CZECHY: ZNIŻKI I ULGI DLA CUDZOZIEMCÓW

Zbliża się długi majowy weekend, a wkrótce rozpocznie letni sezon urlopowy i wycieczkowy. Wielu naszych rodaków wybierze się zapewne do bardzo u nas popularnych południowych sąsiadów, Czech. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektórym kategoriom zagranicznych turystów przysługują różnego rodzaju ulgi przy zakupie biletów do muzeów czy komunikacji miejskiej, a w przypadku tej ostatniej nawet bezpłatne przejazdy.

 

Warto o tym wiedzieć i nie przepłacać w trakcie wycieczek czy nawet dłuższych pobytów. W wielu miastach bardzo korzystne jest kupienie turystycznych kart gościa, uprawniających do zniżek lub darmowych świadczeń. Oto wybrane informacje na ten temat.

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA

 

PRAGA.

Obywatelom państw Unii Europejskiej w wieku do 6 i powyżej 70 lat, podróżującym stołecznymi tramwajami, metrem, autobusami miejskimi, a także górską kolejką szynową na Petrzyn, przysługują bezpłatne przejazdy. Podobnie jak w Warszawie, chociaż u nas uprawnienie to przysługuje wszystkim bez względu na posiadany paszport, nie wymaga to żadnego dodatkowego dokumentu. Wystarczy dowód osobisty z fotografią lub paszport. W przypadku osób niepełnosprawnych bezpłatne przejazdy przysługują tylko posiadaczom specjalnej czeskiej legitymacji.

Są bilety ulgowe dla dzieci w wieku 6-15 lat. Nie ma natomiast żadnych zniżek dla starszej młodzieży i studentów. Mają je natomiast seniorzy w wieku od 60 do 70 lat, ale wyłącznie na podstawie karty czipowej, którą kupić można w Centrach Informacji Zarządu Transportu Miejskiego . (http://www.dpp.cz/infocentra/) Więcej informacji o cenach biletów komunikacji miejskiej w Pradze: http://www.dpp.cz/jizdne-na-uzemi-prahy/

W pozostałych czeskich miastach nie ma jednolitego systemu opłat za przejazdy komunikacją miejską. Oto obowiązujący w wybranych:

BRNO

(http://www.dpmb.cz/cs/jizdne)

Bilety ulgowe: jednorazowe dla dzieci do lat 15, miesięczne: uczniowie i studenci do lat 26.

OSTRAWA

(https://www.dpo.cz/jizdne-dp/ceny-jizdenek/268-kratkodobe-casove-jizdne-ostrava-xxl.html , https://www.dpo.cz/aktuality/1758-bezplatna-preprava-od-65-a-70-let.html) Ulgowe czasowe (10, 30, 60, 70 minut) dla dzieci od 6 do 15 lat Bezpłatne przejazdy: dzieci do lat 6, osoby (także obywatele państw UE) powyżej 70 lat (za okazaniem dowodu osobistego)

PILZNO

(http://www.pmdp.cz/jizdne/jednotlive-jizdne/ )

Bilety ulgowe: jednorazowe, czasowe: dzieci od 6 lat, uczniowie i studenci do 26 lat Przejazdy bezpłatne: dzieci do 6 lat Turystyczne bilety (od 1 do 17 dni) w strefie 001 (http://www.pmdp.cz/jizdne/turisticka-jizdenka/ które można kupić w centrach obsługi klienta (Zákaznická centra PMDP) i centrum informacji miasta Pilzna.

Bilet jest zwrotny, kaucja wynosi 100 koron. Ulgi dla dzieci od 6 do 15 lat, młodzieży szkolnej i studentów do 26 lat. PARDUBICE ( http://www.dpmp.cz/ceny-jizdneho-a-sluzeb-od-4-3-2018/ ) Ulgowe: dzieci i młodzież od 6 do 19 lat, studenci do 26 lat za okazaniem legitymacji ISIC, seniorzy powyżej 70 lat

      HRADEC KRÁLOVE

( http://www.dpmhk.cz/5/Jizdne/ )

Ulgowe: Dzieci od 6 lat, młodzież do 26 lat (legitymacja ISIC), seniorzy powyżej 70 lat.

