GOŚCIE GLOBTROTERA: SRI LANKA I ANDALUZJA

Gościem na ostatnim w 2019 roku spotkaniu z cyklu Goście Globtrotera był pan Jacek Czauderna, przedsiębiorca w branży gastronomicznej, konsul honorowy Sri Lanki na Pomorzu, Warmii i Mazurach.

 

Całe 25-letnie życie zawodowe Jacka Czauderny związane było z napojami i restauracjami na terenie Warszawy, Gdańska i Sopotu. Sri Lanka słynie z herbaty, dlatego nie dziwi, że otrzymał on propozycję zostania honorowym konsulem tego kraju w Polsce.

Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone jest od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Na Cejlonie żyje 21,5 mln. mieszkańców, z czego 74% to Syngalezi, 18% Tamilowie, a pozostałe 8% to Chińczycy, Malezyjczycy i Holendrzy.

Sri Lanka kojarzy się przeważnie z herbatą cejlońską. Ale także z medycyną ajurwedyjską, która liczy sobie już kilka tysięcy lat i pochodzi z pobliskich Indii. Jest ona szczególnie popularna na Sri Lance, a gabinety oferujące ajurwedyjskie masaże i kąpiele w olejkach znajdują się praktycznie w każdej miejscowości. Jest także celem licznych podróży turystycznych.

Na wyspie jest 8 miejsc z listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO * Święte miasto Anuradhapura * Zabytkowe miasto Polonnaruwa * Dawne miasto Sigirija * Rezerwat leśny Sinharaja * Święte miasto Kandy * Zespół zabytkowy w Galla wraz z fortyfikacjami * Złota świątynia Dambulla * Płaskowyż Centralny Sri Lanki.

Ostatnio Sri Lanka stała się łatwiej dostępna dla Polaków po otwarciu bezpośredniego połączenia PLL LOT Warszawa – Colombo. Coraz ściślejsze są więzy gospodarcze tego kraju z Europą. 90 % eksportu Sri Lanki trafia do Europy Zachodniej. Jest to głównie herbata, przyprawy, suplementy diety turystyka, biożywność, mleko kokosowe, odzież i Ayurweda.

Na ostatnich targach turystycznych TT Warsaw Sri Lanka promowała się jako kraj bezpieczny i przyjazny turystom, co jest istotne zwłaszcza po ostatnich zamachach terrorystycznych w tym kraju. Sri Lanka Export Dewelopment Board zorganizowała seminarium w Colombo, a w planie na 2020 rok są: seminarium przedsiębiorców Sri Lanki w Polsce w marcu 2020 oraz event mody Sri Lanki w Polsce w trzecim kwartale tego roku.

Drugim tematem spotkania była oliwa hiszpańska z Andaluzji. W Andaluzji rośnie największy na świecie las zasadzony ludzką ręką składający się z 50 milionów drzew oliwnych. InterOleo jest konsorcjum skupiającym farmerów i producentów oliwy z oliwek. W roku 2018/2019 jego produkcja wyniosła 75 000 000 kg oliwy z oliwek, co stanowiło: 4% jej produkcji w Hiszpanii i 2,25% produkcji światowej.

W Polsce konsumpcja oliwy z oliwek wynosi zaledwie 0,7 l na mieszkańca; w Hiszpanii – 14 litrów. Firma InterOleo może dostarczyć 7 razy więcej swoich produktów aniżeli cała konsumpcja oliwy z oliwek w Polsce. Konsorcium grupuje 32 producentów, u których pracuje ponad 17 000 farmerów.

Extenda, Agencja Promocji Regionu Andaluzji, jest jednostką powołaną przez Rząd Regionu Autonomicznego Andaluzji (Hiszpania) w celu promowania produktów andaluzyjskich za granicą i wspierania andaluzyjskich firm na rynkach światowych. Główna siedziba Agencji znajduje się w Sewilli. Posiada sieć 18 biur zlokalizowanych na strategicznych rynkach na świecie, w tym w Polsce.

Obecna jest także w wielu innych krajach, gdzie realizuje konkretne projekty za pośrednictwem partnerskich firm konsultingowych. Łącznie Extenda jest reprezentowana w 55 krajach położonych na 4 kontynentach. Jej celem są branżowe kampanie promocyjne oraz wspieranie stowarzyszeń eksporterów andaluzyjskich.

