CZECHY: ZAMEK CZERWONA LHOTA

Nieduży, romantyczny zameczek wodny Czerwona Lhota (Červená Lhota) należy do najpiękniejszych w Czechach.

 

Jest znany także z wielu popularnych bajek filmowych. Niezwykłe wrażenie robi czerwona elewacja budynku, malowniczo odbijająca się w wodach jeziora.

 

Główna ekspozycja, umieszczona w salach na pierwszym piętrze, prezentuje oryginalne wnętrze mieszkania ostatnich właścicieli, książąt Schönburg-Hartenstein, z okresu po roku 1910, kiedy ukończona została ostatnia przebudowa zamku.

 

W sezonie turystycznym udostępnione są także podziemia, w których można obejrzeć trzy pomieszczenia, ciekawie wkomponowane w skały.

 

 

Powstanie wsi Lhota datuje się na połowę XIII wieku. Pierwsze pisemne wzmianki o wybudowanej tu twierdzy pochodzą z roku 1465. W latach 1542 – 1555 przebudowano ją na zamek renesansowy nazywany wówczas Nowa Lhota (Nová Lhota). Nazwa Czerwona Lhota, nawiązująca do koloru budowli, pojawiła się po raz pierwszy w roku 1602.

 

Do roku 1835, kiedy właścicielem zamku został Jindřich Eduard Schönburg – Hartenstein, był on w posiadaniu wielu rodów. W latach 1841 – 1863 , w wyniku kolejnych zmian zamek i jego wnętrza otrzymały nowogotycki charakter. W roku 1900 Czerwoną Lhotę odziedziczył najmłodszy syn Jindřicha, Jan, pełniący funkcję austro-węgierskiego ambasadora w Watykanie.

 

Pod wpływem pobytu we Włoszech zdecydował o przebudowie posiadłości w duchu renesansu. W roku 1945 zamek skonfiskowano na podstawie Dekretów Beneša i utworzono tu sanatorium dziecięce. Od 1949 roku jest dostępny dla zwiedzających. Zgodnie z Dekretami Beneša nie zostanie on zwrócony w restytucji pierwotnym właścicielom.

 

Zamek Czerwona Lhota leży na południu Czech, około 20 kilometrów od miasta Jindřichův Hradec. Ulokowany jest pośrodku jeziora, na wyspie skalnej, na którą wiedzie kamienny most. Należy do najczęściej odwiedzanych zamków w Czechach. Z czerwonym kolorem jego fasady wiąże się kilka legend. Jedna z nich opowiada o pięknej właścicielce porwanej przez diabła. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, jedynie krwawe ślady na białych ścianach świadczyły o śmierci nieszczęsnej kobiety.

 

Plam nie udało się usunąć, więc cały zamek przemalowano na czerwono. Rzeczywiście budynek był pierwotnie biały, czerwoną barwę otrzymał dopiero na początku XVII wieku. Zamek otacza piękny park z bogatą kolekcją roślin. Warto zwiedzić stojącą tu renesansową kaplicę Najświętszej Trójcy, z zachowanymi malowidłami ściennymi i niezwykłym drewnianym sufitem symbolizującym Jerozolimę. www.cervenalhota.cz

 

Ciekawostki w okolicy:

 

Zamek Hluboká nad Wełtawą (50 km) – uważany za jeden z najpiękniejszych w Czechach. Swój obecny wygląd zawdzięcza rodowi Schwarzenbergów. Monumentalna, neoromantyczna budowla, wzorowana była na architekturze angielskiego zamku królewskiego Windsdor. Zamek jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkową scenerię do nagrywania filmów dla dzieci.

 

Czeskie Budziejowice (54 km) – miasto założone w 1265 roku przez króla Przemysła Ottokara II, u zbiegu dwóch rzek Wełtawy i Malše. Zachował się tu klasztor dominikański z XIII wieku z kościołem Ofiarowania NMP, w którym w ostatnich latach odkryto niezwykłe, gotyckie freski. W pobliżu kościoła, w renesansowych Mięsnych Kramach można spróbować słynnej tutejszej kuchni.

 

Charakterystyczną budowlą w mieście jest mierząca 72 m gotycko-renesansowa Czarna Wieża, z której rozciąga się niezwykła panorama na okolicę. Miasto zyskało światowy rozgłos dzięki warzonemu tu, wyśmienitemu piwu Budějovicky Budvar.

 

Jindřichův Hradec (20 km) – zabytkowe miasto, z trzecim co do wielkości w Czechach kompleksem pałacowym. Należą do niego: unikatowy pałac renesansowym z gotyckim zamkiem, zdobionym cennymi, gotyckimi obrazami i okazały barbakan, w którym dzięki fantastycznej akustyce odbywa się wiele koncertów. W budynku byłego seminarium jezuickiego (obecnie muzeum) znajduje się słynna, największa na świecie ruchoma szopka, tzw. Jasełka Kýzy. (Kýzovy jesličky).

 

Czeski Krumlov (77 km) – jedno z najpiękniejszych miast w Czechach, wpisane na listę UNESCO, z rozległym kompleksem zamkowym, drugim co do wielkości w Czechach. Niecodzienną atmosferę miasta uzupełniają liczne imprezy kulturalne o światowej renomie – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, Festiwal Muzyki Dawnej, wystawy w Muzeum Egona Schiele, barwne festiwale historyczne.

 

Slavonice (56 km) – urocze miasteczko kryjące w zabytkowym centrum unikatowe renesansowe domy mieszczańskie. Pod częścią budynków rozpościera się system podziemnych korytarzy, udostępnionych do zwiedzania.

 

Písek (74 km) – znajdziemy tu najstarszy zachowany most w Republice Czeskiej. Gotycka budowla z XIII wieku, łącząca brzegi Otawy, jest ozdobiona replikami pierwotnych rzeźb barokowych. Holašovice (70 km) – wioska wpisana na listę UNESCO, dzięki zachowanym, wyjątkowym budynkom z końca XIX wieku, w stylu baroku wiejskiego, zdecydowanie nie należy do typowych skansenów. Większość domów jest bowiem nadal zamieszkiwana.

 

Zdjęcia:

 

Czerwona LhotaCzechTourism

 

Czeskie Budziejowice, Czeski Krumlov, Pisek

 

– opublikowane kolejno – Cezary Rudziński

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top