FRANCJA: BIARRITZ – KRAJ BASKÓW I SPORTU

Francuska część Kraju Basków to ziemia bardzo różnorodna. Znajdują się tam Pireneje, ale również piękne plaże, zielone lasy i oczywiście Ocean Atlantycki. To świetne otoczenie do uprawiania różnych sportów. Baskowie spędzają większość wolnego czasu na świeżym powietrzu grając w rugby, golfa, pelotę czy surfując po atlantyckich falach. Na baskijskim wybrzeżu w Biarritz, miejscu często opisywanym jako najpiękniejsza plaża Francji, po raz pierwszy deska surfingowa pojawiła się w 1956 roku. Był to tak zwany longboard, który przyjechał prosto z Los Angeles, wtedy była to prawdziwa rewolucja! Dzisiaj surferzy paradujący w kombinezonach z deską pod pachą już nie dziwią.

Biarritz, od 2015 roku, cieszy się odznaczeniem „Surferskie miasto ***” i są tam organizowane najbardziej prestiżowe zawody, np. Mistrzostwa Świata w Surfowaniu 2017. Na całej długości wybrzeża surfowanie to styl życia, często wybierany przez młodych ludzi.

Destynacja dla golfistów

Kraj Basków został ochrzczony „kolebką francuskiego golfa”. Pole golfowe Biarritz-le-Phare, utworzone w 1888 roku, było pierwszym tego typu miejscem. Później La Nivelle, Chiberta, Chantaco i Hossegor starały się stawić czoła oczekiwaniom wielu graczy. Dzisiaj w promieniu 100 km od Biarritz, znajduje się aż 16 pól golfowych! W lipcu najstarsze z nich, wspomniane Biarritz-le-Phare organizuje Biarritz Cup czyli największy francuski turniej amatorów.

Rugby, pelota i baskijska siła

Siła mięśni Basków jest owiana legendą. Oni udowadniają, że to nie tylko podania podczas mistrzostw w rugby i w pelocie. Wszystkie mecze rugby budzą wielkie emocje. Pelota jest być może mniej znanym sportem, jednak dla Basków jest to dyscyplina narodowa. Ma swoje korzenie w średniowiecznej jeu de paume, ale została zmodyfikowana i jest sportem całkowicie współczesnym.

Jeśli zaś chodzi o siłę, to ona również jest poddawana próbie podczas słynnych zawodów Biarritz Quicksilver Maïder Arosteguy. Mają one ponad stuletnią tradycję i podczas nich zawodnicy muszą zmierzyć się w 8 konkurencjach, takich jak sprint z 80-kilogramowym obciążeniem, podnoszenie 300-kilogramowych kamieni czy przeciąganie liny. W tym roku zawody odbędą się 15 sierpnia w Saint-Palais, 60 km od Biarritz.

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top