ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE: WOJNY BAŁKAŃSKIE NA POCZĄTKU XX WIEKU W MALARSTWIE BUŁGARSKIM

Dzieła znamienitych malarzy bułgarskich, przybliżające atmosferę panującą na Bałkanach w okresie wojennym z początku XX w., prezentowane są w Muzeum Łazienki Królewskie od 23 września do 7 listopada 2022 r. Autorami wyselekcjonowanych płócien są m.in. Władimir Dimitrow Poppetrow – Mistrz, Boris Denew Czokanow, Konstantyn Sztyrkełow, Peter Morozow, Aleksander Nakow Mutafow, Jakim Banczew i Nikoła Tanew.

To artyści, którzy ukończyli prestiżowe akademie w Paryżu, Monachium i Turynie. Ich obrazy, a czasem całe wystawy gościły w wielu światowej sławy galeriach. W swoich pracach, które zaprezentowaną zostaną w Muzeum Łazienki Królewskie, malarze odtworzyli to, co sami zobaczyli i przeżyli na froncie na początku XX w., łącząc bułgarskie i europejskie tradycje sztuki wizualnej. Część twórców zmobilizowana została do walk w czasach Wojen Bałkańskich (1912-1913), a pozostali dołączyli dobrowolnie. Podczas I wojny światowej (1915-1918) uzyskali status Wojennych Artystów Sztabu Aktywnej Armii i zostali przydzieleni do różnych dywizji oraz pułków. Dzieła, które oglądać można będzie w Podchorążówce są bardzo intersujące ze względu na osobiste przeżycia malarzy z frontu, które w połączeniu z ich emocjonalnością i artyzmem ukazują przeróżne poglądy oraz przekonania. – Mówi prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Tytuł wystawy: Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę

Termin: 23 września – 7 listopada 2022 r. Godziny otwarcia: wtorek-czwartek w godz. 10.00-16.00, piątek-niedziela w godz. 10.00-18.00.

Miejsce: Podchorążówka, Muzeum Łazienki Królewskie Wstęp: w ramach biletu wspólnego do obiektów Łazienek Królewskich: 40 zł normalny, 20 zł ulgowy, 1 zł dzieci do lat 7 i młodzież do 26. roku życia, 30 zł dorośli w ramach Karty Dużej Rodziny; w piątki wstęp bezpłatny

Organizator: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Narodowe Muzeum Historii Wojskowości w Sofii Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bułgarski Instytut Kultury. Patronat honorowy: Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top