CZECHY: ZLOT MOTOCYKLI HARLEY-DAVIDSON W PRADZE

Na początku lipca do stolicy Czech przybędzie ponad 60 tysięcy motocyklistów z całego świata. W Pradze Harley-Davidson będzie świętować 115 rocznicę założenia słynnej marki.

 

     W centrum wystawowym Holešovice będzie można zobaczyć największą wystawę Harleyów, na gości czekają także występy muzyczne na czterech scenach, trzy demo trucky Harleyów czy przejażdżki motocyklowe po Pradze i okolicach. Impreza rozpocznie się koncertem The Rolling Stones w praskich Letňanach.

   W kolejnych dniach w Pradze i okolicach odbywać się będą wystawy, koncerty, konkursy czy przejażdżki motocyklowe. Nie zabraknie charytatywnej aukcji kasków motocyklowych, podpisanych przez znane osobistości, między innymi przez wnuczkę założyciela firmy Karen Davidson.

     Wydarzeniu będą towarzyszyły liczne imprezy. Po raz pierwszy w Czechach odbędą się Mistrzostwa Europy w Muaythai (boksie tajskim). Organizatorzy (Czeskie Stowarzyszenie Muaythai) oczekują przybycia do Pragi około 500 zawodników z 35 krajów. Na ringu podczas wieczoru galowego pojawi się legenda Muaythai, tajski bokser Buakaw.

     Uczestnicy zlotu Harley-Davidson będą mieli okazję poznać atakcje turystyczne okolic Pragi – organizatorzy, wspólnie z Środkowoczeską Centralą Ruchu Turystycznego, wytypowali, w ramach programu Central Bohemia Challenge, kilka tras wiodących przez najpiękniejsze miejsca środkowych Czech.

     Natomiast program Czech American Challenge, opracowany we współpracy z ambasadą USA, proponuje motocyklistom odwiedzenie miejsc w Czechach znaczących z punktu widzenia historii czesko-amerykańskiej. Dużą atrakcją, zarówno dla motocyklistów, jak i widzów, będzie sobotnia przejażdżka czterech tysięcy motocykli Harley-Davidson przez zabytkowe centrum Pragi.

     Pojazdy wystartują z Letnej, przejadą przez Plac Wacława na plac Jana Palacha, następnie ulicą Chotkovą, przez Letnę, z powrotem na Výstaviště. W trzech demo truckach pełnych motocykli H-D każdy będzie mógł spróbować jazdy na wybranym modelu Harley-Davidson.

     Na gości czeka także wystawa ponad 150 modeli motocykli Harley-Davidson od roku 1914 aż po współczesność. Znajdą się na niej prawdziwe rarytasy, na przykład Harley-Davidson F1000 Race z roku 1929 czy Harley z roku 1918.

     Bilety do nabycia na stronie www.h-d.prague115.com Miejsce i termin imprezy: Praga, Holešovice 5 – 8 lipca 2018 .

Zdjęcia: Czech Tourism

 

                                                                          * * *

 

KOMENTARZ REDAKTORA

Publikujemy, jako ciekawostkę, informację otrzymaną z Czech Tourismu. Jest pełna reklamowego zachwytu, jak gdyby Pragę spotkał niebywały zaszczyt i szczęście, że ten zlot odbędzie się właśnie w niej. Wymaga więc, moim zdaniem, komentarza. Wiele miast i popularnych wśród turystów miejsc na świecie – że wspomnę o Wenecji, Paryżu, Rzymie, Machu Picchu, Wielkim Murze, czy nawet Pradze – dusi się już od natłoku gości, zwłaszcza w szczycie sezonu. Tamtejsi mieszkańcy mają ich już serdecznie dosyć, szuka się więc różnych sposobów, aby najazd turystów ograniczyć. Jeżeli taki był cel władz czeskiej stolicy oraz Środkowoczeskiej Centrali Ruchu Turystycznego, to uznać go należy za przysłowiowy „strzał w dziesiatkę“.

Na zabytkowe place i ulice pełne na początku lipca tłumów turystów ze świata, wpuszczają ponad 60 tysięcy (!!!) – to odpowiednik kilku – kilkunastu dywizji wojska – hałaśliwych i zasmradzających powietrze oraz zatruwających środowisko motocykli. Które, podobnie jak innych marek o takich samych lub podobnych cechach i uciążliwości dla mieszkańców oraz gości, już od dawna powinny mieć absolutny zakaz wjazdu nie tylko do stref historycznych i zabytkowych miast, ale w ogóle do nich. Swoją drogą ciekaw jestem, czy ktoś zapytał prażan o zgodę na zorganizowanie tego zjazdu i jego uciążliwość dla Pragi oraz jej mieszkańców?

Jeżeli bowiem celem jest zniechęcenie krajowych i zagranicznych gości do przyjazdu w tym terminie nad Wełtawę, na Hrad, Małą Stranę, Stare Miasto oraz do wielu innych ciekawych miejsc, praskich muzeów, pałaców, parków itp., to zapewne zostanie on osiągnięty. Jaki bowiem normalny turysta pragnący coś zwiedzić, poznać, przeżyć sympatycznego, czy po prostu napić się piwa w miłej atmosferze, przyjedzie w tych dniach do Pragi wiedząc o zlocie harleyowców oraz znając program przejazdów hord tych ryczących i smrodzących motocykli zabytkowymi ulicami? A jeżeli znajdzie się w sytuacji bez wyjścia, gdyż kupił już wycieczkę, bezzwrotne bilety czy opłacił noclegi, to będzie klął jak szewc oraz zniechęcał innych do odwiedzenia czeskiej stolicy. Czy naprawdę o to chodzi?

Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top