JANÓW PODLASKI: AMBASADORZY WSCHODU 2021

7 laureatów, 1 honorowy tytuł, 2 odkrycia roku oraz nagroda specjalna to rezultaty tegorocznych obrad jury nad wyłonieniem Ambasadorów Wschodu. Nagrody w kategoriach: turystyka, biznes, projekt, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka, marka oraz nauka przyznano podczas gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

 

Wręczono także statuetki ubiegłorocznym laureatom, którzy ze względu na sytuację pandemiczną nie mogli odebrać wyróżnień w tamtym czasie. W Konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu doceniono osoby, podmioty i instytucje działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniały 24 osoby, przedstawiciele nauki, kultury, sztuki, mediów oraz organizacji i inicjatyw społecznych.

„Choć nie spotkaliśmy się na żywo, to dzięki dwudniowym kilkugodzinnym spotkaniom online wyłoniliśmy laureatów. Członkowie Kapituły Konkursowej, Rady Ekspertów i Rady Ambasadorów wnikliwie weryfikowali nominacje, każda kandydatura była szeroko omawiana. Tak jak do tej pory, ocena odbywała się w sposób dwustopniowy: najpierw przyznawaliśmy punktację, a następnie dyskutowaliśmy. To były naprawdę potrzebne rozmowy, gdzie jakość przedłożyliśmy nad ilość. To właśnie w trakcie owocnej wymiany zdań, analizie poszczególnych elementów, udaje się dostrzec wartości, które mogłyby umknąć uwadze pojedynczej osoby. Cieszę się, że osoby oceniające mają różne doświadczenie i różną wrażliwość, bo w ten sposób tytuł Ambasadora Wschodu trafia w odpowiednie ręce” – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.

Najwięcej wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego (5), w dalszej kolejności woj. lubelskiego (3), mazowieckiego (1) i podkarpackiego (1). W kategorii społecznie odpowiedzialny przyznany tytuł ma charakter symboliczny i zbiorowy. Ze względu na zaangażowanie wielu podmiotów jury postanowiło nie nagradzać i nie wymieniać żadnej konkretnej organizacji, ale docenić wszystkie, które zareagowały na pilne potrzeby uchodźców na granicy z Białorusią.

„Wśród nagrodzonych znalazły się osoby, projekty i instytucje, które już cieszą się renomą, ale i takie, które dzięki przyznanemu tytułowi mają szansę pełnić rolę Ambasadora Wschodu na większą niż dotychczas skalę. Mamy nadzieję, że to uznanie przyczyni się do rozwoju i promocji Polski wschodniej” – dodaje Daniel Parol.

Ambasadorzy Wschodu edycji 2021:

* Turystyka – Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe (woj. podkarpackie) * Biznes – Mydlarnia Cztery Szpaki (woj. podlaskie) * Projekt – Teatr Wierszalin w Supraślu (woj. podlaskie) * Społecznie odpowiedzialny – Organizacje pozarządowe wspierające uchodźców na granicy z Białorusią * Kultura i sztuka – Janusz Opryński – polski reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych, kierownik artystyczny Teatru Provisorium (woj. lubelskie) * Marka – Perła (woj. lubelskie)

* Nauka – prof. dr hab. Iwona Hofman – medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury, profesor UMCS (woj. lubelskie) Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu – prof. Adam Daniel Rotfeld – dyplomata i polityk, badacz stosunków międzynarodowych, profesor nauk humanistycznych, Wydziale Artes Liberales UW (woj. mazowieckie) * Odkrycia Roku w edycji 2021: * Turystyka – Kładka Śliwno-Waniewo (woj. podlaskie) * Projekt – Festiwal literacki Patrząc na Wschód (woj. podlaskie) * Nagroda specjalna – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” (woj. podlaskie)

Ambasadorzy Wschodu w edycji 2020:

• Turystyka – Ziołowy Zakątek W kategorii Samorząd – Miasto Rzeszów – Urban Lab • Projekt – ex aequo: WERTEP Festiwal – Międzynarodowy Festiwal Teatralny i Festiwal Trzech Kultur we Włodawie • Odkrycie roku w kategorii Samorząd: Agnieszka Skolimowska, Szkoła Podstawowa im. Bohdana Arcta w Kotuniu * Społecznie Odpowiedzialny – Towarzystwo dla Natury i Człowieka

* Kultura i Sztuka – Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia * Marka – Szlak Green Velo * Nauka – prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak z Kliniki Neurologii UM w Lublinie * Odkrycie roku Projekt – Projekt fotograficzny „Tutejsi” Mateusza Baja. * Nagroda Specjalna – Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” * Honorowy Ambasador Wschodu – Krzysztof Czyżewski

Więcej informacji na: http://ambasadorwschodu.pl

Zdjęcia: mat. prasowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top