MADAGASKAR: PIĘKNO I TURYSTYCZNE ATRAKCJE „WYSPY BENIOWSKIEGO”

Madagaskar, czwarta pod względem wielkości (587.040 km², czyli około 1,5 – krotnie większa od Polski) wyspa świata leżąca na Oceanie Indyjskim u południowych wybrzeży Afryki, jest wyjątkowo atrakcyjna jaki kierunek wyjazdów turystycznych. Przypomnę, że jej królem (ampanskebe) obwołany został przez tubylców w XVIII w.. nasz rodak z wyboru, Maurycy Beniowski (1741-1786), pochodzenia słowacko – węgierskiego.

 

Piękno i turystyczne atrakcje współczesnego Madagaskaru, który zarówno w bieżącym jak i przyszłym roku znajduje się na liście TOP 10 krajów świata, które trzeba i warto odwiedzić, przedstawił w Warszawie przedstawicielom naszej branży turystycznej i zaproszonym dziennikarzom, Jimmy Patrick Joharison, dyrektor do spraw komunikacji tamtejszej Narodowej Organizacji Turystycznej – Madagascar National Tourism Board.

W ciekawej prezentacji multimedialnej, po której zaprezentował kilka krótkich filmów z wyspy, zawarł najważniejsze dotyczące jej fakty oraz powody, dla których turyści chętnie zwiedzają i wypoczywają na Madagaskarze. Zamieszkuje go ponad 25 mln ludzi z 18 grup etnicznych, z których za rdzenne uważa się Azjatów, Arabów i Afrykanów.

Stolicą jest miasto Antananarivo. Wyspa ma 1600 km długości z północy na południe oraz 4800 km linii brzegowej. I aż 5 różnych stref klimatycznych. Jej bogactwem jest przyroda z licznymi rzadkimi, w tym endemicznymi, przedstawicielami flory i fauny.

M.in. 107 gatunków ptaków żyjących tylko na Madagaskarze, spośród 299 tamtejszych rzadkich. 211 gatunków motyli, 6 rodzajów baobabów, sto gatunków lemurów oraz ponad 950 gatunków i odmian orchidei. Ponadto żyją tam również rzadkie, w tym także dzikie zwierzęta. Trzy obszary przyrodnicze Madagaskaru znajdują się na Liście Dziedzictwa UNESCO, a ponadto dwa obiekty zabytkowe.

Głównymi atrakcjami turystycznymi są, obok flory i fauny, z możliwością obserwacji ptaków i zwierząt, przepiękne krajobrazy. A także zróżnicowana miejscowa kultura tworzona przez stulecia, z wpływami przybyszów z dwu wielkich kontynentów. Oprócz wypoczynku na baśniowych wręcz plażach,

Madagaskar proponuje gościom również różnorodne formy turystyki aktywnej. Ponad 1600 km tras wędrówek, tereny dla trekkingu, sporty wodne, w tym nurkowanie, wędkarstwo sportowe, golfa itp. Warunki zakwaterowania są, jak zapewnił prelegent, na każdą kieszeń. Jest tam jeden hotel 5*, 25 czterogwiazdkowe i 117 niższych kategorii.

Bardzo bogata jest również oferta gastronomiczna, a w madagaskarskiej kuchni są wpływy zarówno afrykańskiej i azjatyckiej, jak i europejskiej, zwłaszcza paryskiej. MNTB proponuje turystom pragnącym nie tylko wypoczywać, ale i poznawać wyspę, trzy trasy drogowe:

Wielką Zachodnią do i przez 6 miejscowości i miejsc. Wschodnią – 5 oraz Północną – 4 miejscowości. Ponadto trasę kolejową. A także zwiedzanie w ciągu 4 dni, z przerwami na 3 noce, z wieloma atrakcjami w programach rozpisanych na dni i niemal godziny, wysp: Nosy Ba i Sainta-Maria.

Przyroda i turystyka są, jak już wspomniałem, ogromnymi atutami turystycznymi Madagaskaru. Jest on jednak bogaty również w rzadkie metale. Oprócz żelaza, także w tytan, nikiel, kobalt, złoto. Posiada złoża ropy naftowej oraz kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

W przypadku szafirów, zajmuje pierwsze miejsce na świecie, podobnie uprawiania i eksportu wanilii. Ciekawe i warte kupowania jako pamiątki są wyroby rzemieślnicze, w tym artystyczne, wykonywane również z kamienie półszlachetnych i szlachetnych. Z Polski nie ma, niestety, bezpośrednich połączeń lotniczych z Madagaskarem.

Zapewnia je kilka zagranicznych portów lotniczych, z których tylko z Paryża lata się bez śród lądowania. Wizy w cenie 35 € turyści otrzymują na lotnisku po przylocie.

Nie są wymagane żadne szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym.

Spotkanie w Warszawie z branżą turystyczną i dziennikarzami, po którym był również czas na indywidualne rozmowy z madagaskarskim gościem, jest jednym z pięciu organizowanych przez Madagaskar National Tourism Board pod patronatem madagarskiego ministra transportu i turystyki. Sądząc z zainteresowania przedstawicieli polskich tour operatorów i biur podróży, kierunek ten znajdzie się w ofercie liczniejszych niż dotychczas.

Zdjęcia z prezentacji w Warszawie – autora. Z Madagaskaru z materiałów prasowych dostarczonych przez MNTB.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top