FRANCJA: ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE MIAST

Piękne jest miasto nocą… Zwłaszcza kiedy zbliżają się grudniowe święta. Od niedawna tradycyjne iluminacje bożonarodzeniowe są uzupełniane przez wyreżyserowane, artystyczne podświetlenia, łączące kolor i efekty 3D na fasadach najpiękniejszych budynków. Kiedy technologia, architektura i poezja spotykają się, spektakl jest po prostu oszałamiający!

 

Lyon

W grudniu każdego roku Lyon konkuruje z Paryżem o tytuł Miasta Światła. Festiwal Świateł, narodzony z tradycji zachęcającej mieszkańców Lyonu do oświetlania okien za pomocą świec już od 8 grudnia 1852 roku, od 1999 roku jest także pokazem artystycznym. Zbierając podczas 4 dni i nocy najbardziej utalentowanych oświetleniowców, projektantów, kamerzystów, grafików i artystów plastyków, miasto przyozdabia się oryginalnymi, zaskakującymi instalacjami świetlnymi. W 2016 roku, Katedra św. Jana Chrzciciela, dziedziniec ratusza miejskiego oraz plac Bellecour tworzyły mieniące się dzieła. Tegoroczna edycja odbywa się od 7 do 11 grudnia.

Tuluza

Gdy plac Kapitolu i jego jarmark bożonarodzeniowy zostaną w tym roku przemienione przez spektakularne oświetlenie, Wieża Strażnicza Kapitolu zmieni się w magiczny ekran projekcji 3D do podziwiania ze skweru Charles’a de Gaulle’a. Inną (zaskakującą) instalacją przyciągającą spojrzenia jest ta, udostępniona zwiedzającym od 17 do 30 grudnia na Quai des Savoirs – interaktywny mapping w 360° (trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk), symbolizujący narodziny miasta jutra.

Nancy

Na murach placu Stanisława, jednego z najpiękniejszych w Europie i wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, każdego wieczora od 24 listopada do 7 stycznia, wyświetlona zostanie legenda o Świętym Mikołaju. Osiem minut spektaklu, pokazywanego kilkukrotnie w ciągu wieczoru, powinno sprawić, że zabłysną oczy zarówno małych, jak i dużych.

Le Mans

Począwszy od 25 listopada, zimowa edycja Nocy Chimer rzuci fantasmagoryczne cienie, rozświetlając 3 emblematyczne miejsca w mieście Plantagenetów : królewski westybul, apsydę Katedry Świętego Juliana oraz na schody przy fontannie. Wycieczka do tego „teatru metamorfoz” to doskonała okazja do podziwiania tych skarbów architektury.

Paimpont, dans la Forêt de Brocéliande

Przyjdźcie przy świetle księżyca do magicznego lasu Brocéliande, między 20 grudnia a 6 stycznia. Emocje i dreszcze gwarantowane, kiedy Opactwo Paimpont rozświetli się nocą w nowym spektaklu zgłębiającym baśnie i legendy Bretanii.

Marsylia

Pięć lat po Marseille Provence 2013, Marsylia od przyszłego lutego ponownie będzie gospodarzem tego święta sztuki wraz z Marseille Provence 2018. Tradycyjne noworoczne gry świateł w Starym Porcie oraz na fasadzie ratusza miejskiego mają już zwiastować to wydarzenie mnogością wspaniałych, barwnych obrazów. Ale sza, czekają niespodzianki!

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top