FRANCJA: NIEZWYKŁE MIEJSCA W OWERNI

Owernia, ziemia wulkanów, kryje swoje skarby w cieniu uśpionych kraterów. Są tam niezwykłe miejsca, których istnienia byśmy się nie spodziewali: w jednym buddyjska pagoda, w innym prawosławny klasztor, a jeszcze gdzie indziej stolica Street Art’u… Atout France proponuje podróż do dziwnej krainy otoczonej wulkanami.

Street Art City

Wyjedźmy na ulicę, obierzmy kierunek Street Art City, miasto zadedykowane sztuce miejskiej. Położone w sercu zielonej oazy w odległości kilku kilometrów od Moulin (Allier), Street Art City ma ambicję zostać najważniejszym centrum tego największego ruchu artystycznego XX wieku.

 Przeznaczone dla artystów z całego świata, ulice i budynki jednej dzielnicy miasta Lurcy-Lévis są prawie całkowicie zamalowane. Na 10 hektarach, 13 budynków, 7000m2 konstrukcji i 22 000 m2 ścian i fasad, które podlegają nieustannym zmianom – nadając tym samym miastu ciągle nowy charakter.

Volvic o sercu z kamienia

W Volvic, w miejscu dawnego wylewu lawy wulkanicznej, jesteś otoczony skałami, które aż zapraszają do ich odkrywania. Skała z Volvic szykuje wam piękne przyjęcie na drodze do kamieniołomów pod otwartym niebem, gdzie możecie jeszcze poczuć dawną atmosferę pracy. Metody wydobycia i ciężka praca ludzi w dawnych kamieniołomach stanowią część tutejszych opowieści. Jest to także okazja by wejść do wnętrza groty, z której wydobywają sie głuche szumy i trzaski. Wchodząc na szczyt galerii niemożliwym jest by nie uzmysłowić sobie tytanicznej pracy, jaką wykonywali w XIII wieku tutejsi kamieniarze.

Największe centrum buddyzmu w Europie

Następnie już tylko krok dzieli nas od przejścia ze skały w Volvic do buddyzmu… czy raczej 90 km drogi z Volvic do Noyant d’Allier. Wśród natury położone są tutaj dwie pustelnie, pierwsza to klasztor buddyjski Dhagpo Kundreul Ling. Wizyta ta przeniesie was do serca Tybetu. Złota świątynia otoczona pomnikami Buddy świeci przy każdym promieniu słońca. Staw, ogród bambusowy, pracownie sztuki sakralnej i ogród wspomnień są gwarantem przeniesienia was w inny świat.

Klasztor prawosławny w Marcenat

Kontynuując nasz religijny szlak dlaczego nie zatrzymać się w prawosławnym klasztorze Znaménié? Mieniąca się miedziana kopula jest znakiem charakterystycznym tego miejsca, będącego niegdyś farmą, gdzie jedną ze stodół zamieniono w klasztor. Budynek ten, będący w całkowitej zależności od patriarchy moskiewskiego, zbudowany na planie krzyża greckiego, jest nieustannie miejscem kultu. Pieśni mszalne są tutaj śpiewane przez mniszki w języku slavon – języku liturgicznym kościoła prawosławnego.

Największy na świecie zegar kulkowy i wodny

By zakończyć naszą wycieczkę czas… spojrzeć na zegarek. Gmina Lavoine w l’Allier ma zresztą niecodzienny sposób mierzenia czasu. Na placu miejskim góruje największy na świecie zegar kulkowy i wodny. Olbrzymi drewniany zegar zajmuje powierzchnię ponad 30 m2. Dzięki sile wody, koło napędza ogromne kule, które staczając się uruchamiają tym samym ogromny zegar o dużej precyzji. Podróż szlakiem religii świata, wyprawa pod ziemię do kamieniołomów, spotkania ze współczesnymi artystami przybyłymi z czterech stron świata – Owernia jest na pewno ziemią w stanie wrzenia w każdym możliwym znaczeniu tego słowa.

Zdjęcia: Atout France 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top