BEZDROŻA: MONACHIUM I BAWARIA – TRAVELBOOK

W dużej serii turystycznych przewodników – travelbooków Bezdroży ukazało się II wydanie prezentujące Monachium i Bawarię. Czwartego już przewodnika tego autora, poświęconego krajom europejskim, bądź ich częściom. O tym, że napisanych ciekawie, rzetelnie i ze znawstwem tematu, świadczyć może m.in. Nagroda Magellana, jaką w 2012 r. otrzymał on za przewodnik po Białorusi – uznany za najlepszy tekstowy roku. Także i ten omawiający turystyczne atrakcje największego kraju związkowego RFN i jego stolicy, nie zawodzi czytelników. Mieszcząc się w koncepcji tej serii wydawniczej, zawiera mnóstwo informacji, faktów, ale również ciekawostek. Uzupełnienie i wzbogacenie tekstu stanowi ponad 130 kolorowych zdjęć, 10 planów i mapek, dwie duże, dwustronicowe wkładki monotematyczne oraz 26 informacji w ramkach włamanych w tekst. Podobnie jak w pozostałych travelbookach tej serii, autor na wstępie prezentuje „Najważniejsze atrakcje Monachium i Bawarii”: 7 Najpiękniejszych zamków i pałaców, 4 Najciekawsze muzea, 9 Najważniejszych świątyń, 3 Cuda przyrody oraz 5 najciekawszych miast. Generalnie jest to, na ile znam Niemcy, wybór słuszny, chociaż brakuje mi w towarzystwie wymienionych – bo dalej w tekście zostały oczywiście omówione – przynajmniej katedry w Augsburgu, a wśród miast poza nim chociażby jeszcze Norymbergi.

Mnóstwo niezbędnych, ważnych oraz przydatnych informacji zawierają oba rozdziały wstępne: Informacje praktyczne z Informatorem A-Z i Informacje krajoznawcze zawierające ABC i podstawowe na temat tamtejszego: Społeczeństwa, Kultury i Sztuki oraz Kuchni bawarskiej. Chociaż czytając je odczuwałem chwilami niedosyt. Słuszne jest oczywiście stwierdzenie autora gdy pisze o alkoholu, że najpopularniejszym w Bawarii jest doskonale piwo. Ale i wino ma tam wielu – przy czym coraz więcej – amatorów. Pod hasłem: „Zabytki i muzea” zabrakło mi przynajmniej Opery Margrabiów w Bayreuth (Lista UNESCO). Chociaż równocześnie znajduje się ważna informacja np. o symbolicznych opłatach za wstęp do monachijskich pinakotek w niedzielę.

W podstawowej części przewodnika autor prezentuje i omawia kolejno: Monachium, Północną Bawarię, Norymbergę oraz Zachodnią, Południowa i Wschodnią Bawarię. A w nich krótko informuje o ich – lub poszczególnych miast i miejscowości – historii. Następnie co przede wszystkim warto tam zobaczyć. W przypadku bawarskiej stolicy w 12, zaś Norymbergi 3 częściach miasta. Oprowadzając po nich czytelnika – turystę i zwracając uwagę na kolejne zabytki i inne budowle, warte poznania miejsca i inne atrakcje. Z ich – wyróżnionymi czerwonym kolorem czcionki – adresami, stronami www., dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów wstępu itp.

Podobnie, chociaż nierzadko bardzo krótko, przedstawia 3 miasta w Bawarii północnej, po 8 – w zachodniej i południowej oraz 5 – wschodniej. Na końcu przewodnika jest krótki mini słowniczek niemiecko – polski oraz Indeks. Ten ostatni niestety, podobnie jak w większości tej serii travelbooków, nazbyt zwięzły. Zwłaszcza w przypadki miejscowości poza Monachium i Norymbergą. Plusem natomiast jest oznaczenie w indeksie tego, co autor chce szczególnie polecić, czerwonymi gwiazdkami. Chociaż chyba nie do końca konsekwentnie. Tak np. nie wyodrębniono w ten sposób wspomnianej już Opery Margrabiów oraz wagnerowskiego Teatru Festiwalowego w Bayreuth, ani żadnych budowli w Augsburgu, Pasawie, Ratyzbonie, Rothenburgu i większości uwzględnionych w indeksie miejscowości.

Wspomniane dwie duże wkładki w tym travelbooku, to, oczywiście, doroczne święto piwa – Oktoberfest i Jarmarki bożonarodzeniowe. W ramkach włamanych w tekst znajdują się zarówno informacje podstawowe, jak np. „Placówki dyplomatyczne”, „Dni świąteczne”, „Bawarskie miasta – liczba mieszkańców”, „Kalendarium historyczne”, „Święta i festiwale” czy „Bawarskie zabytki na Liście UNESCO”, jak i ciekawostki. Z tych drugich przykładowo wymienię: „Antyfaszystowska Biała Róża”, „Sukcesy (olimpijskie) Polaków w Monachium”, „Marcin Luter w Coburgu”, „Wzdłuż granicy Imperium Rzymskiego”, „Procesy norymberskie”, czy „Germańska Walhalla”. W sumie: przewodnik wart polecenia.

BAWARIA I MONACHIUM. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Andrzej Kłopotowski. Wydawnictwo Helion, wyd. II, Gliwice 2018, str. 254, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4530-0

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top