AUSTRIA: INSTALACJA – LAS NA STADIONIE WŐRTHERSEE

FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature to tymczasowa interwencja artystyczna autorstwa Klausa Littmanna, w ramach której przekształci stadion piłkarski Wörthersee w Klagenfurcie w największą publiczną instalację artystyczną w Austrii. Zobaczyć ją będzie można w dniach 9 września – 27 października 2019 r.

 

Projekt FOR FOREST czerpie inspirację z The Unending Attraction of Nature, dystopijnego rysunku austriackiego artysty i architekta Maxa Peintnera. Co ciekawe, Littmann odkrył to dzieło prawie trzydzieści lat temu. Dzięki monumentalnej instalacji artysta pragnie zakwestionować nasze postrzeganie przyrody i zmusić do zastanowienia się nad jej przyszłością. Celem jest stworzenie naturalnego pomnika, przypominającego, że przyroda, którą tak często przyjmuje się jako pewnik, może kiedyś zostać ograniczona tylko do specjalnie wyznaczonych stref, jak ma to już miejsce w przypadku zwierząt w ogrodach zoologicznych.

Pod nadzorem architektów krajobrazu z firmy Enea Landscape Architecture, na istniejące boisko piłkarskie zostanie przesadzonych około 300 drzew, niektóre o wadze do sześciu ton, tworząc złudzenie rodzimego lasu środkowoeuropejskiego. Po przesadzeniu las zacznie żyć własnym życiem, zmieniając w miarę upływu pór roku kolory i przyciągając dziką przyrodę. Stadion Wörthersee, który może pomieścić do 30 000 widzów, znacząco wpłynie na wrażenia odwiedzających instalację. Od 10:00 do 22:00 codziennie publiczność będzie mogła podziwiać wyjątkową panoramę drzew w dzień i w nocy, w naturalnym świetle lub w świetle reflektorów.

Wystawa FOR FOREST z pewnością wywoła wiele reakcji i emocji, a w zależności od pory dnia i nocy drzewa będą tworzyć stale zmieniający się krajobraz. Ta urzekająca panorama utoruje drogę dla zupełnie nowej perspektywy i zrozumienia przyrody. Po zakończeniu interwencji artystycznej na stadionie 27 października 2019 r. las zostanie ostrożnie ponownie przesadzony na teren publiczny w pobliżu stadionu Wörthersee i pozostanie żywym „leśnym pomnikiem”.

Równolegle powstanie pawilon, w którym projekt zostanie udokumentowany w perspektywie długoterminowej. Droga do realizacji projektu FOR FOREST ma swoje odzwierciedlenie w wystawach, które Littmann kreował i produkował wcześniej. Projekty te ukazują wieloletnie zainteresowanie artysty związkami kultury popularnej ze sztuką.

O Klausie Littmannie

Urodzony w 1951 r. Klaus Littmann mieszka i pracuje w Bazylei w Szwajcarii. Podczas studiów na Akademii Sztuki w Düsseldorfie u Josepha Beuysa ugruntował swoją pozycję jako mediator sztuki współczesnej. Sławę zawdzięcza unikatowym wystawom indywidualnym i zbiorowym o różnej tematyce. Po wielu latach pracy w licznych galeriach i muzeach przeniósł się do przestrzeni publicznej. U podstaw każdego złożonego i niepowtarzalnego projektu leży napięcie podkreślające zainteresowanie artysty codzienną kulturą i konfrontacją sztuki współczesnej z przestrzeniami miejskimi. Zdolność Littmanna do odkrywania nieznanych wcześniej talentów twórczych, a także współpraca z artystami o międzynarodowej renomie jest czynnikiem decydującym o jakości w każdym projekcie realizowanym przez Littmann Culture Projects.

