OPERACJA CZYSTA RZEKA 2022

Nadeszła wiosna. Coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu, na zewnątrz cieplej, wokół robi się zielono, a przyroda kusi swoim zapachami i odgłosami. Nic jednak przyjemnego w wypoczywaniu wśród wszechobecnych śmieci, a niestety o taki widok najłatwiej wczesną wiosną. Jeśli nie godzisz się na taki wygląd Twojego otoczenia, jeśli cenisz przyrodę i chcesz mieć wokół siebie czystą zieleń, jeśli zależy Ci na tym, aby inni mieli szansę cieszenia się urokami natury w przyszłości, weź udział w Operacji Czysta Rzeka, która właśnie startuje.

Poczuj, że możesz mieć wpływ na nasze środowisko. Zorganizuj sztab lokalny, wybierz miejsce do posprzątania lub zgłoś się do akcji jako uczestnik. Do tegorocznej edycji mogą zgłaszać się także przedszkola i szkoły! Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” rusza po raz czwarty. W 2019 roku w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Rok później akcja odbyła się jedynie częściowo ze względu na pandemię. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali, w ramach której wsparcie otrzymały lokalne ośrodki medyczne.

W ubiegłym roku inicjatywa znacznie poszerzyła horyzonty – ponad 4800 wolontariuszy zebrało łącznie prawie 14 tysięcy worków śmieci, czyli ponad 210 ton odpadów w ponad 350 akcjach w całej Polsce. Odbyła się wtedy także pierwsza edycja letnia, w ramach której posprzątano 30 polskich rzek. „Tegoroczna edycja startuje z opóźnieniem ze względu na sytuację w Ukrainie, jednak mamy nadzieję, że mimo zaangażowania w pomoc naszym sąsiadom, entuzjazm społeczników do sprzątania na łonie natury nie zanikł. Spodziewamy są co najmniej takiej mobilizacji w celu zbierania śmieci, jak w roku ubiegłym” – informuje Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Obudź się i posprzątaj na wiosnę

Inicjatywa ma charakter ogólnopolski, a akcje odbywają się wczesną wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryt rzek. „Nie mogliśmy na to bezczynnie patrzeć, więc postanowiliśmy działać. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów, sprzętu AGD… Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli, po raz pierwszy ogłaszając akcję tylko na Facebooku. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie.

Nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować tak wiele osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób jej pomóc. Od tamtej pory na wiosnę stajemy w gotowości do sprzątania i z entuzjazmem angażujemy całą Polskę. W tym roku mimo niesprzyjających okoliczności znów ruszamy na pomoc przyrodzie. Jako sztab główny przywitaliśmy wiosnę eko-Marzanną, a Światowy Dzień Wody świętowaliśmy spacerem nad wodą z workiem śmieci” – wyjaśnia Daniel Parol. XZarejestruj sztab lub zgłoś się do akcji Rejestracja sztabów startuje 25 marca i już tradycyjnie odbędzie się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl.

„W systemie będzie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik. Szefem sztabu może zostać każdy dorosły, ale zazwyczaj jest to osoba, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. W takiej roli najlepiej odnajdują się lokalni liderzy i członkowie organizacji pozarządowych. Na naszej stronie będzie widoczna interaktywna mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie zaplanowano akcje i w ten sposób będzie można wyszukać dogodną lokalizację i zapisać się jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania” – zapowiadają organizatorzy.

Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast niepełnoletnie mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowym elementem tegorocznej edycji są akcje specjalne organizowane przez szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów – uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę.

Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska

W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. „Będąc w miejscu, które jest zaśmiecone, dokumentujesz je zdjęciem z telefonu komórkowego, następnie wrzucasz krótki opis i oznaczasz na mapie.

Pojawi się tam wówczas czerwona pinezka z lokalizacją do posprzątania. Dzięki temu dowiemy się, gdzie są dzikie wysypiska śmieci i dotrzemy do nich w ramach wiosennych porządków. Kiedy zaśmiecone miejsca zostaną posprzątane, pinezka na mapie zmieni się na kolor zielony. W dniach 8-10 kwietnia skorzystamy z podpowiedzi tej aplikacji i posprzątamy wskazane lokalizacje. Zachęcamy, by takie miejsca rejestrować w aplikacji, a potem we wspomnianym terminie uwolnić od śmieci i odznaczyć już jako posprzątane” – wyjaśnia Daniel Parol. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.

Co, gdzie, kiedy?

Rejestracja sztabów rozpoczyna się 25 marca. Lokalne akcje sprzątania w plenerze ruszają 1 kwietnia i potrwają do 1 maja. Harmonogram edycji 2022:

Szczegółowe informacje: www.operacjarzeka.pl https://www.facebook.com/Operacjarzeka

Uwaga! Rejestracja sztabów i wolontariuszy odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top