MALTA: GOZO – WYSPA NIMFY KALIPSO

Wyspa Gozo która wraz z Maltą i maleńką wysepką Comino tworzy archipelag maltański, położona jest 6 km na północno-zachodnim wybrzeżu Malty, z którą połączenie utrzymują promy. Ta niewielka wyspa uważana jest za miniaturę największej z maltańskich wysp.

Pośrodku wyspy Gozo, z dala od wybrzeży, znajduje się jej stolica Victoria (dawna nazwa Rabat), gwarne miasto z potężną twierdzą Il-Kastell na szczycie wzgórza, gdzie podczas najazdów piratów chronili się mieszkańcy Gozo. Mury twierdzy otaczające katedrę i kilka muzeów wzniósł król hiszpański Filip II na początku XVII stulecia.

Joannici wzmocnili fortyfikacje tak, że mogli się w nich schronić wszyscy mieszkańcy wyspy. Katedra wzniesiona została w latach 1697-1711 wg projektu Lorenza Gafy. Za skromną fasadą kryje się bogato zdobione wnętrze z iluzjonistyczną polichromią imitującą wielką kopułę.

Na właściwą kopułę zabrakło pieniędzy, więc w 1732 roku włoski malarz Antonio Manuele z Mesyny zastąpił ją niezwykle realistycznym malowidłem. Dumą mieszkańców Victorii jest sprowadzona z Rzymu piękna figura Madonny noszona w świątecznych procesjach.

W twierdzy jest Muzeum Katedralne z kolekcją szat i przedmiotów liturgicznych, ciekawe Muzeum Folkloru oraz Muzeum Historii Naturalnej, gdzie prezentowane są okazy geologiczne (skamieniałości), zielniki oraz fauna żyjąca na wyspie i w otaczającym ją morzu. Z Victorii gwiaździście rozchodzą się drogi do wszystkich wiosek na wyspie.

Gozo ma wiele atrakcji: poza megalityczną świątynią Ggantija są malownicze rybackie wioski Marsalforn i Xlendi oraz klify na zachodnim wybrzeżu zwanym Dwejra Coast. W sąsiedztwie jest inna osobliwość tzw. Wewnętrzne Morze – otoczony wysokimi skałami zbiornik słonej wody połączony wydrążonym w wapiennych skałach tunelem z pobliskim morzem Śródziemnym.

W niewielkiej wiosce Xewkija znajduje się neobarokowy kościół z wielką kopułą, jedna z największych w Europie. Na północnym wybrzeżu w zatoce Ramla jest jedyna piaszczysta plaża na wyspie. Według tradycji w grocie nad Zatoką Ramla, nimfa Kalipso przez siedem lat więziła Odyseusza co opisał Homer w „Iliadzie”. Spod groty Calipso rozciąga się bajkowy widok na zatokę

.

Zdjęcia MTA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top