CZESKIE BUDZIEJOWICE

(https://www.dpmcb.cz/cestovani-mhd/tarif-jizdneho-mhd.html)

Ulgowe (60 min, 24 godz., 168 godz.): dzieci od 6 do 15 lat Bezpłatne: dzieci do 6 lat, seniorzy powyżej 70 lat W pozostałych miastach zawsze warto sprawdzić, czy nie ma jakiś ulg.

 

TURYSTYCZNE KARTY GOŚCIA

Wiele czeskich regionów oferuje turystom zniżkowe karty gościa. Ich posiadacze mogą korzystać między innymi ze zniżek na zakwaterowanie, wstępy do muzeów, galerii, restauracji, usług wellness, aquaparków, zamków, pałaców, różnego rodzaju atrakcji dla całej rodziny itp. Są to między innymi karty:

* Prague Card https://www.praguecard.com/index.php?lang=cz

* Olomouc Region Card http://www.olomoucregioncard.cz Český

* Krumlov Card http://www.ckrumlov.info/docs/cz/CK_CARD_20131205152059.xml

* Karlovy Vary Card http://www.kvcard.cz/cz/karlovy-vary-city-card

*Regionalna Karta Gościa, Czeski Raj http://www.cesky-raj.info/cs/region-cesky-raj/karta-hosta/prehled-benefitu.html

* Beskydy Card http://www.beskydycard.cz

* Jeseníky Region Card http://www.jesenikyregioncard.cz

* Harrachov Card http://www.harrachovcard.cz/index.php/cs

* Karta Rokytnice Plus http://www.rokytniceplus.cz/en

* Pec pod Sněžkou Card http://www.pecpodsnezkou.cz/karta-hosta

* Těšínské Slezsko Region Card http://www.tscard.cz

* Jizerky Card http://www.jizerske-hory.cz/en/host-card
* Lipno Card https://www.lipno.info/lipnocard.html

 

MUZEA

( I zabytki oraz inne obiekty zarządzane przez NPU – Narodowy Instytut Zabytków). W ubiegłym roku NPU wprowadził rodzinne wstępy na wszystkie trasy zwiedzania (z wyłączeniem wyjątkowych wydarzeń, np. nocnego zwiedzania, zwiedzania w strojach z epoki, w połączeniu z przedstawieniem teatralnym czy wystąpieniem muzycznym, itp.). Bilet rodzinny objemuje opłatę za dwie osoby dorosłe i jedno dziecko, kolejne jedno lub dwoje dzieci wchodzą za darmo.

Do obiektów NPU darmowy wstęp mają dzieci w wieku poniżej 6 lat (z wyjątkiem specjalnych zajęć np. dla grup przedszkolnych). Liczne obiekty wprowadziły także bilety grupowe 15+ dla wcześniej zarezerwowanych grup dorosłych liczących powyżej 15 osób, którym przysługują 15-procentowe zniżki. Z 70-procentowych zniżek mogą korzystać dzieci do lat 15 i seniorzy powyżej 65 roku życia, posiadacze kart ISIC, nauczyciele posiadający kartę ITIC.

Bezpłatny wstęp przysługuje posiadaczom kart ICOM, ICOMOS lub legitymacji Stowarzyszenia Muzeów i Galerii Republiki Czeskiej (Asociace muzeí a galerií České republiky). Podobnie jak w latach ubiegłych, obiekty NPU realizują program Klucz do zabytków. W programie uczestniczy ponad sto zamków, pałaców, klasztorów i innych zabytków NPU. W ramach programu, za pięć biletów wstępu każdy zwiedzający może otrzymać szósty bilet gratis.

 

KOMUNIKACJA KOLEJOWA

Zniżki są, niestety, tylko dla obywateli czeskich. Ewentualnie na podstawie specjalnej karty dla seniorów, ale jej cena to niemal 1500 koron (blisko 250 zł), może się więc opłacać tylko miejscowym, którzy często podróżują (http://www.ceskedrahy.cz/vyhody-pro-cestujici/in-karta/aplikace-na-in-karte/-3617/)

 

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top