GRECJA PREZENTUJE: WSCHODNIA MACEDONIA I TRACJA

Prezentacja w Warszawie

Grecki region Wschodnia Macedonia i Tracja zaprezentował się w Warszawie.

Samotraki. Sanktuarium Wielkich Bogów

Celem spotkania zorganizowanego przez Business Travel WENITI było przedstawienie polskim dziennikarzom i blogerom turystycznym Regionu Wschodniej Macedonii i Tracji jako całorocznego kierunku turystycznego w ramach akcji promocyjnej PAMTH (Uniwersytetu Wschodniej Macedonii i Tracji) z kluczowym przesłaniem „Uścisk pełen Grecji”.
Część informacyjną przygotowali przedstawiciele Promocji Turystycznej Wschodniej Macedonii i Tracji Georgios Sgouros i Georgios Panagopoulos, zaś prezentację regionu prowadziła Partena Konstantinidou, członkini zespołu promocji turystyki PAMTH. Podczas prezentacji, przedstawiła atrakcje turystyczne Regionu Wschodniej Macedonii i Tracji, ziemi Dionizosa i Orfeusza, podkreślając jego walory przyrodnicze, historyczne i skarby kultury, a także elementy, które czynią to miejsce wyjątkowym.

Kawala

 

Mówiła o mało znanych w Polsce atrakcjach tej części Grecji: błękitnym mieście Kavala, antycznym mieście Filippi, Jaskini Angitis, karnawale w Xanti, o wyspie Samotraka, gdzie znaleziono słynny posąg Nike, który obecnie można oglądać w paryskim Luwrze, czy malowniczej wyspie Tasos. W górach Falakro zimą można jeździć na nartach. Nikoleta Nikolopoulou, dyrektorka Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej w Polsce i Czechach – powiedziała:
Chcemy pokazać Grecję bardziej zrównoważoną, mamy bowiem do zaoferowania o wiele więcej niż popularne latem greckie wyspy.
Prezentacja Wschodniej Macedonii i Tracji to część szerszej greckiej kampanii promocyjnej ,,A hug full of Greece”, co możemy przetłumaczyć jako ,,Uściski pełne Grecji”

Wschodnia Macedonia i Tracja

Wschodnia Macedonia i Tracja to jeden z 13 regionów administracyjnych w Grecji położony w północno-wschodniej części kraju. Obejmuje swoim obszarem fragment greckiej Macedonii oraz część Tracji, która należy do Grecji. Region ten graniczy od północy z Bułgarią, a od wschodu z Turcją. Od południa oblewa go Morze Trackie z wyspami Tasos i Samotraka.

Najdzikszy i najmniej znany

Wijąca się wśród gór rzeka Nestos w Grecji
Wijąca się wśród gór rzeka Nestos w Grecji

Wschodnia Macedonia i Tracja są najdzikszym i najrzadziej odwiedzanym przez turystów regionem Grecji. Są tam Góry Rodopy zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, które nie występują w innych częściach kraju, oraz Park Narodowy Prespa z krystalicznie czystymi jeziorami. To tylko niektóre z tamtejszych atrakcji przyrodniczych. Piękne, niezatłoczone plaże, a także ciekawe zabytki, w tym starożytne miasto Filippi. Symboliczną granicą między Tracją a Macedonią jest rzeka Nestos.

Kawala to typowo greckie miasto łączące w sobie zabytki z różnych epok oraz atmosferę wakacyjnego kurortu. Powstało w VII w. p.n.e. jako Neapolis, od IX w. Christupolis a od XVI w. jako Kawala. Nad portem wznoszą się ruiny bizantyńskiej twierdzy. Ślady bogatej historii miasta można zobaczyć w tamtejszych muzeach. Warto odwiedzić ciekawe Muzeum Archeologiczne z artefaktami z okolicznych antycznych miast oraz Muzeum Tytoniu.
Akwedukt Kamarez z czasów tureckich zbudowany jest na miejscu rzymskiego wodociągu, ma 60 łuków o różnej wysokości i rozpiętości. Imaret pełniący obecnie funkcję luksusowego hotelu, to największa w Europie muzułmańska budowla, wzniesiona na początku XIX wieku przez Muhammada Ali Paszę. Na obrzeżach miasta znajdują się znane piaszczyste plaże Rapsani i Perigiali.

Śladami św. Pawła

Filippi

W pobliżu Kawali znajduje się starożytne miasto Filippi (nazwa pochodzi od Filipa Macedońskiego, ojca Aleksandra Wielkiego) najbardziej znane stanowisko archeologiczne regionu. Zachowały się tam ruiny agory, świątyń, muzeum i amfiteatr, a także więzienie, w którym miał być przetrzymywany święty Paweł. Stąd też Filippi jest popularnym celem pielgrzymek szlakiem Apostoła. Najciekawszym zabytkiem jest Baptysterium św. Lidii, wzniesione w miejscu, w którym zgodnie z tradycją św. Paweł miał ochrzcić św. Lidię – pierwszą osobę na kontynencie europejskim, która przyjęła chrześcijaństwo.
Miejscowości Komotini oraz Xanti słyną z gwarnych barów i dyskotek, zaś Aleksandroupoli jest kąpieliskiem z długą nadmorską promenadą i piaszczystą plażą, które słynie z monumentalnej latarni morskiej. W okolicy znajduje się Delta rzeki Evros, gdzie żyją liczne gatunki ptactwa wodnego i błotnego, w tym flamingi. Jaskinia Cyklopów oraz stanowisko archeologiczne Mesimvria Zoni, gdzie odkopano ruiny starożytnego miasta datowanego na VI w. p.n.e., na terenie którego znajdują się pozostałości antycznych świątyń Demeter i Apolla.
Więcej informacji na: https://www.emtgreece.com/en/
Film: https://www.youtube.com/watch?v=9TZDFui03LI

Flamingi

Zdjęcia: Grzegorz Micuła (z prezentacji) i materiały prasowe.

1 thoughts on “GRECJA PREZENTUJE: WSCHODNIA MACEDONIA I TRACJA”

  1. Byłem kiedyś na wakacjach na Chalkidiki, wybraliśmy się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża w stronę tureckiej granicy. Po drodze była Kavalia, to niewyobrażalnie piękne miasteczko, gdy jechaliśmy wzdłuż wybrzeża przecierałem oczy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top