FRANCJA: TINTORETTO. NARODZINY GENIUSZA – WYSTAWA W PARYSKIM MUSÉE DU LUXEMBURG

Tylko do 1 lipca br. trwać będzie wystawa „Tintoretto, narodziny geniusza”, zorganizowana z okazji okazji 500. rocznicy urodzin tego wielkiego malarza włoskiego w Musée du Luxembourg w Paryżu. Jakie były początki twórczości fascynującego ambitnego młodzieńca? Musée du Luxembourg zaprasza do odkrycia młodości malarskiej, ponieważ wystawa skupia się na pierwszych piętnastu latach jego kariery. Rysunki, ryciny i rzeźby pozwalają objąć rozległy horyzont kulturalny ambitnego Tintoretta.

 

Z okazji 500-lecia urodzin Jacopo Robustiego, znanego jako Tintoretto, Wallraf-Richartz-Museum & Fundacja Corboud oraz la Réunion des musées nationaux – Grand Palais połączyły siły, aby złożyć hołd jednemu z najbardziej fascynujących weneckich malarzy epoki renesansu. Wystawa pokazuje społeczny rozwój człowieka o skromnym pochodzeniu, syna farbiarza, któremu udaje się wspiąć się wysoko w społeczeństwie.

Prezentowane są prace od „Adoracji Magów” z Prado, namalowanej, gdy malarz nie skończył jeszcze dwudziestu lat, aż do ważnych zamówień z początku lat 1550, które przyczyniły się do rozwoju jego błyskotliwej kariery: „Grzechu pierworodnego” dla bractwa w Wenecji lub „Świętych Jerzego i Ludwika z Tuluzy”, dla siedziby weneckiej administracji znajdującej się niedaleko mostu Rialto.

 

Zdjęcia: Musée du Luxembourg

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top