tradycyjnych łodzi sięga epoki Fenicjan. Luzzu, w przeciwieństwie do innych budowanych wówczas łodzi, były znacznie bardziej odporne na warunki pogodowe, przez co stały się najpopularniejszymi łodziami rybackim na Malcie. Tradycyjne są malowane na żółto, niebiesko, zielono i czerwono oraz ozdabiane parą oczu Ozyrysa, które mają czuwać nad bezpiecznym powrotem rybaka do portu.

Obecnie prawie wszystkie są wyposażone w silnik. Część z nich jest wykorzystywana do przewozu turystów, jednak zdecydowana większość nadal służy do połowu ryb. Odkrywanie Wysp z łodzi dostarcza autentycznych przeżyć i pozwoli poznać kraj z zupełnie innej perspektywy. Warto spróbować jednego z poniższych sposobów na poznawanie kultury maltańskiej.

Spotkaj rybaka

Najwięcej zacumowanych luzzu znajdziecie w miejscowości Marsaxlokk, położonej na wschodnim brzegu głównej wyspy, która słynie z największych połowów ryb na całej Malcie oraz niedzielnych targów rybnych. Nad brzegiem zatoki na pewno spotkasz rybaków naprawiających sieci albo szykujących się na wypłynięcie w morze. Maltańczycy słyną z gościnności – jeśli spotkałeś przyjaznego rybaka, zapytaj czy nie weźmie Cię ze sobą na pokład!

Wędkuj z łodzi

Jeśli jesteś miłośnikiem wędkarstwa, to koniecznie musisz się wybrać na połowy ryb głębinowych tradycyjną maltańską łodzią. Możesz popytać miejscowych rybaków czy nie wezmą Cię na pokład albo wziąć udział w płatnej, zorganizowanej wycieczce. Z pewnością doświadczysz niezapomnianych chwil! Jeśli dopisze szczęście, złowisz swój własny obiad!

     Rejs łodzią

Planujesz odwiedzić Comino albo podziwiać maltańską stolicę i Trójmiasto z wody? Pamiętaj, że oprócz kursów popularnymi statkami wycieczkowymi, czekają na Ciebie łódki luzzu. Możesz wynająć całą łódkę dla siebie albo wziąć udział w zaplanowanym wcześniej rejsie.

Panorama miasta widziana z wody jest oszałamiająca. Pamiętaj, że podczas zorganizowanych wycieczek do Błękitnej Laguny jest również czas na nurkowanie w głębinach maltańskiego morza!

Zdjęcia: Malta Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top