Wyspy Kanaryjskie, jedna z autonomicznych prowincji Hiszpanii na Atlantyku, to praktycznie całoroczny kierunek wyjazdów turystycznych. Przede wszystkim wypoczynkowych na tamtejsze plaże. Ale nawet wybierając się tam tylko w tym głównym celu z którymś z biur podróży, warto zabrać ze sobą także przewodnik po nich. Jednym z najnowszych jest napisany przez polską autorkę. Lekki, poręczny, zaledwie 160-stronicowy, ale z podstawowymi informacjami zarówno o całym archipelagu oraz sposobach dotarcia nań, jak i wszystkimi siedmioma głównymi tamtejszymi wyspami. Przy czym z ponad 70 kolorowymi zdjęciami, 15 planami i mapkami oraz systemem gwiazdek (1-3) oznaczających skalę atrakcyjności nie tylko każdej z wysp, ale również miejscowości, miejsc, obiektów itp. A wszystko to za niewielką cenę. Dysponując przewodnikiem, nawet mając zamiar tylko wypoczywać, można dowiedzieć się z niego o czymś ciekawym w okolicy i skorzystać z okazji, aby to zobaczyć. Podobnie jak w innych przewodnikach z tej serii, i ten zaczyna się od „Naszych podpowiedzi”. Z wymienionymi oraz króciutko opisanymi najbardziej, zdaniem autorki, atrakcyjnymi, 4-7 miejscami oraz obiektami na każdej z wysp archipelagu.
Tak np. na Teneryfie, która obok Lanzarotte oznaczona została 3*, jest wśród nich m.in. wulkan El Teide, góry, Jaskinia Wiatru, urokliwe starówki miast i słynny karnawał w Santa Cruz. Na La Gomera (1*) strome klify i prehistoryczny las laurowy w parku narodowym. Na La Palma (też 1*) zabytkowe starówki, obserwatorium astrofizyczne czy park narodowy. A ponadto 4 inne atrakcje 3*. Na Gran Canaria (2*) wymienione są miasta i miasteczka, wydmy, pozostałości po aborygenach, chociaż w indeksie tylko jedyny tamtejszy obiekt – szczyt Pico de las Neves, ma 3* oznaczenie. W pierwszym rozdziale wstępnym znajdują się podstawowe informacje niezbędne turyście przed wyjazdem. Z krótką prezentacją archipelagu, a także na temat dolotu lub dopłynięcia tam promem z Kadyksu, komunikacji lokalnej, noclegów i wyżywienia w różnego rodzaju placówkach z wymienieniem przykładowych, pamiątek i zakupów, aktywnego wypoczynku. A ponadto kalendarz świat i imprez kulturalnych.
Drugi rozdział wstępny – „Zaproszenie do podróży” – zawiera prezentację archipelagu i wszystkich głównych wysp, tamtejszej przyrody, historii od starożytności do roku 1982 – otrzymania autonomii. No i podstawowe informacje na temat tamtejszej kultury, sztuki i literatury oraz, oczywiście, kuchni. Podstawowa część przewodnika: „Zwiedzanie Wysp Kanaryjskich” to, także „w pigułce”, informacje o atrakcjach każdej z nich. Z mapkami i planami głównych miast, sugestiami co tam warto zobaczyć, jak również w ich okolicach. Na końcu każdego z dosyć obszernymi informacjami w ramkach o tym jak dojechać, poruszać się na miejscu, gdzie spać i jeść z wybranymi przykładami, nazwami, adresami, itp. A także o innych atrakcjach w różnych częściach, przynajmniej większych wysp. Przyrodniczych, widokowych, wypoczynkowych, zabytkach itp. Wszystko krótko, ale przejrzyście. W sam raz dla turysty wybierającego się tam z reguły tylko na jedno – dwutygodniowy wypoczynek.
Kontakty z tubylcami ułatwić może umieszczony na końcu słowniczek polsko – hiszpański z popularnymi zwrotami. A odszukanie tego, co w danym momencie jest potrzebne, indeks zamykający przewodnik. Zawiera on, i to jest jego duży plus, oznaczenia gwiazdkami, lub nie, o ile na to nie zasługują, nie tylko poszczególnych miejscowości, ale również uwzględnionych obiektów oraz innych atrakcji. Minusem przewodnika, ale to wada tej ich serii, jest brak indeksu informacji i ciekawostek w ramkach. A jest ich sporo. Przykładowo: „Orientacyjny czas podróży promem (z Kadyksu), w zależności od przewoźnika”. „Biura kempingowe”. „Dni wolne od pracy”. „Światowej sławy karnawał”. „Ochrona przyrody”. „Koszenila – Barwnik z owadów”. „Rękodzieło artystyczne”. „Legenda o El Teide”. „Guarano i miód palmowy”. ”Język gwizdany”. „Tajemnicza nazwa garajonay”. „Karnawał i taniec karłów”. „Wyspa widmo” i wiele innych.
WYSPY KANARYJSKIE. Przewodnik Michalina wydany we współpracy z Bezdrożami. Autorka: Berenika Wilczyńska. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 160, cena 20,90 zł. ISBN 978-83-283-4023