LITWA: TURYSTYKA BALONOWA

Nową atrakcję turystyczną proponuje Litwa: oglądanie Wilna, Trok, Niemna i innych miejsc w kraju z balonów. Chociaż baloniarstwo na Litwie pojawiło się zaledwie przed 23 laty (w 1988 r.), to obecnie pod względem liczby balonów i ich pilotów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców oraz osiągnięć sportowych Litwa znajduje się w europejskiej pierwszej piątce.

 

Tegoroczny sezon lotów litewscy baloniarze powitali posiadając 107 balonów, 1 sterowiec, prawie 100 pilotów oraz ponad 1000 członków załóg – entuzjastów tego sportu z całej Litwy. Dla porównania warto dodać, że na sąsiedniej Łotwie jest około 20 balonów, w Estonii 3, a w Finlandii 60.

 

 

Kolejny rok z rzędu litewscy piloci balonów z powodzeniem reprezentują swój kraj w zawodach balonowych w Europie i na świecie. W 2010 roku w mistrzostwach świata na Węgrzech pilot litewskiego klubu „Oreivystės centras“ („Centrum Baloniarstwa“) zajął siódme miejsce spośród 116 uczestników. Spacerując uliczkami wileńskiej starówki czy wspinając się na otaczające miasto wzgórza nierzadko można zauważyć wznoszące się nad miastem majestatyczne kolorowe czasze z podwieszonymi gondolami.

 

Nic dziwnego – Wilno to nie tylko urocze i malownicze miasto, ale także jedna z niewielu europejskich stolic, nad którą można latać balonami. Przepięknie z gondoli balonu prezentują się także położone wśród jezior Troki ze średniowiecznym zamkiem czy niewiarygodnie meandrujący Niemen w okolicach Birsztan.

 

Balony na Litwie są nie tylko ozdobą różnych świąt i imprez, ale także swoistą narodową maskotką – nie tak dawno temu urokliwy „taniec balonów“ rozświetlił ujście Wilii do Niemna w Kownie podczas Międzynarodowych Dni Hanzy i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników święta.

 

 

Tradycyjnie Loty odbywają się również w innych miastach i kurortach Litwy: Kłajpedzie (Klaipėda), Połądze (Palanga), Szawlach (Šiauliai), Poniewieżu (Panevėžys), Birsztanach (Birštonas), Druskienikach (Druskininkai), Olicie (Alytus). Sezon lotniczy zaczyna się w kwietniu i trwa do października, choć loty balonem odbywają się również zimą, o ile pozwalają na to warunki pogodowe.

 

W czasie sezonu lata się zazwyczaj rano (od godz. 5.00 do 9.00) i wieczorem (od godz. 18.00 do 21.00), zimą balonem można latać także w ciągu dnia. Lot trwa zwykle około godziny, natomiast całe przedsięwzięcie (z przygotowaniem balonu i potem jego złożeniem) około 3-4 godzin. Lecący balonem po raz pierwszy przechodzą „chrzest” według starych tradycji lotniczych, nadawane im są honorowe tytuły oraz imiona chrzestne, otrzymują certyfikaty pierwszego lotu.

 

Ceny przelotów są uzależnione od liczby chętnych, ale wynoszą około 120 euro za osobę i obejmują godzinny lot, ceremonię „chrztu”, certyfikat pierwszego lotu, szampana, ubezpieczenie pasażerów, dostarczenie na miejsce spotkania. Lot balonem nad zabytkami Wilna czy trockim zamkiem można też podarować komuś na prezent lub zamówić na specjalną okazję, np. zaręczyny czy początek podróży poślubnej.

 

W tym roku w programie imprez balonowych u naszych sąsiadów są mistrzostwa Litwy, które odbędą się w Ucianie (Utena) w dniach 6-9 lipca. Loty będą odbywały się w samym mieście i okolicy, znanej z licznych jezior i malowniczych krajobrazów, a podczas trwania imprezy będzie można przelecieć się balonem za symboliczną opłatą. W mistrzostwach udział weźmie 30 balonów z Litwy i innych państw, w tym Polski.

 

 Organizatorem mistrzostw jest Klub Balonowy w Birsztanach „Audenis” (www.skriskimekartu.lt) i Litewskie Towarzystwo Balonowe (Lietuvos oreivių draugija, www.lod.lt). Więcej informacji: Aurimas Vengrys dyrektor ds. rozwoju Oreivystės centras / Ballooning.lt Upės g. 5, LT-09308 Vilnius Tel. +370 5 2732703 Faks +370 5 2732702 Mob. +370 655 49216 E-mail: aurimas@oreivystescentras.lt www.oreivystescentras.lt Centrum Informacji Turystycznej Litwy www.litwa.travel

 

Zdjęcia: Oreivystes centras / Ballooning.lt

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top