FRANCJA: 800-LECIE SABLES-d’OLONNE

Było to w roku 1218. Savary Mauleon, książę Talmont, objął pieczę nad Sables-d’Olonne, gdzie ziemia i morze łączą się, by wzajemnie się uszlachetniać.

 

Ten wandejski port stopniowo wzbogacał się, a przez jego przystań przetaczali się żeglarze, rybacy, odkrywcy, a także korsarze i słynni złodzieje z hiszpańskich kolonii w Ameryce. 8 wieków później miejscowość Sables d’Olonne zamieniła odkrywców na turystów i amatorów morskich kąpieli, choć bogata historia portu nie została zapomniana, o czym świadczą obchody tegorocznej rocznicy.

Oto 4 najciekawsze jubileuszowe wydarzenia: 

Spotkanie ze znanymi osobistościami

Historia Sables-d’Olonne, to nie tylko dzieje miasta otwartego na ocean, lecz także ludzi, którzy je stworzyli. W kwietniu można zapoznać się z wielkimi nazwiskami z historii Sables, takimi jak prezydent Félix Faure czy malarz Jean Launois, podczas specjalnej wystawy w Jardins de la Liberté, a dokładniej w ogrodzie Odette Roux, nazwany na cześć pierwszej kobiety-mera we Francji, wybranej w roku otrzymania przez kobiety praw wyborczych.

     W czerwcu kąpiele jak za dawnych lat

Choć pochodzenie miasta jest ściśle związane z portem, historia Sables-d’Olonne wiąże się także z turystyką od XIX wieku, kiedy to plakaty kolejowe wychwalały zalety oceanu. Dwa wieki później, 30 czerwca br., organizowane jest spotkanie na wspólną kąpiel w strojach z epoki.

We wrześniu podniesienie kotwic i odrzucenie cum

Les Sables-d’Olonne oferuje widok na ocean w wymiarze dwustu siedemdziesięciu stopni. Tak szeroki dostęp do morza pozwolił na powstanie portu rybackiego, kiedyś pierwszego, obecnie czwartego we Francji. A także portu handlowego i oczywiście mariny, która przyjmuje do 1100 statków i rokrocznie jest miejscem legendarnych regat Vendée Globe. W ostatni weekend września odbędzie się przyjęcia dla wszystkich właścicieli łodzi i ich załóg!

W listopadzie uczczenie 100-lecia zakończenie Wielkiej Wojny

Rok 2018 oznacza osiemsetlecie Sables-d’Olonne, ale także setną rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej nazywanej wówczas Wielką. Stanowi to znakomitą okazję do złożenia hołdu żołnierzom z Sables-d’Olonne i do promocji MASC, świeżo wyremontowanego muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Od 14 października do 13 stycznia 2019 roku muzeum będzie oddawało cześć Ottonowi Dixowi, niemieckiemu malarzowi, którego dzieło przetrwało przemoc z czasów I wojny światowej.

Zdjęcia: Collection AMLS

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top