MALTA 2018: POLACY POLUBILI WYSPY JOANNITÓW

Malta Tourism Authority podsumowała, bardzo udany dla tamtejszej turystyki, rok 2018. Odwiedziło ją 2,6 mln zagranicznych gości, o 14% więcej niż w roku poprzednim. Zaś w porównaniu z rokiem 2010 (1,3 mln) liczba ta podwoiła się.

 

Tylko w grudniu 2018 r. na Maltę przyleciało lub przypłynęło 120 tysięcy cudzoziemców z całego świata, o 11% więcej niż w grudniu 2017 r. Ponad 80% z nich w celach turystycznych, 14% – biznesowych. Prawie połowa zatrzymała się w hotelach. Największą grupę, 40%, grudniowych gości stanowiły osoby w wieku od 25 do 44 lat.

W 2018 r. ich wydatki na turystykę wyniosły 2,1 miliarda euro. Jest to o 8% więcej niż w 2017 r. Wzrosła też liczba noclegów udzielonych turystom. Łącznie w zeszłym roku udzielono ich prawie 18,6 miliona (wzrost o 12,5%). Po raz pierwszy turyści ze Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy znaleźli się w pierwszej dziesiątce przyjezdnych.

Przybyło też więcej polskich turystów. W ub. r. na Maltę pojechało ich ponad 96 tysięcy, o 8% więcej niż w 2017 r. Skorzystali łącznie z 630 tysięcy noclegów. Najwięcej spośród wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Nowo otwierane połączenia lotnicze przyciągają turystów z różnych zakątków świata.

Trasy powstają zarówno do miast europejskich (Cardiff i Exeter w Wielkiej Brytanii, Werona, Genua, Perugia i Lamezia we Włoszech oraz Bordeaux we Francji) jak i na innych kontynentach (do Ammanu, obsługiwane przez Ryanaira, Kairu – Air Malta oraz Dohy – Qatar Airways).

Minister Turystyki Malty Konrad Mizzi podkreśla, że tak ogromne zainteresowanie Maltą wynika ze strategii wdrażanej przez rząd: kraj stawia na różnorodność oferty turystycznej dostępnej przez cały rok. Statystyki pokazują, że tempo wzrostu turystyki od stycznia do czerwca jest wyższe niż w okresie letnim lipiec-wrzesień.

Mizzi dodał, że w 2019 r. rząd będzie wspierać tradycyjne rynki takie jak Wielka Brytania czy Włochy oraz postara się przyciągnąć nowych turystów, szczególnie z Japonii, Chin i Ameryki Łacińskiej. Rząd pracuje również nad polityką wizową aby ułatwić przyjazdy turystom z odległych kierunków takich jak Katar czy Jordania.

Podejmowane są też działania mające zmodernizować istniejącą infrastrukturę turystyczną. W pierwszej kolejności planowana jest rewitalizacja Paceville w St. Julian’s, Sliemy, Valletty i jej Trzech Miast oraz Birżebbuġy.

Zdjęcia: Malta Tourism Authority

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top