KONSTANCIN I KRAKÓW: TAMARA ŁEMPICKA NADAL W PODRÓŻY

Po niebywałym sukcesie lubelskiej wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, prace jednej z najwybitniejszych artystek światowego formatu ruszyły w tournée po kraju. Obecnie obejrzeć je można w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie -Jeziornie.

Pierwszą w Polsce monograficzną wystawę prac Tamary Łempickiej (1898–1980) w Muzeum Narodowym w Lublinie, podczas 150 dni jej trwania, obejrzało 6 667 osób! W Zamku Lubelskim zaprezentowano 265 eksponatów, w tym 60 prac autorstwa najbardziej znanej na świecie polskiej artystki. Po sukcesie wystawy będącej owocem współpracy MN w Lublinie z Muzeum Villa la Fleur (prywatne muzeum poświęcone twórczości polskich i żydowskich artystów związanych z Ecole de Paris), konstancińska odsłona ekspozycji stanowi kontynuację niektórych wątków zaprezentowanych w Lublinie, wprowadzając zarazem nowe. Wzbogacona została przy okazji o dodatkowy zestaw dzieł artystki, tam nie pokazywanych. Pośród ponad siedemdziesięciu prac prezentowanych na wystawie „Tamara Łempicka a art déco” w Konstancinie-Jeziornie, są obrazy olejne, rysunki oraz grafiki.

Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej, pojawią się niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki. Obiekty pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych, ale także z prywatnych zbiorów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Osobistego charakteru nadają wystawie pamiątki zachowane po artystce oraz dzieła sztuki– użyczone przez rodzinę Tamary Łempickiej.

Są pośród nich: obrazy, rysunki, części garderoby i biżuterii oraz fotografie, notatki i korespondencja. Choć Tamara Łempicka przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności.

Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawa w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie jest realizowana we współpracy z Tamara de Lempicka Estate LLC. Kuratorzy: Maria Muszkowska, Artur Winiarski (kurator główny). Mecenasem wystawy jest spółka Dantex, a patronem honorowym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 17 grudnia 2022. Jest czynna w środy, czwartki, soboty i niedziele w godzinach 10-18.

 Fot. Villa la Fleur

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top