FRANCJA: RETROSPEKTYWA PRAC CÉSARA W CENTRE POMPIDOU

Retrospektywna wystawa prac Césara Baldacciniego, przygotowana przez paryskie Centre Pompidou otwarta została 13 grudnia 2017. Potrwa do 26 marca br. i zbiega się z 20. rocznicą śmierci artysty. Wspaniały już w wieku 25 lat, César przeżył potem pięćdziesiąt twórczych lat. Jest ostatnią wielką postacią Nowego Realizmu, której dzieła nie stanowiły jeszcze tematu ekspozycji. Poprzez ponad setkę dzieł prezentowanych w największej z galerii wystawowych, Centre Pompidou proponuje odkrywanie twórczości jednego z największych rzeźbiarzy swoich czasów w całym jej bogactwie.

 

Zarówno przez najsłynniejsze i najważniejsze prace, jak i poprzez niektóre nieznane cykle, retrospektywa pokazuje niespotykany wcześniej zbiór rzeźb.

 

Wystawa

Ta retrospektywna wystawa rozpoczyna się w przestrzeni szeroko otwartej na miasto, co podkreśla siłę związku, jaki twórczość Césara ma z przestrzenią miejską. Zebrano na niej około 130 prac z całego świata. Niektóre nieznane cykle, takie jak „Fers”, „Enveloppages”, „Encageages” czy „Championnes” oraz „Suita mediolańska” z 1998 roku, stanowią zbiory zazwyczaj nie prezentowane do tej pory. Wystawa jest tematyczna i zorganizowana wokół głównych cykli stworzonych przez artystę. Scenografia ekspozycji opiera się na płynności, by podkreślić monumentalny charakter rzeźb oraz ich powtarzalność i seryjną twórczość. Typowa dla Césara dwoistość, stale oscylująca między klasycyzmem a nowoczesnością, ucieleśnia wewnętrzny konflikt artysty, ale także sztuki XX wieku, uwięzionej między emancypacją materiału i klasycznymi poszukiwaniami. 

Kim był César Baldaccini?

Urodzony w Marsylii w 1921 roku, César rozpoczął naukę, która zaprowadziła go do mieszczącej się w Paryżu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych (l’École nationale supérieure des Beaux-arts). Rozwijał się tam wśród innych wielkich artystów, takich jak Alberto Giacometti, Germaine Richier, Pablo Picasso i mieszał się z ówczesną sceną artystyczną, ocierając się o artystów z Saint-Germain-des-Près oraz Montparnasse. Bardzo wcześnie został zauważony i zyskał popularność, dzięki właściwej sobie technice. Już w 1954 roku miał pierwszą wystawę własnych prac w galerii Lucien Durand; wkrótce później stał się sławny, a jego prace były wystawiane od Londynu po Paryż.

Adres: Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou, 75004 Paris

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top