CZECHY: Z LOTU PTAKA…

Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z lotu ptaka. Amatorzy wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków znajdą w Czechach liczne wieże widokowe, wznoszone tu już od XIX wieku.

 

Najstarsza budowla, służąca dziś jako wieża widokowa, znajduje się na południu Moraw, w miejscowości Lednice, w parku pałacowym. W roku 1802 Liechtensteinowie wznieśli tam minaret o wysokości 60 metrów. Po pokonaniu 302 schodów rozciąga się przed oczami widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna dla zwiedzających od kwietnia do października.

Najstarsza w Czechach wieża widokowa została zbudowana w roku 1825, w pobliżu Czeskiego Krumlova. Oferuje wyjątkowy widok na Czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a w piękną pogodę nawet na Alpy. 60-metrowa wieża widokowa na Petřínie w Pradze, z roku 1891, jest pięć razy mniejszą kopią paryskiej wieży Eiffla.

Na wzgórze Petřin, najwyższe wzniesienie w Pradze (327 m n.p.m.) można wjechać kolejką. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 299 stopni, warto jednak je pokonać, by z góry podziwiać widok na miasto. Z wieży telewizyjnej znajdującej się w praskiej dzielnicy Žižkov, w ładną pogodę rozciąga się widok na odległość około 100 kilometrów.

153 schody prowadzą na kamienną wieżę na Děčínskim Sněžníku (północno-zachodnie Czechy), wzniesioną w roku 1864, z której można zachwycać się panoramą Czeskiej Szwajcarii. Ze stacji meteorologicznej, usytuowanej na najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza Milešovcach (837 m n.p.m.), istniejącej już od ponad 100 lat, w ładną pogodę rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, góry Izerskie i Pragę.

Ze szczytu Poledník na Szumawie (południowe Czechy) do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Ściśle tajny obiekt wojskowy został, po opuszczeniu przez wojsko, przebudowany i dziś turyści mogą z 37-metrowej wieży podziwiać krajobraz regionu, a w piękną pogodę nawet dostrzec Alpy.

Piękny widok na Karlowe Wary rozciąga się z wieży widokowej Diana. Z miasta pod wieżę można dojść , ale również dojechać górską kolejką szynową. Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m n.p.m.) przyciągła turystów już w XIX wieku. W miejscu dawnej wieży widokowej powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku nowoczesny nadajnik telewizyjny, przypominający startujący rakietoplan.

Z tarasu widokowego zobaczymy pasmo Jesioników, a w ładną pogodę także Tatry. Za wieżę telewizyjną na Jeszczedzie w Górach Izerskich architekt Karel Hubáček otrzymał w roku 1969 prestiżową nagrodę Perreta, przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Obiekt, w którym znajduje się hotel z restauracją, stał się symbolem Liberca, położonego pod szczytem Jeszczedu.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tak zwane trasy w koronach drzew lub trasy w obłokach. W ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) jest trasa widokowa na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m. Całkowita jej długość wynosi 750 metrów.

Dostępna jest także dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów.

Podobne trasy znajdują się także w ośrodku Lipno na Szumawie oraz w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach. Warto także wyruszyć na wycieczkę trasą edukacyjną Beskidzkie Niebo w miejscowości Horečky koło Frenštátu pod Radhoštěm. Całkowita długość trasy wynosi 1800 metrów.

W ekspozycji umieszczonej w amfitearze są sylwetki ptaków drapieżnych, można przespacerować się drewnianym mostkiem nad wąwozem potoku Vlčák oraz trasą w koronach drzew – najatrakcyjniejszym odcinkiem całej ścieżki edukacyjnej, o długości 85 metrów i szerokości 1,8 metra.

Amatorom widoków z lotu ptaka polecamy także wieżę widokową Velký Javorník, która otrzymała wyróżnienie w kategorii „Drewniany budynek roku 2015”. Góra Velký Javorník jest jedną z najwyższych w Beskidzie Morawsko-Śląskim, znajduje się pomiędzy Frenštátem pod Radhoštěm i Rožnovem pod Radhoštěm.

Celem turystów jest najczęściej pobliski Radhošť, ale Velký Javorník jest także często odwiedzanym szczytem – rocznie przybywa nań około 30 tysięcy turystów. Z wieży widokowej rozciąga się bowiem przepiękny widok na Beskidy – Łysą Górę, Smrk, Radhošť i na Jesioniki. Całkowita wysokośc wieży wynosi 25,915 m, są tam dwa tarasy widokowe – pierwszy na wysokości 15,295 m, a drugi na 20,245 m.

Więcej informacji: www.czechtourism.com

Zdjęcia Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top