Manaslu w Nepalu to ósma góra świata. I dwie polskie podróżniczki, które postanowiły się z nią zmierzyć. Do tej pory na szczycie ośmiotysięcznika stanęło zaledwie 15 Polaków, w tym tylko 3 kobiety. Monika Witkowska i Joanna Kozanecka chcą być następne. Czy góra pozwoli się zdobyć?
To okaże się już niebawem, bo atak szczytowy w ramach Manaslu 2018 Awilux Discover przewidują już na przełomie września/października. Jak przedstawia się plan wyprawy? W podróż w Himalaje wyruszyły 3 września. Po kilku dniach przygotowań rozpoczną trekking do bazy na wysokości 4750 m n.p.m. Po aklimatyzacji w trzech kolejnych obozach będą gotowe, by wyruszyć na szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.). Górę zdobywać będą w dwuosobowym składzie.
– W ubiegłym roku, jadąc w rejon Annapurny, zobaczyłam tę przepiękną górę z odległej od niej drogi do Pokhary, wysiadłam z samochodu i nie mogłam się napatrzyć. Ośnieżony kolos Manaslu prezentował się zarazem dostojnie i groźnie. To właśnie wtedy pomyślałam, że chciałabym się z tą górą zmierzyć, licząc, że pozwoli się zdobyć – wspomina Monika Witkowska. –
We wspinaczce najważniejsza jest pasja i swoista symbioza z górą. Równocześnie, jako że będziemy się wspinać w kobiecym zespole, chcemy pokazać, że miejsce Polek jest na szczycie – dodaje.
Podkreśla, że dotyczy to nie tylko gór, ale każdej sfery życia. Jak zapewniają podróżniczki, do wyprawy są przygotowane zarówno kondycyjnie, jak i sprzętowo, ale do wyzwania podchodzą z wielką pokorą.
Finał zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tego, czy „góra okaże się dla nich łaskawa”. Niezbędne jest też szczęście, zwłaszcza z oknem pogodowym przy ataku na szczyt. – Tutaj jesteśmy dobrej myśli, ponieważ wyprawę wspiera Awilux, firma produkująca okna – dodają.
Monika Witkowska to podróżniczka, dziennikarka, autorka książek. Zdobyła 9 szczytów Korony Ziemi, w tym Mount Everest. Na swoim koncie ma też Ama Dablam, Matterhorn czy wyprawę na Broad Peak. Oprócz gór, specjalizuje się w żeglarstwie morsko-oceanicznym, zwłaszcza w regionach polarnych.
Dwa razy opłynęła Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę, zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie, czyli trudny, arktyczny szlak z Grenlandii na Alaskę. Wspólnie z Borje Ivarssonem – jako pierwsi w świecie – odbyli rejs z północy Kanady na rosyjską Wyspę Wrangla i opłynęli Czukotkę. W sumie odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach.
Partnerką wspinaczkową Moniki jest Joanna Kozanecka, która górskie szlify zdobywała od Beskidów i Tatr, przez Alpy, Andy, po Pamir i Himalaje. Weszła na Gerlach zimą, Mont Blanc, Elbrus, Mt Denali, Aconcagua, himalajskie Dampush Peak i Khang Yatse, a także Pik Lenina. Jej drugą pasją są biegi długodystansowe i triathlon. Ukończyła ponad 30 maratonów, 8 Ironmanów i liczne biegi ultra, w tym na dystansie 150 km. Objechała na rowerze całe polskie wybrzeże, Bornholm i Kubę.
Szczyt Manaslu – nazywany przez miejscowych „Górą Ducha” – leży w Nepalu, w masywie Himalajów. Niższy od Mount Everest, ma jednak wyższą statystykę wypadków, a do największych zagrożeń należą lawiny. Poza tym, to dość rozległy masyw, którego drogi wspinaczkowe należą do najdłuższych w Himalajach. Po raz pierwszy wierzchołek Manaslu osiągnęło w 1956 r. czterech członków ekspedycji japońskiej.
16 lat później szczyt zdobył legendarny włoski himalaista, Reinhold Messner. Z Polaków pierwsi na „Górę Ducha” weszli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski – 14 stycznia 1984 roku, zaliczając pierwsze wejście na Manaslu zimą. Do tej pory szczyt zdobyło 15 Polaków, w tym Kinga Baranowska, Andrzej Bargiel, Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka, Piotr Pustelnik, Ryszard Pawłowski czy Krzysztof Wielicki.
Wyprawa Manaslu 2018 Awilux Discover to także symboliczna wspinaczka dla niesprawnej od urodzenia, 14-letniej Magdy Samoraj, którą los zmusił do heroicznej walki o zdrowie i życie. Wychodząc na „Górę Ducha” podróżniczki chcą zwrócić oczy na potrzeby niepełnosprawnych i promują zbiórkę na sprzęt rehabilitacyjny dla Magdy. Wysokość Manaslu – 8156 m – to cel, który w przeliczeniu na złotówki jest kwotą potrzebną na zakup niezbędnego dziewczynce pionizatora.
Partnerem tytularnym wyprawy jest Awilux Polska – dostawca rozwiązań okienno-drzwiowych do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa w Polsce i Niemczech, opierając usługi na niemieckiej technologii SCHÜCO. Więcej informacji o wyprawie i zbiórce dla Magdy na: www.womenexpedition.com
Zdjęcia: Marek Bytom i archiwum.