W Czechach znajduje się kilka zachowanych zabytkowych teatrów, niektóre z nich pochodzą nawet z XVII wieku. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi – z teatrem w Czeskim Krumlovie, w pałacu Valtice i w Litomyšli. Zobaczyć tam
Unikat w Czeskim Krumlovie
Czeski Krumlov szczyci się jednym z najlepiej zachowanych teatrów barokowych na świecie. Należy on do kompleksu zamkowego, wpisanego na listę UNESCO. Na świecie zachowały się tylko 4 teatry z XVIII wieku, z oryginalną scenografią i maszynerią, ale ten z Czeskiego Krumlova jest najstarszy. Teatr polecił zbudować w roku 1680 właściciel posiadłości, książę z Eggenberku, ponieważ sale krumlovskiego zamku nie były wystarczająco duże na potrzeby teatru. Obecny barokowy wygląd teatr otrzymał w roku 1762. Wyjątkowo bogaty był zachowany repertuar teatru. W XVII i XVIII wieku w bibliotece zamkowej zgromadzono ponad 2 400 dramatów, komedii, oper i baletów oraz kilkaset tomów partytur. Zachowało się także pierwotne zaplecze techniczne, efektowne stroje, dekoracje, kostiumy i rekwizyty sceniczne. Obecnie teatr służy jako wyjątkowe muzeum, odbywają się w nim tylko okazjonalne przedstawienia, podczas festiwali czy innych uroczystości. Do ciekawych elementów wyposażenia należy także latający wóz, wodotrysk, czy zabytkowe urządzenie do produkcji fal, grzmotów i błyskawic.
Kulisy teatru barokowego w Valticach
Budynek teatru barokowego w pałacu w Valticach, leżących na terenie kompleksu lednicko-valtickiego wpisanego na listę UNESCO, powstał w roku 1790 podczas przebudowy pałacu na reprezentacyjną, barokową siedzibę szlacheckiego rodu Liechtensteinów. Teatr przeszedł niedawno remont generalny. Trasa zwiedzania prowadzi turystów do wszystkich zakątków teatru, między innymi na scenę i do niezwykłej maszynerii. Zwiedzający mogą własnoręcznie zmieniać kulisy, spowodować efekt wiatru, grzmotu czy deszczu.
Teatr pałacowy w Litomyšli
Barokowy teatr pałacowy w mieście Litomyšl w Czechach Wschodnich został założony w roku 1797 i był wykorzystywany aż do połowy XIX wieku. Odbywały się w nim przedstawienia i koncerty. Na scenie często występowała rodzina hrabiowska i zapraszała na widownię okoliczną szlachtę i mieszczan. Teatr zachował się niemal w pierwotnym stanie, włącznie z kulisami, dekoracjami i oświetleniem. Teatr i kulisy można oglądać podczas zwiedzania pałacu w sezonie letnim, który trwa od kwietnia do października.
Teatr klasycystyczny w Mnichovom Hradiště
Dawna sala taneczna w południowym skrzydle pałacu w mieście Mnichovo Hradiště została przebudowana na teatr w drugiej połowie XVIII wieku. W roku 1833 teatr przeszedł kosztowną przebudowę w stylu klasycystycznym, z okazji spotkania państw Świętego Przymierza. Do miasta przybyli wówczas między innymi cesarz Franciszek I i car rosyjski Mikołaj I w towarzystwie swych rodzin. Widownia teatru została odnowiona, a scena znacznie powiększona i wyposażona w nowe dekoracje. W tej formie teatr pałacowy zachował się do dziś. Odnowiony teatr z częściowo zrekonstruowaną maszynerią i jednym zestawem dekoracji został ponownie otwarty dla zwiedzających w roku 2000. Można go obejrzeć w ramach jednej z tras zwiedzania pałacu.
Historia teatru pałacowego w Mikulovie
Najstarszy w Czechach teatr pałacowy znajdował się w pomieszczeniu obecnej biblioteki w pałacu w Mikulovie. Został on zbudowany w połowie XVII wieku przez kardynała Františka Dietrichsteina. Był on wielkim miłośnikiem oraz mecenasem teatru i przedstawień teatralnych. Założony przez niego teatr w pałacu w Mikulovie działał wprawdzie tylko niecałych sto lat, ale należy do ważnych i często pomijanych rozdziałów pałacowej historii.
Zdjęcia: Czech Tourism