MAŁOPOLSKA: BESKID WYSPOWY ZAPRASZA

Rozpoczęła się dziesiąta edycja akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2019”, popularyzującej turystyczne walory tego regionu Małopolski.

 

Nazwę tę do literatury krajoznawczej wprowadził w 1910 roku Ludomir Sawicki ze względu na charakterystyczną rzeźbę terenu tej części polskich Beskidów.

 

PONAD 60 SZCZYTÓW OD 482 DO 1170 M N.P.M.

 

Tworzy je szereg izolowanych szczytów górskich i wzniesień o stromych zboczach oraz spłaszczonych wierzchołkach.

„Beskid Wyspowy, czytam w części informacyjnej mapy „Odkryj Beskid Wyspowy 2018” wydanej w ramach tego projektu – to pełna znakomitych walorów turystycznych kraina górska, różniąca się znacznie od pozostałych części Beskidów. W jej oryginalnym krajobrazie, na który składają się izolowane „wyspy” górskie tkwi piękno i nieodparty urok”.

Jest to jedna z najbardziej na północ wysuniętych grup gór Karpat Zewnętrznych. Obszar ten rozciąga się na zachodzie od Rabki-Zdroju oraz Lubienia po Pogórze Rożnowskie na wschodzie i od Pogórza Wiśnickiego na północy po Gorce i Beskid Sądecki na południu.

Leży w dorzeczu karpackich rzek: Raby o długości 132 km i 1567 km² dorzecza oraz Dunajca – 247 km długości i 6804 km² dorzecza.

Na południu płynie zaś burzliwa i kapryśna w porze topnienia śniegów i opadów, 33 kilometrowa rzeka Kamienica, prawy dopływ Dunajca. W Beskidzie Wyspowym, tylko na głównym jego szlaku, jest ponad 60 szczytów o wysokości od 482 m n.p.m. (Jodłowiec Wielki), 489 m n.p.m. (Laskowa Góra) i 580 m n.p.m. (Worecznik), po 1062 m n.p.m. (Jasień), 1072 m n.p.m. (Ćwilin) i najwyższy oraz uważany za najładniejszy, 1170 m n.p.m. (Mogielnica).

 

DLACZEGO WARTO GO POZNAWAĆ ?

 

„Beskid Wyspowy – zacytuję inny fragment informacji o nim na wspomnianej mapie – to kraina o wielkiej różnorodności krajobrazowej i krajoznawczej. Spotkać tu można liczne drewniana świątynie, cmentarze żołnierskie z I wojny światowej, wiekowe szlacheckie dworki.

Rasowego turystę przyciągną strome podejścia i wspaniałe panoramy z polan szczytowych oraz skarby przyrody chronione w licznych rezerwatach… to wreszcie niezwykła mozaika kulturowa. Ziemie te zamieszkują przedstawiciele kilku grup etnograficznych: Zagórzan, Kliszczaków, Górali Białych, Lachów Limanowskich i Sądeckich.

Tradycje ojców, przekazywane z pokolenia na pokolenia, są prezentowane na przeglądach i festiwalach…”.

Na obszarze tym znajduje się kilka miast, m.in. Limanowa, Mszana Dolna i Rabka, a także wiele wartych poznania, również ze względu na zabytki, lokalną kuchnię czy przysmaki, że wspomnę o wędzonych śliwkach – suskach oraz inne atrakcje.

Tylko przykładowo wspomnę o wsiach: Iwkowej (500-letni drewniany kościółek Nawiedzenia NMP na cmentarzu; pustelnia św. Urbana z XVIII w.; Wystawa skamieniałości i minerałów w Urzędzie Gminy; świeżo otwarta wieża widokowa na Szpilówce). O Lubomierzu (wieś górali – Zagórzan, zabytkowy drewniany kościół i chłopskie chaty).

 

GÓRY, KOTLINY, ZABYTKI, LUDZIE…

 

Laskowej (najstarszy w Małopolsce drewniany Dwór Michałowskich; skansen „Jędrzejkówka). Czy o Wojakowej (gotycko-barokowy kościół Wniebowzięcia NMP; Izba regionalna). Jest więc w Beskidzie Wyspowym co oglądać i przeżywać, m.in. na licznych imprezach, także folklorystycznych.

I gdzie zjeść coś smacznego, oryginalnego oraz przenocować. Nie brak ułatwiających poznawanie tego regionu publikacji, również bezpłatnych: mapek, folderów, czy przewodników lub informatorów turystycznych. Z tych ostatnich bardzo ciekawy poświęcony jest Głównemu Szlakowi Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” wydany przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka.

Zawiera on opis 16 odcinków tego szlaku, mnóstwo informacji o tym, co warto na nich zobaczyć i przeżyć – m.in. podczas imprez kulturalnych i turystycznych. Jak również o odznace turystycznej, którą można otrzymać za przejście tego szlaku.

Został on wytyczony w formie pętli i można go rozpoczynać oraz kończyć w dowolnym miejscu. Na odwrocie wspomnianej, bezpłatnej mapki, znajdują się opisy i informacje o 25 najważniejszych szczytach „Beskidzkich Wysp”. Projekt, który ma spopularyzować ten region, realizowany jest przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka i Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

 

WSPÓŁPRACA 18 GMIN + PTTK I BOGATY PROGRAM W 2019 ROKU

 

W jego skład wchodzi 18 małopolskich gmin oraz PTTK będących zarazem partnerami tego projektu. Tegoroczny program wędrówek pieszych zawiera 25 wycieczek, rajdów oraz innych imprez. M.in. ponad dwumiesięczny, od 23 czerwca do 25 sierpnia, VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, który odbywać się będzie w 10 miejscowościach.

W maju zaplanowano m.in. Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku oraz Dzień sprzątania Beskidu Wyspowego. Program 2019 roku zakończy 22 września IX Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkóweczka” w Teczynie.

Dla aktywnych uczestników poznawania tego regionu przewidziano pamiątkową odznakę „Rysia” z wizerunkiem tego, znajdującego się pod ochroną, zwierzaka. W zależności od indywidualnych osiągnięć turystów: srebrnego, złotego lub diamentowego.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na: www.odkryjbeskidwyspowy.pl i www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy.

 Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top