DUBAJ: CORAZ WIĘCEJ TURYSTÓW

W pierwszej połowie 2019 r. Dubaj odwiedziło 8,36 milionów turystów z całego świata, spędzając w mieście przynajmniej jedną noc. Jest to o 3% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym (8,10 milionów).

 

Tak duży wzrost świadczy o silnej pozycji dubajskiego sektora turystycznego, który jest kluczowym elementem dywersyfikacji gospodarczej i ważnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu PKB w 2020 r. Po raz kolejny najwięcej turystów przyleciało z Indii (aż 997 000). Dubaj nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem tamtejszych mieszkańców głównie ze względu na wysoką skuteczność kampanii promocyjnych prowadzonych w miastach powyżej 1 miliona mieszkańców.

Niezmiennie na drugim miejscu pod względem liczby przyjezdnych znajdują się mieszkańcy Arabii Saudyjskiej (755 000 turystów). Stanowi to 2% wzrost w porównywaniu z pierwszym półroczem 2018 r. Największy wzrost (o 4,9%) nastąpił w okresie święta Id al-Fitr (święto dziękczynienia obchodzone w islamie na zakończenie ramadanu). Na tej podstawie można powiedzieć, że Dubaj cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród saudyjskich rodzin.

Stabilną pozycję w rankingu utrzymuje również Wielka Brytania, z której przyjechało 586 000 podróżnych, pomimo wyraźnego osłabienia brytyjskiego funta szterlinga (w stosunku do dolara amerykańskiego) oraz politycznych i gospodarczych perturbacji związanych z brexitem. Rekordowy 11% wzrost w stosunku do pierwszego półrocza 2018 r. został osiągnięty przez Chińczyków (4 pozycja w rankingu). W okresie od stycznia do czerwca 2019 r. do Dubaju przyjechało 501 000 gości z tego kraju.

Bardzo wysoki wzrost liczby turystów przyjeżdżających do Dubaju osiągnął też Oman. Dzięki 28% wzrostowi kraj ten znalazł się w pierwszej piątce (499 000 turystów). W 2018 r. wprowadzono możliwość wyrobienia dubajskiej wizy po przyjeździe do Emiratu. Spowodowało to gwałtowny wzrost turystów podróżujących z Rosji. W pierwszej połowie 2019 r. do Dubaju przyleciało 375 000 rosyjskich turystów (6 miejsce w rankingu). Turyści ze Stanów Zjednoczonych znaleźli się na siódmym miejscu w rankingu (329 000 odwiedzających). Stanowi to nieznaczny wzrost w porównaniu do pierwszej połowy zeszłego roku (327 000).

Liczba przyjezdnych z Niemiec wzrosła o 5% (316 000 odwiedzających). Turystów z Pakistanu było 3% więcej (253 000). Kraje te zajęły odpowiednio 8 i 9 pozycję. Pierwszą dziesiątkę zamykają Filipiny, które skoczyły o 3 pozycje do góry (216 000 turystów). Ten 29% wzrost sprawia, że jest to najszybciej rozwijający się rynek turystów przyjeżdżających do Dubaju w 2019 roku. Kraje Europy Zachodniej są regionalnym liderem pod względem liczby przyjezdnych. Stanowią oni 21% wszystkich turystów. Jest to zasługa Dubai Tourism, który wciąż pozyskuje nowe rynki oraz wykorzystuje bezpośrednie połączenia lotnicze do Europy.

Obok Wielkiej Brytanii i Niemiec, 10% wzrost przypadł na Francję i 5% na Włochy. Drugie i trzecie miejsce w rankingu regionalnym zajmuje Rada Współpracy Zatoki Perskiej oraz kraje Azji Południowej. Osiągnęły odpowiednio 18% i 16% udział w liczbie turystów przyjeżdżających do Dubaju. Turyści z Azji Północnej i Południowo-Wschodniej stanowią 12% wszystkich przyjezdnych. Podróżni z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej stanowią 10% wszystkich turystów. Rosja oraz kraje Europy Wschodniej mają 9% udział w dubajskim rynku turystyki przyjazdowej. Turyści z Ameryki Północnej i Południowej stanowią 7% wszystkich podróżujących, a Afryki – 5%. Dubaj nadal podejmuje wyzwania, które mają dynamicznie rozwijać branżę turystyczną.

Ułatwianie przyjazdu do Emiratu dzięki nieskomplikowanym procedurom wjazdowym pozostaje nadrzędnym priorytetem Dubai Tourism. Z opłaty wizowej zostały zwolnione dzieci poniżej 18. roku życia, podróżujące w towarzystwie rodziców. Wszystkie te działania wzmacniają status Dubaju jako kierunku turystycznego przyjaznego rodzinom. Miasto nadal skupiała swoje wysiłki na zapewnianiu mieszkańcom i turystom szeregu najwyższej klasy ofert i atrakcji. Jednym z osiągnięć było otwarcie największego w regionie, wielofunkcyjnego centrum rozrywki Coca-Cola Arena. Centrum, które pomieści 17 000 osób, oferuje całoroczny program turniejów sportowych i e-sportowych, wydarzeń teatralnych, występów muzycznych i konferencji.

Branża hotelowa

Dubajskie hotele nadal pozostają nieodłącznym elementem sukcesu Emiratu. Przyczyniają się do szerokiego rozwoju branży turystycznej. Średnie obłożenie hoteli wynosiło 76%. W pierwszej połowie roku obiekty noclegowe udzieliły łącznie 15,71 milionów noclegów (wzrost o 5% w stosunku do analogicznego okresu w 2018 r.). Na koniec czerwca 2019 r. dubajska baza hotelowa dysponowała 118 345 miejscami noclegowymi w 714 obiektach. Oznacza to 6% wzrost, który jest potwierdzeniem dużej stabilności inwestycyjnej. Luksusowe 4- i 5-gwiazdkowe hotele stanowiły odpowiednio 25% i 34% bazy hotelowej Emiratu, natomiast placówki mające od 1 do 3 gwiazdek stanowiły 20%. 21% udział w bazie noclegowej stanowią apartamenty hotelowe z kategorii deluxe/superior i standard, odpowiadając na rosnący popyt na bardziej zdywersyfikowane rodzaje noclegu.

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top