Ponad osiemdziesiąt projektów artystycznych zrealizowanych przez Littmanna zostało udokumentowanych w wielu katalogach i książkach, w tym także uznane projekty zrealizowane w przestrzeni publicznej Bazylei, jak np. City Sky (2008) we współpracy z Danielem Burenem, Renate’em Buserem, Nathanem Carterem, Subodhem Guptą, Peterem Koglerem, itd.; Engel (2002) wraz z Tazro Niscino, Strassenbilder (2003), Skultur (2000), Frontside (2001), Kulturgüterwagen (1991) oraz innych miastach: Move for Life (Bazylea, Lyon, Paryż, 2006-2011); Public Viewing (Shanghai, 2007) wraz z Robertem Rauschenbergiem, Daniele Buetti i Benem Vautierem; Paris Sans Fin (Cecina, Włochy, 2018); Faces of Football (Vigo i La Coruña, Hiszpania, 2008); Kultort Stadion (Bazylea, 2003 i Barcelona, 2008); Christo & Jeanne-Claude (Madryt, 2006); Keith Haring Editions on Paper (Madryt, Vitoria i Valencia, Hiszpania, 2005-2006);

Neuer Supermarkt we współpracy z Guillaume Bijl (Bazylea, 1998); China Now (1996); Keith Haring Editions on Paper (Hiroszima, Osaka, Nagoya, Tokio, Fukuoka, Japonia, 1994); Fussball in der Vitrine (Szwajcaria, 1982 i Wiedeń, 1993), a także Drogen – Welt in Trance (Szwajcaria, 1991 i Austria, 1993); Unnatural Bodies wraz z Jimem Whitingiem (Bazylea, Zurych, Kolonia, 1988 i Berlin, 1989) oraz Das Auto in der Vitrine (Bazylea, 2005-2006, Frankfurt, 1983 i Thun, 1985). Wybrani artyści o międzynarodowej renomie, z którymi Littmann współpracował, to: Christo & Jeanne-Claude, Tony Cragg, Guillaume Bijl, César, Jean Tinguely, Dieter Roth, Leon Golub, Keith Haring, Michel Blazy, Job Koelewijn, Daniel Buren, Subodh Gupta, Daniel Spoerri, Niki de Saint Phalle, Peter Kogler, Katharina Sieverding i wielu innych. W 2002 roku Klaus Littmann otrzymał nagrodę kulturalną miasta Bazylea. www.klauslittmann.com

O Maxie Peintnerze

Max Peintner urodził się w 1937 roku w Hall w austriackim Tyrolu, natomiast mieszka i pracuje w Wiedniu. Peintner studiował inżynierię lądową na Politechnice Wiedeńskiej oraz architekturę na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W 1964 r. wraz z Heinzem Geretseggerem opublikował monografię Otto Wagner 1841–1918. Unbegrenzte Großstadt. Beginn der modernen Architektur (Otto Wagner 1841–1918. Rozwój miasta. Początek współczesnej architektury) nakładem wydawnictwa Residenz Verlag, a w 1969 r. opublikował swoje pierwsze rysunki pod tytułem Sechs Beiträge zur Zukunft: Technik- und Zivilisationskritik unter den Deckmantel der Utopie (Sześć interpretacji przyszłości: krytyka technologii i cywilizacji pod pozorem utopii).

Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w muzeach na całym świecie, między innymi w Kunsthalle Wien w Wiedniu (1997 i 2006), Museum van Hedendaagse Kunst w Antwerpii (1998), Ludwig Kortárs Múvészeti Múzeum w Budapeszcie (1996/1997), Museion w Bolzano (1989), Rupertinum w Salzburgu (1985/1986), Galleria D’Arte Moderna w Bolonii (1984) i Staatsgalerie Stuttgart (1982). W 2000 roku Neue Galerie Graz poświęciła mu retrospektywną wystawę pt. Max Peintner:Take off Perception in the Technological Era.

Wystąpił także na dużych wystawach międzynarodowych, w tym na documenta 6 (1977), a także został wybrany na przedstawiciela Austrii na Biennale di Venezia w 1986 roku. Rysunek Peintnera z 1974 roku znajduje się w kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku i był prezentowany na kilku wystawach w muzeum, w tym 9 + 1 Ways of Being Political: 50 Years of Political Stances in Architecture and Urban Design (2012-2013) oraz The Changing of the Avant-Garde: Visionary Architectural Drawings from the Howard Gilman Collection (2002-2003).