Przedstawia ofertę andaluzyjskich firm, a także ułatwia bezpośrednie kontakty biznesowe z producentami z tego regionu oraz organizuje wizyty w Andaluzji umożliwiające osobiste zaznajomienie się z produkcją regionu i bazą, jaką dysponują andaluzyjskie przedsiębiorstwa. Biuro Extenda w Polsce działa od 17 lat, stąd posiada duże doświadczenie w nawiązywaniu kontaktów handlowych między partnerami z Polski i Andaluzji.

Extenda wspiera andaluzyjskie marki i przeprowadza wspólne akcje promocyjne. Tak jest m.in. w przypadku Grupy InterOleo, której oliwa z oliwek pochodzi z Regionu Andaluzji, z prowincji Jaen. Ciekawym obszarem działania Agencji Extenda jest sektor prywatnych szkół językowych, zaliczany do szeroko pojętej turystyki językowej.

Polskie Biuro Extendy prowadzi portal www.hiszpańskiwandaluzji.pl , na którym zarejestrowanych jest obecnie 70 szkół z Andaluzji organizujących wyjazdy językowe do tego regionu. Portalowi towarzyszy strona na Facebooku, która przez te lata zgromadziła ok. 11 tys. fanów https://www.facebook.com/HiszpanskiwAndaluzji/

Portal Hiszpański w Andaluzji.pl ma za zadanie przedstawiać w jednym miejscu szeroką ofertę andaluzyjskich szkół językowych. Każda z nich jest wyjątkowa i wyróżniająca się swoją ofertą. Znajdują się tam szkoły zlokalizowane przy samej plaży, w centrum historycznym miasta i w gaju oliwnym. Łączą one kurs hiszpańskiego z aktywnym wypoczynkiem – surfing, taniec, jazda konna, albo też nauka gotowania, tworzenia ceramiki czy udziału w hiszpańskich maratonach filmowych. 

Więcej o oliwie z oliwek.

Dlaczego oliwa z oliwek jest gorzka i pikantna? POLIFENOLE Polifenole to grupa związków chemicznych obecnych w większości produktów pochodzenia roślinnego. Na przykład polifenole występują w herbacie (flawonoidy), w piwie, w czerwonym winie (garbniki), w czekoladzie i w oliwie z oliwek (tyrozole). Polifenole ogólnie wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

W przypadku oliwy z oliwek polifenole chronią obecne w oliwie kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, co zapobiega utlenianiu tłuszczów we krwi i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach. Podobnie istnieją dowody na przeciwnowotworowe właściwości polifenoli. Ilość polifenoli w oliwie może się znacznie różnić. Ich ilość w oliwce jest maksymalna tuż przed dojrzewaniem, to znaczy w zielonych oliwkach lub przed rozpoczęciem dojrzewania.

Dlatego zielone oliwki z wczesnych zbiorów będą zawierać więcej polifenoli. Skąd wiemy, czy dana oliwa z oliwek zawiera obfite polifenole? Istnieje kilka wskazówek, które możemy zastosować, aby wiedzieć o zawartości polifenoli w oliwie z oliwek: Po pierwsze, oliwa musi być virgin, ponieważ proces rafinacji usuwa z niej większość polifenoli, więc oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera znacznie więcej polifenoli w porównaniu z czystą oliwą z oliwek lub oliwą z wytłoczyn.

Ważne jest, aby oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia pochodziła z wczesnych zbiorów. Wskazaniem tego może być zielony kolor oleju. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zielony, tym lepiej. Oleje z późniejszych upraw są zwykle bardziej złote.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia powinna mieć gorzki smak i pozostawić lekkie swędzenie w gardle. Polifenole nadają olejowi gorzki smak dzięki oleuropeinie, polifenolowi właściwemu wyłącznie dla oliwy z oliwek. Z drugiej strony swędzenie gardła wynika z obecności oleocanthal, innego polifenolu oleju, który ma silne działanie przeciwzapalne i który jest naturalną „wersją” ibuprofenu.

 

Zdjęcie ze spotkania autora, ze Sri Lanki: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top