WARSZAWA: 40-LECIE MUZEUM KARYKATURY

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie obchodzi w br. 40 – lecie działalności.

Utworzone 15 września 1978 r. z inicjatywy tego znanego dziennikarza, grafika i scenarzysty (1908-1991), którego imię otrzymało po jego śmierci, i w oparciu o jego prywatną kolekcję, było początkowo oddziałem Muzeum Literatury. W 1983 r. przeniesione zostało do obecnej siedziby przy Ul. Koziej 11 – dawnej oranżerii sąsiadującego z nią Pałacu Prymasowskiego, obecnie hotelu Bellotto.

Równocześnie usamodzielniło się, stając odrębną placówką muzealną, finansowaną z budżetu państwa. Inicjator jego powstania, a zarazem pierwszy sponsor, kierował nim aż do śmierci. Na koniec pierwszego roku samodzielnej działalności Muzeum Karykatury posiadało w zbiorach blisko 2,5 tysiąca obiektów. Obecnie, wraz z depozytami, jest ich już około 20 tysięcy. Od karykatur XVIII-wiecznych po współczesne.

Muzeum prowadzi ożywioną działalność wystawienniczą organizując po kilka wystaw rocznie. O niektórych ostatnich już pisaliśmy. W ciągu 40 lat istnienia zorganizowało, jak powiedziała na jubileuszowej Gali 40-lecia jego dyrektorka Elżbieta Laskowska, odbyło się ich 270. Zrealizowano też około 100 innych projektów. W roku jubileuszowym odbyło się już kilka wystaw.

Centralnym obchodom towarzyszą dwie. Pokonkursowa „Cztery pory karykatury. Rysunki Roku 2017/2018” oraz indywidualna „Malowidła, rysowanki, pędzloruchy i inne fuchy” Jacka Frąckiewicza. Obie potrwają do września br. Z okazji każdej wydano bogato ilustrowane albumy – katalogi w dużym formacie.

Podsumowujący ten doroczny konkurs karykatur, na który 214 autorów nadesłało 703 prace, zawiera jego omówienie, listę jurorów i laureatów nagród głównych oraz specjalnych, a także reprodukcje prac nagrodzonych i wyróżnionych. Natomiast wydany na wystawę J. Frąckiewicza przedstawia sylwetkę twórczą tego malarza, grafika i ilustratora, jego bogaty dorobek artystyczny oraz zawiera 40 reprodukcji jego prac.

40-lecie Muzeum Karykatury zbiega się ze 110 rocznicą urodzin jego patrona. Jubileuszowe obchody odbywają się pod patronatem wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, Ministerstwa KiDN, prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i rektora ASP w Warszawie Adama Myjaka oraz Akademii.

Uroczystą Galę w Sali Kolumnowej hotelu Bellotto, podczas której oficjalnie otwarto obie wystawy, poprzedziło udostępnienie ich zaproszonym gościom.

Natomiast w trakcie gali dyr. E. Laskowska przypomniała w ogromnym skrócie historię i dorobek placówki, którą kieruje.

W programie znalazło się wręczenie:

Nagród specjalnych, Nagród głównych w konkursie „Cztery Pory Karykatury”, Dyplomów i odznak „Miłośnik karykatury”, podziękowań dla sponsorów, a także dla pracowników Muzeum.

Nagrody główne „Rogaty Ołówek” w konkursie „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017/2018”, które wręczano na tle powiększonych prac laureatów, przyznano w dwu kategoriach:

„Karykatura i satyra polityczno-społeczna”: I – Tomasz Wiater za pracę „Wysiedzisz czy rozbijesz? II – Dariusz Dąbrowski za pracę „WOŚP”. III – Jacek Frąckiewicz za pracę „Wycinka przy drodze”.

„Humor i żart”: I – Jarosław Kozłowski za pracę „Atest”. II – Maciej Mackiewicz za pracę „Rodzice”. III – Artur Ligenza za pracę „Kunktator”.

Nagrody specjalne otrzymali:

* Dyrektora Centrum Kultury w Żyrardowie – Marek Gliwa za pracę „Tolerancja”. * Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – Robert Kempisty za pracę „Cicha woda”. * Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury – Paweł Stańczyk za pracę „Capeau bas”. * Fundacji Kulturalno-Spolecznej Satyrykom – Piotr Trusik za pracę „Bez tytułu”.

* MCC Conference Centre & Hotel Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim – Mirela Bukała za pracę „Let’s play a game”. * Muzeum Karykatury – w postaci wystawy indywidualnej, Tomasz Wiater.

Wieczór prowadzili artyści Kabaretu Rewers, a z minirecitalem śpiewając i grając na gitarze elektrycznej, wystąpił Tomasz Lipiński, syn Eryka Lipińskiego. Galę zakończyła lampka wina z przekąskami.

 

      Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top