FRANCJA: ŚWIĘTO ŚWIATEŁ W LYONIE

Według legendy, w 1643 roku mieszkańcy Lyonu ślubowali, że postawią figurę Najświętszej Marii Panny, jeśli ocali miasto od dżumy. Prośby zostały wysłuchane, a miasto ocalone od choroby.

Wieki po tym wydarzeniu, miasto wciąż pamięta: 4 dni nocnego świętowania, mocno zakorzenionego zarówno w tradycji religijnej jak i świeckiej dawnej stolicy Galów. Poetycki, magiczny, oniryczny… Właśnie tak można opisać nastrój panujący w Lyonie podczas Święta Świateł. W tym roku potrwa ono od 8 do 11 grudnia.

 

Tradycja tego święta sięga aż 1852 roku, kiedy mieszkańcy Lyonu po raz pierwszy uczcili Święto Niepokalanego Poczęcia. Zwyczajowo lyończycy wystawiają w oknach kolorowe lampiony. Przez cztery wieczory Lyon zmienia swoje oblicze.

Fasady budynków mienią się wszystkimi kolorami tęczy i przeistaczają się w prawdziwe dzieła sztuki. Artyści multimedialni z całego świata przedstawiają swoje dzieła w Lyonie, poruszają ściany i pobudzają rzeźby do tańca za pomocą dotknięć lasera, opowiadają liczne historie przy akompaniamencie wspaniałej muzyki.

Na ulicach Lyonu można będzie zobaczyć za darmo dziesiątki świet(l)nych animacji, dlatego warto odwiedzić to miasto, a przy okazji odwiedzić świąteczny jarmark.

Strona Święta Świateł Biuro Informacji Turystycznej Lyonu.

Jarmark Świąteczny w Lyonie.

 

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top