FRANCJA: W PARYŻU SAMOCHODAMI TYLKO Z WINIETĄ CRIT’AIR

Po półrocznym okresie przejściowym, od 1 lutego 2017r. winieta Crit’Air stała się w Paryżu obowiązkowa dla wszystkich kierowców, którzy chcą poruszać się w strefie ograniczonego ruchu. Paryż jest pierwszą tego typu strefą we Francji, która posiada drugą w Europie największą liczbę samochodów. Do tej pory winieta była obowiązkowa jedynie dla pojazdów zarejestrowanych we Francji. Teraz jej zakup będzie koniecznością również dla zagranicznych kierowców. W strefie ograniczonego ruchu (fr. ZCR – zone à circulation restreinte) winiety Crit’Air są obowiązkowe. W Paryżu strefa obejmuje cały Paryż intra muros, bez przedmieść. Pod każdym znakiem informującym o początku strefy znajdzie się tablica, na której można będzie dowiedzieć się o godzinach i dniach, w których pojazdy oznaczone poszczególnymi winietami będą mogły się poruszać.

 

Reguły ustalane są przez rady miasta, dlatego nie są jednolite dla całej Francji. Oznacza to tyle, że firmy transportowe, biura podróży, przewoźnicy, a także kierowcy indywidualni, będą musieli dowiedzieć się jakie zasady obowiązują w miejscu, w które się udają. Od 1 lutego 2017 winiety można kupić na stronie www.certificat-air.gouv.fr . Będą one dostarczane w przeciągu 5 dni roboczych.

Naklejki są wymagane, jednak do momentu kiedy zostanie opublikowany rządowy dekret (publikacja przewidywana jest na początek kwietnia) mandaty nie obowiązują. Jak na razie kierowcy, którzy nie zaopatrzą się w naklejkę, w przypadku kontroli zostaną jedynie pouczeni o konieczności jej zakupu. W przyszłości w Paryżu mandat będzie wynosił 65€ dla ciężarówek i 67€ dla innych pojazdów.

Wszelkie informacje są dostępne na stronie Crit’Air. Strona Crit’Air w języku polskim

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top