ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE: STAJNIE KUBICKIEGO I KOSZARY KANTONISTÓW W WEEKEDY LIPCA ZA DARMO

Niegdyś przestrzenie te wypełniało rżenie koni i stukot kopyt – dziś Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie ponownie zapraszają do odkrywania ciekawej historii i unikalnych wnętrz Stajni Kubickiego! Utrzymany w stylu klasycystycznym budynek mieszczący stajnie, wozownie i stancje, wzniesiony został w latach 1825-1826 na terenie folwarku, znajdującego się na tyłach Pałacu Myślewickiego w Łazienkach Królewskich.

Obiekt zajął miejsce drewnianej budowli o tym samym przeznaczeniu. Projektantem nowego budynku był Jakub Kubicki, intendent generalny budowli królewskich, utalentowany uczeń architekta Domenica Merliniego. W czasie przebudowy folwarku Łazienki Królewskie należały do Aleksandra I, który nabył je od spadkobierców króla Stanisława Augusta. Prace, które objęły powstanie murowanych stajni i wozowni, rozpoczęły się w 1825 r., z rozkazu brata cara, wielkiego księcia Konstantego Romanowa.

W Stajniach Kubickiego mieszczą się dwie wystawy stałe. Pierwsza, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w., obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria dla koni i jeźdźców. Druga ekspozycja, tj. Królewska Manufaktura Tkacka – nowe wątki, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin. Obiekt będzie dostępny bezpłatnie w każdy weekend lipca. I

Zdjęcia Muzeum Łazienki Królewskie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top