SŁOWACJA: JASKINIA BRESTOWSKA OTWARTA !

Na początku września br. została otwarta dla szerokiej publiczności Jaskinia Brestowska, która znajduje się w Gminie Zuberec w Zachodnich Tatrach na wysokości 867 m n.p.m. To jedyna udostępniona jaskinia w regionie Orawy. Wejście do niej znajduje się naprzeciwko Skansenu – Muzeum Wsi Orawskiej, w pobliżu drewnianego amfiteatru i bezpłatnego parkingu. Łączna długość jaskini wynosi 1890 m, ale dla turystów udostępnionych jest tylko 434 m. Podczas zwiedzania, które trwa około 50 min, trzeba pokonać 240 schodów oraz liczne drabinki i pomosty. Na trasie turystycznej można podziwiać ponad 60-tysięczne nacieki jaskiniowe oraz masywy skalne, których wielkość, forma oraz struktura pobudzają ludzką fantazję.

 

Jaskinia nie jest oświetlona, w związku z czym turyści zwiedzają jaskinie z czołówkami, które otrzymują przy wejściu do groty. Temperatura powietrza w jaskini wynosi około 50C. Jaskinia Brestowska została udostępniona dla turystów dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Środowiska Republiki Słowackiej w wysokości ponad 100 000 EUR.

Środki finansowe przeznaczone zostały na inwestycje w zakresie zabezpieczenia technicznego oraz wyposażenia jaskini. Zwiedzanie jaskini odbywa się w grupach maksymalnie 15 osobowych. Jaskinia Brestowska otwarta jest od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9.00 – 15.30.

Wstęp do jaskini kosztuje 8 € dla osoby dorosłej, 7 € dla studentów i emerytów oraz 4 € dla dzieci w wieku 6 – 15 lat i inwalidów. Dzieci do 6 lat mają wstęp do jaskini zabroniony. Jaskinia Brestowska to 13-ta ogólnodostępna jaskinia na Słowacji należąca do Zarządu Jaskiń Słowackich www.ssj.sk

 

      Zdjęcia: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top