PIT: ZAGRANICZNE WAKACJE POLAKÓW 2017

Tegoroczny szczyt sezonu urlopowego dobiega końca, chociaż jeszcze potrwa co najmniej we wrześniu. A Polska Izba Turystyki na konferencji prasowej w Warszawie już przedstawiła jego wstępne podsumowanie. Obejmuje ono wyjazdy urlopowe za pośrednictwem biur podróży w okresie od 28 kwietnia do 16 sierpnia br. A dokładniej trendy i preferencje ich klientów. Warto bowiem mieć na uwadze, że stanowią oni nawet nie jedną trzecią ogółu naszych rodaków wyjeżdżających co roku w celach turystycznych zagranicę. Raport sporządzony został przez PIT na podstawie danych zebranych przez trzech jej członków: Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl.

Ich przedstawiciele; Maciej Nykiel – dyr. zarządzający Fly.pl, Jarosław Kałucki – rzecznik prasowy Travelplanet.pl i Anna Podpora – kierowniczka działu produktu Wakacje.pl, uczestniczyli w prezentacji tego raportu. Konferencję prowadził prezes PIT Paweł Niewiadomski.

Tegoroczny sezon turystyczny – powiedział on na wstępie – jest wyjątkowy. Pierwszy, w którym obowiązują nowe zabezpieczenia finansowe dla klientów biur podróży. Obecnie są oni objęci nie tylko gwarancjami bankowymi lub ubezpieczeniowymi, ale także Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym. W sumie stanowi to stuprocentową gwarancję zwrotu klientom pieniędzy w razie niewypłacalności legalnego organizatora turystyki. Co zachęca do korzystania z ich usług.

Prezes PIT jako dodatkowe czynniki sprzyjające w br. zagranicznym wyjazdom wymienił również lepszą sytuację materialną wielu rodzin, m.in. dzięki programowi 500+, niskie ceny paliwa lotniczego i wzrost liczby rejsów oraz miejsc w samolotach, zwłaszcza czarterowych. A także wzmocnienie kursu złotego wobec walut zagranicznych. Lepsza niż w ub. r. jest też sytuacja biur podróży.

Najpopularniejszym krajem letnich wakacji w br. jest, podobnie jak w roku ubiegłym, Grecja. W wyjazdach organizowanych przez biura podróży ma ona aż 35% udział. Na drugim miejscu w analizowanym okresie znalazła się Bułgaria z 14,3% udziałem, a następnie Hiszpania – 13,7%. W czołówce są też Turcja – 9,5,% oraz Egipt – 7,1%, które odrabiają straty z roku poprzedniego, a ten drugi również wcześniejszych. Przy czym Turcja mimo stosunkowo wysokiego, bo 22% wzrostu cen.

Natomiast tegoroczne urlopy w Egipcie, przy korzystnym kursie złotego, okazały się o około 150 zł na osobę tańsze niż w 2016 r. Wśród dziesięciu państw, do których najchętniej wyjeżdżają Polacy za pośrednictwem biur podróży w tegorocznym sezonie letnim, są też Włochy, Chorwacja, Albania, Portugalia i Cypr. Trochę zaskakuje brak w tym gronie bardzo popularnej niegdyś Tunezji. Nie uwzględnionej zresztą w żadnej z tabel przedstawionych pod czas prezentacji i przekazanych dziennikarzom.

Ciekawe są też informacje o dynamice wzrostu liczby wyjazdów w br., w porównaniu z rokiem ubiegłym. W przypadku Egiptu wyniósł on aż 217%, Albanii 124%, Portugalii 56%, Cypru 47%, Włoch 42% i Turcji 40%. W czołowej „10” odnotowano go też w Hiszpanii, Grecji i Chorwacji. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze miejsca wypoczynkowe, to okazały się nimi greckie wyspy: Kreta, Zakynthos, Rodos, Korfu i Kos. A także Słoneczny Brzeg i Złote Piaski w Bułgarii i hiszpańska Majorka.

Poinformowano również o średnich cenyach wycieczek na osobę: 2355 zł. Przy czym średnia ta w maju wyniosła 1989 zł, zaś w szczycie sezonu: lipcu i sierpniu, 2540-2576 zł. O wiele jednak większe okazały się te kwoty po uwzględnieniu całej rezerwacji, a więc również podróży dalekich, do krajów egzotycznych. Średnia wyniosła wówczas 5962 zł, a maksymalna, w sierpniu, 6751 zł. Zmieniły się również terminy wyjazdów. Najpopularniejsze były oczywiście w lipcu i sierpniu, ale stanowiły one już tylko 30,5 – 30,7% wyjazdów w całym sezonie letnim.

Na urlopy w maju zdecydowało się 13,7% ich uczestników, głównie dzięki ciepłej pogodzie na południu Europy w tym miesiącu. Duże zainteresowanie jest, jak poinformowano, nie uwzględnionymi w tej statystyce, urlopami wrześniowymi. M.in. ze względu na dłuższe w br wakacje szkolne. O 20 maja do 3 września. Nowość stanowi również wcześniejsze rezerwowanie miejsc na imprezach wyjazdowych. Po raz pierwszy 10% klientów dokonało tego już w IV kwartale ub. r.

Wydłuża się odległość terminów rezerwacji i wyjazdu. Nadal aż 35,9% uczestników robi to w ostatniej chwili, do 10 dni przez wylotem lub podróżą innym środkiem transportu. Ale po raz pierwszy aż 22,7% ponad 3 miesiące wcześniej. Wydłuża się też, lub – to też nowość – skraca długość pobytu. 78% wyjeżdżających preferuje tradycyjne do 7 dni, Ale już 18% w granicach od 8 do 14 dni. Równocześnie 4% – z tendencją wzrostu, to wyjazdy krótkie, 3-4 dniowe, nierzadko tylko weekendowe, ale częstsze niż tylko raz w roku. Środkiem podstawowym w zagranicznych letnich wyjazdach urlopowych z biurami podróży – 92,3% – są samoloty.

Autokary i dojazd własny stanowią zaledwie po 3,8 – 3,9% całego ruchu zorganizowanego. Interesujące są także informacje na temat wybieranej przez naszych rodaków kategorii hoteli i wyżywienia. Najpopularniejsze – decyduje się na nie 43% uczestników imprez – są hotele 4*. Przy czym warto uwzględnić fakt, że obiekty z taką kategoryzacją w Egipcie czy Turcji różnią się, in minus, w porównaniu z europejskimi. 3* zadowala się 43%, 5* –16,5%, zaś na najniższe kategorie: 2* lub mniej, reflektuje tylko 4,5%. Równocześnie aż 73,1% uczestników zamawia wyżywienie w systemie All Inclusive. 14,8% HB – tylko śniadanie i obiad. 5,2 – BB (noclegi tylko ze śniadaniami). 5,6% nawet bez nich. Zaś 1,4% FB, czyli z trzema posiłkami.

Ta wstępna , chociaż, jak zapewniali organizatorzy konferencji, reprezentatywna informacja, pokazuje, że coraz więcej naszych rodaków planuje letnie urlopy zagraniczne ze znacznym wyprzedzeniem, korzystając przy tym z korzystniejszych cen. Są gotowi – i stać ich na to – na wyższy standard wypoczynku, co obejmuje także lokalizację hotelu i standard wyżywienia. A także nieco dłuższe, niż tygodniowe, pobyty wypoczynkowe, lub krótkie, ale więcej niż jeden zagraniczny wyjazd w roku.

Zdjęcie autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top