Zgodnie z danymi Banku Centralnego Republiki Dominikańskiej (Banco Central) od stycznia do grudnia 2018 r. do kraju przywitało w sumie 7 220 334 osób, czyli o 5,7 proc. więcej niż w 2017 r. Z tego większość, bo 6 568 888 osób, to nierezydenci – w porównaniu z 2017 r. to ponad sześć procent więcej. Z Polski w zeszłym roku przyjechało 40 011 turystów. Ilość odwiedzin wzrosła w ten sposób o 12 procent.
„Nad promocją Republiki Dominikańskiej jako idealnej destynacji urlopowej pracujemy bez przerwy od 2007 r, kiedy w Pradze otwarto nasze biuro działające na Europę Środkową i Wschodnią” mówi Leila Boasier Budecker, dyrektor Narodowej Agencji Turystycznej Republiki Dominikańskiej. I dodaje „W ciągu dziesięciu lat odnotowujemy w Republice Dominikańskiej duże zmiany dotyczące otwierania nowych bezpośrednich połączeń lotniczych, inwestycji do rozwoju infrastruktury drogowej i hotelowej, jakości oferowanych usług czy powstawania nowych produktów ruchu turystycznego”.
Poza plażami i urlopami all-inclusive Narodowa Agencja Turystyczna skupia się na promocji zabytków UNESCO, miejscowej kuchni i imprezach kulturalnych takie jak karnawał czy festiwale muzyczne. Od grudnia do marca do dominikańskich brzegów przypływają na gody długopłetwowce oceaniczne (humbaki). Jak podkreśla pani Boasier Budecker: „Republikę Dominikańską prezentujemy na polskich i zagranicznych targach ruchu turystycznego, organizujemy wykłady dla szerokiej publiczności w ramach festiwali podróżniczych oraz jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych”.
Ulubionym regionem Republiki Dominikańkiej jest Punta Cana na wybrzeżu wschodnim, gdzie w zeszłym roku przyjechało 3,9 mln osób (wzrost o 7,5%). Zwiększone zainteresowanie odnotowały także inne regiony takie jak półwysep Samaná, który jest rajem dla miłośników przyrody, oraz miejscowość wypoczynkowa Puerto Plata na wybrzeżu północnym, dokąd przyjeżdżają przede wszystkim nurkowania, kiteboardingu i windsurfingu. W zeszłym roku turyści spędzili w Republice Dominikańskiej średnio 8,4 dnia. Jeśli chodzi o średnie wydatki, w 2010 r. była to kwota 107,24 USD na dzień, w zeszłym roku średnie wydatki wynosiły ok. 136,48 USD za dzień. Z wyników analizy profilów turystów za zeszły rok wynika, że dla 5 349 385 osób główną motywacją była rekreacja i wypoczynek. W sumie 94% ankietowanych zakwaterowało się w hotelach, a do kraju przyjechało najwięcej osób w wieku 21–49 lat.
Zdjęcie: NCTRD