O Enzo Enea

Enzo Enea jest wiodącym szwajcarskim architektem krajobrazu, który pracował nad wieloma uznanymi na arenie międzynarodowej projektami. Enzo Enea ukończył studia z zakresu projektowania przemysłowego, a następnie architektury krajobrazu w Londynie, zanim przejął firmę dekoratorską swojego ojca w 1993 roku i założył swoją firmę zajmującą się architekturą krajobrazu Enea LLC w 1996 roku. Firma zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem szerokiej gamy wymagających projektów krajobrazowych.

W trakcie swojej kariery Enzo Enea zaprojektował i zbudował ponad 1000 projektów, a jego twórczość jest kompleksowo udokumentowana w publikacji Enea Private Gardens (2006). Enzo Enea otrzymał wiele złotych i srebrnych nagród na wystawach Giardina Garden w Bazylei i Zurychu oraz był laureatem prestiżowej złotej nagrody na Chelsea Flower Show w Londynie w 1998 roku.

Wciąż cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej za wybitną pracę. Otrzymał także nagrodę American Society of Landscape Architects za pracę w Miami. W 2005 roku otwarto koncepcyjny sklep ogrodniczy Enea OutsideIn w Zurychu, gdzie oferowane są konsultacje projektowe oraz szeroka gama mebli ogrodowych i rzeźb. W tym samym roku Enzo Enea otworzył firmę Enea Garden Design Inc. w Miami na Florydzie, a w 2016 roku biuro Enea Garden Design NY Inc. w Nowym Jorku. www.enea.ch

O stadionie Wörthersee

Stadion Wörthersee jest najnowocześniejszym stadionem w Austrii, który został oficjalnie otwarty w Klagenfurcie we wrześniu 2007 roku. Gospodarzem na stadionie jest klub sportowy SK Austria Klagenfurt. Stadion może pomieścić 30 000 widzów. W 2008 r. był jedną z aren rozgrywek Mistrzostw Europy w piłce nożnej i od tego czasu rozegrano tu wiele innych ważnych meczy, w tym np. pokazowy mecz między FC Bayern Monachium a Paris Saint-Germain. Oprócz meczów piłki nożnej na wielofunkcyjnej arenie odbywają się specjalne wydarzenia, w tym derby hokeja na lodzie na świeżym powietrzu, kilka dużych koncertów, a także zawody juniorów United World Games i Olimpiad Specjalnych Herzschlag 2014.

Stadion, który spełnia wszystkie wytyczne UEFA i FIFA, to zwarta konstrukcja, która dobrze wpasowuje się do otaczającego go otoczenia. Architektura konstrukcji jest szczególnie uderzająca dzięki dynamicznej elewacji dachu nad trybuną wschodnią. Kolejne uderzające cechy to bliskość trybun do murawy boiska, gwarantująca wyjątkowe wrażenia z oglądania meczów na żywo. Ponadto ciekawym elementem jest nieznacznie podniesiona zachodnia rampa zmierzająca w kierunku stadionu oraz kilka klatek schodowych, które umożliwiają łatwy dostęp do stadionu poprzez wejścia w narożnikach obiektu. 

Informacje o wydarzeniu: forforest.net | Instagram: @forforestklagenfurt | Twitter: @forforest_art | #FORFOREST Publikacja i film: Zostanie wydana specjalna publikacja poświęcona projektowi FOR FOREST, a dalsze szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce. Dokument Roberta Schabusa ma mieć premierę jesienią 2019 r.

Dodatkowe informacje: 9 września – 27 października 2019 Godziny otwarcia: od 10:00 do 22:00 | Codziennie (także w dni świąteczne) Wstęp wolny Finansowanie: Realizacja projektu FOR FOREST jest możliwa dzięki szwajcarskim prywatnym mecenasom, wkładom rzeczowym, a także dzięki patronatowi nad drzewami.

Zdjęcia NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top