Z trzech najpotężniejszych gospodarczo krajów Dalekiego Wschodu: Chin, Japonii i Korei Południowej, ta ostatnia jest stosunkowo najrzadziej odwiedzana przez polskich turystów. Tymczasem są w niej liczne wspaniałe widokowo miejsca, przyroda, zabytki, ciekawi ludzie i ich obyczaje, oryginalna, smaczna kuchnia, a także różnorodne atrakcje, które warto poznawać. Jak liczne, można przekonać się czytając poświęcony temu krajowi obszerny, zawierający m.in. prawie 120 kolorowych fotografii, liczne mapki oraz plany miast i ich dzielnic, „Zielony Przewodnik” Michelina, wydany po raz pierwszy w polskim przekładzie. Tę serię przewodników przeznaczoną dla turystów, którym nie wystarczają informacje zdawkowe, „w pigułkach”, zaliczam do najlepszych i chętnie z nich korzystam. Najnowszy spełnia niemal wszystkie oczekiwania. Zawiera mnóstwo informacji niezbędnych turyście, przydatnych, ale również ciekawostek przybliżających ten kraj, jego specyfikę, odmienną historię, kulturę, mentalność ludzi itp. Szkoda tylko, i to uważam za jego jedyną wadę, że nie ma w nim spisu zarówno dużych, dwustronicowych wkładek monotematycznych, jak i krótkich informacji oraz ciekawostek w ramkach włamanych w tekst.
A zwłaszcza te pierwsze są bardzo ważne. Opisują m.in. genezę, przebieg i konsekwencje wojny koreańskiej, koreańską strefę zdemilitaryzowana DMZ, Seul w ciągu wieków, stołeczną urbanistykę, czy nieco lżejsze tematy, jak Insam – koreański żeń – szeń. Bardzo istotny i przydatny dla turysty jest, stosowany w przewodnikach Michelina, system gwiazdek, od 1 do 3, którymi oznaczana jest ranga bądź atrakcyjność poszczególnych miejscowości, ich dzielnic, rezerwatów przyrody, zabytków, muzeów itp. Pozwala bowiem, przy z reguły ograniczonym czasie, jaki turysta ma do dyspozycji, wybierać to, co jest najważniejsze, lub dla konkretnego człowieka najbardziej interesujące. Ułatwiają to również, zamieszczone na wstępie przewodnika, sugestie i propozycje. „Zobacz koniecznie” – 10 najpiękniejszych, zdaniem autorów, miejsc, oznaczonych zarówno 3, jak i 2-1 gwiazdkami. Oraz „Nie przegap” z listą 22 „Niezapomnianych przeżyć”. Z odsyłaczami, w obu przypadkach, na konkretne strony przewodnika. Ponadto po „5 TOP” w każdym, m.in. targi, wycieczki piesze, festiwale, architektura współczesna itp.
Warto również, wybierając się, nie tylko turystycznie, do Republiki Korei, zapoznać się z propozycjami i programami kilku tras zwiedzania tego kraju w czasie od 11 dni do 4 tygodni. Dwa rozdziały wstępne: „Organizacja podróży” z Informacjami A-Z oraz „Informacje krajoznawcze” zawierają chyba wszystko, co podróżnik musi i powinien wiedzieć o podróżowaniu i poznawaniu tego kraju, plus mnóstwo wiedzy przydatnej lub wartej uwzględnienia. W pierwszym z tych rozdziałów dotyczą one m.in. przygotowania do wyjazdu, transportu, formalności – z informacją, że obywatele RP, podobnie jak całej Unii Europejskiej, na pobyty tam do 90 dni nie potrzebują wiz noclegów. Z „Informacji A-Z” można dowiedzieć się m.in., że jest to kraj bezpieczny. O dniach wolnych w nim od pracy, ale również o tym, że nie ma tam zwyczaju dawania napiwków, poza usługami w luksusowych hotelach. Że, w bardzo czystych, toaletach publicznych przeważnie nie ma… papieru i warto zabrać go z sobą.
O kupowaniu pamiątek i zakazie wywozu przedmiotów starszych niż 50-letnie. Z uwagą o falsyfikatach, ale i legalnych kopiach antyków. A jeżeli chodzi o podróbki artykułów znanych marek, to z ostrzeżeniem przed, karanym, przywożeniem ich do Unii Europejskiej. Dla osób podróżujących z dziećmi ważne są informacje, że do lat 4 jeżdżą one pociągami bezpłatnie, w wieku 4-13 lat z 50% zniżką. W komunikacji miejskiej natomiast darmo do ukończenia 7 roku życia. Ciekawe jest również Kalendarium wydarzeń. W „Informacjach krajoznawczych” dosyć obszernie przedstawione zostało tamtejsze społeczeństwo, gospodarka, religia i systemy filozoficzno – religijne, historia kraju, sztuka i architektura, sztuki sceniczne, literatura, kino, TV. Jak również Sztuka życia, czyli m.in. publiczne łaźnie, kuchnia, problemy zdrowia oraz rzemiosło. Nie brak również, oczywiście, informacji o tamtejszej przyrodzie.
Podstawowa i najobszerniejsza, ponad 300 stron, tj. trzy czwarte całości, część przewodnika, „Odkrywanie Korei Południowej”, to prezentacja jej piękna, zabytków, muzeów oraz wielu atrakcji. W podziale kraju na 7 regionów, ze wstępnymi informacjami o nich, rozwijanymi następnie bardziej szczegółowo. Z mapkami oraz planami miast i dzielnic, mnóstwem informacji, oprowadzaniem turysty po najciekawszych miejscach oraz obiektach. I wyodrębnionymi, również dosyć obszernymi, informacjami praktycznymi na temat m.in. noclegów, wyżywienia itp. Wspomniałem o krótkich informacjach i ciekawostkach w ramkach włamanych w tekst. Oto kilka ich tematów: „Prestiżowe uniwersytety”; „Cenne archiwa”; „Psie mięso – kość niezgody”; „Farmakopea i rośliny lecznicze”; „Obrzędy i rytuały w Jongmyo”. W sumie jest to bardzo dobry przewodnik, który warto dokładnie przeczytać przed wyjazdem do tego kraju i zabrać ze sobą, nawet jeżeli jedzie się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży.
KOREA POŁUDNIOWA. „Zielony przewodnik” Michelina, wydany przez Bezdroża. Przekład: Justyna Nowakowska. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 423, cena 54,90 żł. ISBN 978-83-283-5160-8