CZYSTA RZEKA 2021: BILANS SPRZĄTANIA PO NIECHLUJACH

Ponad 210 ton odpadów, prawie 14 tysięcy worków śmieci, dzięki zaangażowaniu ponad 4800 wolontariuszy w całej Polsce – takie są efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka.

 

Dziękujemy, że byliście z nami! Na zakończenie tej edycji i w ramach podziękowania dla wolontariuszy zorganizowaliśmy 2 koncerty. Wystąpiła grupa Haydamaky i projekt Sviatyj, który towarzyszył nam w najmniejszych koncertach dla rzeki podczas spotkań wakacyjnych. Ostatnie akcje odbyły się w weekend 27-29 sierpnia na Lubelszczyźnie na rzekach Wieprz, Bug i Krzna. Wiosenną edycją już wielokrotnie podsumowywaliśmy, więc dzielimy się jeszcze tym, co robiliśmy w wakacje. To była pierwsza edycja letnia w historii naszej akcji. Postanowiliśmy posprzątać 30 rzek i nam się to udało. I choć to nie były ogromne akcje w porównaniu z tymi wiosennymi, to jednak te odcinki rzek, na których spływaliśmy zostały uwolnione od 1,5 tony śmieci.

Pomagało nam w tym czasie ponad 30 wolontariuszy. Po Polsce pływał nasz stały operacyjny ekopatrol w czerwonych canoe, ale w Wielkopolsce wsparła nas ekipa sołtysa Orzechowa – Aleksandra Warczygłowy, a na Dolnym Śląsku Dominik Dobrowolski z Cycling Recycling. W masie śmieci odnotowaliśmy spektakularne znaleziska takie jak: rower, opiekacz, grille, opony samochodowe, klapki (!) Odwiedziliśmy też 4 festiwale: • Festiwal Folkowisko w Gorajcu • Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie • Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej • Festiwal CieszFanów w Cieszanowie Edukacyjnie byliśmy również na największym spływie „500 kajaków” i na Triathlonie Kraina Bugu.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie. Przyroda jest lżejsza o ponad 210 ton śmieci. Nie zatrzymujemy się, działamy dalej. Wiosną znów wyjdziemy posprzątać. Pamiętajmy jednak, że od bycia odpowiedzialnym i nie śmiecenia nie ma przerwy, nie śmiecimy na łonie natury i segregujemy odpady! Wybierajmy rozwiązania i produkty przyjazne środowisku, rezygnujmy z opakowań! Dziękujemy także redakcjom, które wsparły nas komunikacyjnie! O naszej inicjatywie pisali Państwo na swoich łamach, mówili na antenach radiowych i telewizyjnych, więc dzięki temu mogliśmy dotrzeć z naszą misją znacznie szerzej niż tylko za pomocą swoich kanałów. Zachęcamy do kontaktu, jeśli w przyszłości będą Państwo poszukiwali rozmówców do tematów ekologicznych/społecznych.

Tutaj mogą nas Państwo śledzić: https://operacjarzeka.pl/aktualnosci/ https://www.facebook.com/operacjarzeka https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw/featured ,

Zdjęcie śmieci z rzeki Wieprz: Irina Szepielewicz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top