KŁÓDKA NA MOŚCIE MIŁOŚCI

 

W wielu miejscach na świecie m.in. w Paryżu, Moskwie, Rzymie, Kijowie, Pradze a nawet Seulu czy Szanghaju można zobaczyć zawieszone na mostach pęki kłódek z imionami dziewcząt i chłopców a czasem także z wyrysowanym sercem. To tak zwane Mosty Miłości zaś zapięte na nich kłódki z imionami lub inicjałami zakochanych mają zaświadczać o ich miłości a klucz wrzucony do rzeki ma zapewnić trwałość ich związkowi. 

 

 

Zwyczaj ten trafił także i do nas – we Wrocławiu, można zauważyć kolorowe kłódki na moście prowadzącym na Ostrów Tumski, w Poznaniu jest to most biskupa Jordana, w Warszawie jest to most Świętokrzyski, w Gdańsku most na rogu ul. Korzennej i Na Piaskach a w Olsztynie kamienny mostek w Parku Zamkowym.

 

 

 

 

 

Skąd wzięła się ta tradycja? Ponoć zapoczątkowana została we Włoszech, gdzie kłódki, symbol wiecznej miłości, wiesza się nie tylko na mostach, ale i na latarniach czy w bramach. Zwyczaj ten opisał Federico Moccia w niezwykle popularnej (ukazała się w ponad milionowym nakładzie) kultowej książce „Trzy metry nad niebem” (w Polsce wydanej przez wydawnictwo MUZA), gdzie bohaterowie umieszczają kłódki na Ponte Milvio w Rzymie. „A co potem? – Potem już nigdy się ze sobą nie rozstają”.

 

Po sukcesie książki młodzi ludzie najpierw we Włoszech, a później na całym świecie zaczęli naśladować ten zwyczaj. Spotykają się na romantycznych mostach, przypinają kłódkę ze swoimi imionami czy inicjałami, a kluczyk wrzucają do rzeki dając wyraz trwałości uczucia, które ich łączy. Idea ta trafiła na podatny grunt – w Wilnie coraz więcej par wprost z urzędu stanu cywilnego udaje się na prowadzący na Zarzecze most Użupio gdzie zdjęcie zapinania kłódki i wrzucenie klucza do Wilenki jest dopełnieniem ślubnej ceremonii. Na moście Milvio w Rzymie pojawiło się ich już tak wiele, iż władze miejskie założyły dodatkowe łańcuchy, do których zakochani mogą przyczepiać kolejne kłódki.

 

Sympatyczny zwyczaj wieszanie kłódek przez zakochanych postanowiła z okazji zbliżających się Walentynek rozpowszechnić marka Lipton. Ruszyła właśnie akcja, która ma na celu spopularyzować Mosty Miłości. W Walentynki marka Lipton Ice Tea rozdawać będzie kłódki zakochanym. W Warszawie impreza odbędzie się na moście Świętokrzyskim. Szczegóły można znaleźć na: www.facebook.com/Mosty.Milosci.

 

 

           Kłódka zakochanych dołączana też jest przez wydawnictwo MUZA do kolejnej książki Federico Mocci – „Amore 14”; czwartej już  po „Trzy metry nad niebem”, „Tylko ciebie chcę” i „Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie” książce tego kultowego włoskiego pisarza. 

 

 

          „Amore 14 opowiada o współczesnych nastolatkach, to opowieść o pierwszej „dorosłej” miłości, o przyjaźni, szkole, rodzinie, marzeniach i szaleństwach. Jej bohaterka –  Carolina, jest wyjątkowa, jak wiele dziewczyn w jej wieku. To magiczny okres. Są przyjaciółki, z którymi dzieli się dni i sekrety. Są pierwsze pocałunki skradzione w cieniu klatki schodowej. Jest szkoła, są żarty pod adresem nauczycieli i przygotowania do egzaminów. Jest cudowna babcia i superbrat, który pomaga jej marzyć. A miłość? Czy ma oblicze spotkanego przypadkiem Massimiliana?

 

           „Amore 14” to podróż przez uczucia, entuzjazm, z jakim spotyka się pierwszą miłość, ból niespodziewanego rozczarowania, tego pierwszego, przyprawiającego o bezdech, to strata bliskiej osoby, to nagły miłosny gest, którego się nie spodziewałaś.

 

 

Federico Moccia – Amore 14; Wydawnictwo MUZA. Warszawa 2010;  496 str. Cena: 27,99 zł

 

                                                                                             

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top