FRANCJA: JESIENNE WYDARZENIA KULTURALNE W PARYŻU

Jesień to we francuskiej stolicy zawsze czas nowości i wielu wydarzeń kulturalnych. W tym roku nie będzie inaczej. Od Rembrandta w muzeum Jacquemart André – po Hergé w Grand Palais, do tego otwarcie nowych muzeów i wydarzenia o wielkiej renomie… Paryż robi wszystko żeby oczarować swoich mieszkańców i gości! 14 września otwarta została i potrwa do 12 lutego 2017 roku, długo oczekiwana wystawa Henri Fantin-Latour. Przyciąga ona tłumy do Musée du Luxembourg. Natomiast w Luwrze na wystawie monograficznej poświęconej Edme Bouchardon będzie można podziwiać jej rzeźby, rysunki i ryciny.

 

W Centre Pompidou bardziej współcześnie. Od 21 września do 23 stycznia czekać będzie na zwiedzających .wystawa dzieł René Magritte poświęcona podobieństwu i realizmowi. To nie jedyny belgijski artysta, który zagości w Paryżu tej jesieni – do Grand Palais zawita ekspozycja Hergé, twórcy komiksu o Tintinie.

Amatorzy sztuki nowoczesnej mogą wpisywać już do kalendarzy wizyty w Musée d’Art Moderne de la Ville żeby zobaczyć obrazy Bernarda Buffeta (od 14 października do 26 stycznia). Warto udać się również do Fondation Louis Vuitton gdzie przygotowano wystawę „Ikony sztuki współczesnej. Kolekcja Siergieja Szczucina”.

Będzie można ją oglądać od 22 października do 6 marca. Oprócz tego Espace Dalí prezentuje dialog pomiędzy wielkim artystą Salvadorem Dalí, a Joann Sfar (od 9 września do 31 marca). 

Nowe ośrodki kultury

Po tym jak zamknięto je na 8 miesięcy, Muzeum Maillol ponownie otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Rozpoczyna wystawą sławnego artysty Bena (od 14 września do 15 stycznia) – odnowi to wizerunek muzeum i przyciągnie nową publiczność. Natomiast początek października będzie należeć do pierwszego muzeum street artu, Art 42, które będzie mieściło się w 17. dzielnicy. Znajdzie się tam ponad 150 dzieł, które będzie można zobaczyć za darmo. Jest to ważny krok w promowaniu sztuki miejskiej, tak bliskiej sercu paryżan, która wreszcie będzie miała szansę zaistnieć jako oddzielna dyscyplina.

Wielkie festiwale

Organizatorzy corocznych wydarzeń zdradzają już ich program i mają nadzieję na przyciągnięcie wielu uczestników. Dni Dziedzictwa (17 i 18 września) oraz Technoparade (24 września) otwierają całą serię oczekiwanych wydarzeń. Od 23 do 25 września paryżanie i turyści będą mogli bawić się na Fête de la Gastronomie, organizatorzy przygotowali atrakcje takie jak lekcje gotowania, spacery i oczywiście posiłki.

25 września jest obchodzony także Dzień bez samochodu. Tym razem, po sukcesie zeszłorocznej, pierwszej edycji, strefa objęta zakazem ruchu samochodów będzie pięciokrotnie większa. Nie można zapomnieć o Nuit Blanche, która 1 października będzie świętować 10. urodziny. Z tej okazji, spacerując wzdłuż Sekwany będzie można zobaczyć liczne performance i zadziwiające instalacje artystyczne.

Spektakle i koncerty

Tej jesieni, amatorzy muzyki będą mieli tylko jeden problem: na jaki koncert się zdecydować? Lista koncertów wszystkich gatunków muzyki jest tak długa, że wybór będzie naprawdę trudny. Już sam festiwal MaMa, który odbędzie się w dniach 12-14 października oferuje 130 koncertów w 15 salach koncertowych w 9. i 18. dzielnicy. Do Paryża ściągną też fani musicali, żeby zobaczyć takie klasyki gatunku jak Upiór w Operze (teatr Mogador od 4 października) czy Notre-Dame de Paris (Palais de Congrès).

 

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top